Warsztaty pszczelarskie, wystawa i proedukacyjny konkurs w Pile
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Pszczoły miodne to niezwykle intrygujące owady. Przekonają się o tym uczestnicy warsztatów pszczelarskich w VIVO! Piła, połączonych z degustacją miodu, które poprowadzą bartnicy z Pszczelarium. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 14 maja. Wstęp jest bezpłatny. Akcję edukacyjną poprzedzi wystawa uli, przygotowanych przez pilskich przedszkolaków w ramach konkursu organizowanego przez VIVO!.
Skąd wzięło się powiedzenie „pracowity jak pszczoła”? Jak to możliwe, że pszczoły komunikują się za pomocą tańca? Ile miodu jest w stanie wyprodukować jeden owad w ciągu całego życia? Kiedy powstał zawód bartnika? Tego oraz wielu innych niesamowitych faktów na temat życia pszczół i praktyki pszczelarskiej będzie można się dowiedzieć już 14 maja podczas nadchodzących warsztatów. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem będą się dzielić specjaliści z Pszczelarium. Z tej okazji, w VIVO! powstanie specjalnie zaaranżowane otwarte stanowisko z elementami warsztatu pszczelarskiego. Dostępny będzie również szklany ul, który umożliwi przyjrzenie się z bliska wnętrzu gniazda owadów.
Przypomnijmy, że w 2020 roku w VIVO! Piła działalność zainaugurowała pasieka, będąca domem dla ponad 150 tys. pszczół ras buckfast i elgon.
– Nadchodzące warsztaty będą już drugą akcją edukacyjną, którą organizujemy wspólnie z Pszczelarium. Tym razem pasję do bartnictwa będziemy próbowali zaszczepić nie tylko w naszych klientach, ale też w ramach konkursu, w maluchach z lokalnych przedszkoli. Razem z bartnikami, mamy nadzieję przybliżyć dzieciom oraz dorosłym fascynujący świat miodnych owadów i zdradzić ciekawostki na temat pracy ich opiekunów – mówi Magdalena Drzewiecka, Center Manager VIVO! Piła.
Konkurs z nagrodami dla przedszkolaków z Piły
Na początku maja do 10 wybranych przedszkoli na terenie Piły Pszczelarium dostarczyło ule. Zadaniem konkursowym od VIVO! była praca grupowa - pomalowanie domków przez dzieci i opiekunów według autorskich pomysłów. Gotowe prace trafiły już do pilskiego centrum handlowego, gdzie do 15 maja tworzyć będą wystawę. Z kolei na fanpage’u VIVO! Piła do 16 maja do godz. 9:00 internauci będą mieli szansę zagłosować na najładniejszy ul. W puli nagród od VIVO! znajdą się książki edukacyjne, gry planszowe oraz karty podarunkowe. Po zakończeniu konkursu ule wrócą na stałe do przedszkoli, gdzie będą pełniły zarówno funkcję dekoracyjną, jak i edukacyjną, dzięki planszom edukacyjnym, w które zostaną doposażone.
Warsztaty z Pszczelarium w VIVO! Piła odbędą się w sobotę, 14 maja, w godz. 12:00-18:00. Wystawa uli potrwa od 9 do 15 maja. Będzie czynna w godzinach otwarcia centrum handlowego. Serdecznie zapraszamy!
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.