Wkrótce szkoła! Zapewnij uczniowi dobre warunki do nauki
Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców. Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.
Wnętrze, w którym chce się przebywać
Dzieci potrzebują przestrzeni, czasu, odpowiednich sprzętów i przyjaznego środowiska, które pielęgnuje ich poczucie bezpieczeństwa – ważną potrzebę emocjonalną. Potrzebują środowiska, które sprzyja uczeniu się i pozwala na wzrost i rozwój ich mózgu.
Aby dziecko mogło odbyć w domu efektywną „sesję naukową”, stwórz wokół niego przestrzeń, która pozwoli mu wygodnie uczyć się, jednocześnie dając możliwość wypoczynku. Wykreuj miejsce, w którym Twoje dziecko – w zależności od potrzeb – będzie mogło być zarówno zrelaksowane, jak i skupione.
Żaluzje drewniane – kluczowy element pokoju ucznia
Podstawą kącika do nauki jest wygodne biurko i krzesło plus odpowiednie oświetlenie. Ale to nie wszystko. Aby pokój ucznia mógł pełnić jednocześnie kilka funkcji, nieocenionym rozwiązaniem, pozwalającym wykreować szybko odpowiedni nastrój, są osłony okienne. Jednym z ciekawszych pomysłów są żaluzje wykonane z naturalnego drewna, zapewniające wytrzymałość, a zarazem łatwą i bezpieczną obsługę. Pozwalają na doskonałą kontrolę nad światłem, dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia lamel. – Żaluzje drewniane to nieoceniony pomocnik w trakcie nauki przy biurku, gdyż pomieszczenia wiosną i latem potrafią nadmiernie się nagrzewać, a promienie słoneczne utrudniają pełne skupienie się dziecka – zauważa Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis. – Dzięki żaluzjom można nie tylko dowolnie sterować ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Są one także wspaniałym izolatorem temperatury, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza, np. w przypadku montażu do ściany lub sufitu. W naszej ofercie posiadamy również modele montowane do ramy okna, co pozwala na swobodne korzystanie z okien bez konieczności podnoszenia osłony – dodaje ekspertka.
Dostępne dziś na rynku wysokiej jakości oraz praktyczne żaluzje drewniane o różnorodnej fakturze i bogatej kolorystyce, można dopasować do różnych stylów i aranżacji, wybierając spośród barw takich jak: białe, brązowe, a nawet żółte czy zielone. Ponadto żaluzje drewniane są tak proste w obsłudze, że bez problemu dziecko poradzi sobie z tym samodzielnie. – Płynną regulację osłonami zapewnia zastosowanie mechanizmu ręcznego lub elektrycznego – wyjaśnia Agnieszka Gołębiewska z Anwis. – Ponadto, w systemach sterowanych sznurkiem lub łańcuszkiem koralikowym, dzięki zabezpieczeniu Child Safety zapobiegamy tworzeniu się niebezpiecznej pętli – uspokaja.
Metamorfoza pokoju – zrób ją razem z dzieckiem!
Żaluzje drewniane to szczególnie funkcjonalny element pokoju ucznia. Możliwość personalizacji pozwala ponadto na stworzenie wyróżniającej się oprawy okna i wnętrza. Decydując o rodzaju i kolorystyce drabinki (sznurkowa lub tekstylna), maskownicy czy lamel, możemy wspólnie z dzieckiem stworzyć niebanalną i intrygującą przestrzeń. Ciekawym dodatkiem, który również ociepli wnętrze będą z pewnością poduszki. Jednym z nietypowych sposób na odświeżenie pokoju jest ich przefarbowanie za pomocą specjalnych barwników do tkanin. To samo możemy zrobić z pościelą, a nawet kocami. To proste rozwiązanie pozwoli uzyskać oryginalne elementy dekoracyjne w dowolnych barwach i odcieniach, np. pasujących do wybranej kolorystyki osłon okiennych.
Zmiana wystroju pokoju, na którą dziecko miało realny wpływ i do której osobiście się przyczyniło, to okazja do wyrażenia własnego ja. W takiej przestrzeni dziecko z pewnością będzie się czuło komfortowo, a nauka przyjdzie mu z większą łatwością.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.