Komunikaty PR

Wpływ hałasu na rozwój dziecka

2021-06-12  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Sandra Konopka
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
sandra.konopka|flpr.pl| |sandra.konopka|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

Głośni sąsiedzi, ruchliwe ulice, hałas panujący na korytarzach szkolnych podczas przerw - to tylko niektóre z intensywnych dźwięków, na które codziennie narażone są dzieci. Jakie mogą być skutki długotrwałego przebywania młodzieży w głośnych miejscach i czy możemy im jakoś zapobiec?

 

Rozwój dziecka a hałas

 

Według badań to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie hałasu, ponieważ ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Niebezpieczny dla ucha naszych pociech jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły. U małych dzieci wywołuje on niepokój, poczucie zagrożenia oraz płacz. U tych starszych zwiększa stężenie krążących hormonów stresu oraz zakłóca zdolność dziecka do snu i koncentracji. To z kolei może przekładać się na problemy z nauką. Inne skutki przebywania dzieci w głośnych miejscach, to nadpobudliwość, rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenia, problemy emocjonalne, a w dłuższej perspektywie również problemy ze słuchem. Jak więc uchronić nasze pociechy przed szkodliwymi skutkami hałasu, skoro w dużym mieście tak trudno go uniknąć?

 

Jak zadbać o bezpieczne otoczenie dla dziecka?

 

Po pierwsze unikajmy sytuacji, w których dziecko może znajdować się blisko głośno pracujących urządzeń takich jak, chociażby kosiarki czy wiertarki. Nie zabierajmy ze sobą maluchów w głośne miejsca tj. koncerty czy wesela, a jeśli nie ma innej możliwości, pilnujmy, by miały nałożone specjalne nauszniki lub zatyczki do uszu. Jako rodzice powinniśmy zwracać  szczególną uwagę na głośność kupowanych do domów sprzętów oraz zabawek. Jeśli nastoletni syn lub córka lubi słuchać muzykę przez słuchawki, zadbajmy również o to, aby były to słuchawki nauszne, które są znacznie mniej szkodliwe dla słuchu od tych wprowadzanych bezpośrednio do przewodu słuchowego.

 

Aranżacja pokoju dziecięcego

 

O ile nie mamy wpływu na hałas w placówkach szkolnych czy na ulicy, o tyle w swoich własnych czterech ścianach możemy zadbać o odpowiednią akustykę przegród, która pozwoli znacznie obniżyć poziom dźwięków pochodzących zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza budynku. Jak podpowiada Stowarzyszenie Komfort Ciszy, dobrym rozwiązaniem może być wygłuszenie ściany przedścianką akustyczną, czyli płytą gipsowo-kartonową na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej. Taka konstrukcja powinna mieć grubość od 5 do 10 centymetrów. Bardzo popularnym rozwiązaniem są także sufity podwieszane, które redukują dźwięki dzięki swojej chłonności akustycznej.

Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia aranżacja pomieszczeń. Dzięki niej również możemy nieco polepszyć akustykę. W większości przypadków, aby ją  poprawić, wystarczy wprowadzić do pokoju dziecięcego miękkie elementy wyposażenia, takie jak dywany, gęsto fałdowane zasłony z grubego materiału, czy pufy. Zestawienie tych elementów powinno poradzić sobie z nadmierną pogłosowością i wzmacnianiem dźwięku w pomieszczeniach.

 

 

Wszechobecny hałas jest sporym zagrożeniem, szczególnie dla najmłodszych członków rodzin. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć ich odpowiednią opieką i zwracać uwagę na otoczenie, w jakim znajduje się nasze dziecko i starać się minimalizować hałas.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Buciki dziecięce na lato Biuro prasowe
2021-07-27 | 14:00

Buciki dziecięce na lato

Innym są odpowiednio dobrane buciki, które bezpośrednio wpływają na rozwój stóp. A kiedy, jak nie latem, maluchy najwięcej czasu spędzają na swoich nóżkach
Dziecko Zyskaj moc dzięki Panasonic i wygraj udział w obozie karate POWER RANGERS
2021-07-22 | 13:30

Zyskaj moc dzięki Panasonic i wygraj udział w obozie karate POWER RANGERS

Kreatywna energia pomiędzy firmą Panasonic – największym w Europie producentem baterii – i należącą do Hasbro marką POWER RANGERS nie słabnie.
Dziecko Warsztaty Baylab Polska w nowej odsłonie
2021-07-22 | 12:05

Warsztaty Baylab Polska w nowej odsłonie

Warszawa, lipiec 2021 – Nowe tematy, nowi goście, nowa formuła – Baylab Polska odświeża profil na Facebooku i stawia na działania promujące naukę i technologię, kierując je do

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Media

Mateusz Gessler: Uwielbiam pracę w telewizji i chciałbym być z nią związany jak najdłużej. Nie muszę jednak z nikim rywalizować, bo mam swój zawód i własny biznes

Znany restaurator bardzo ceni sobie to, że ktoś kiedyś dostrzegł w nim potencjał i zaprosił go do udziału w programie „MasterChef Junior”. Telewizja go bardzo wciągnęła i na planie produkcji, z którymi jest związany, daje z siebie wszystko. Podkreśla też, że przed kamerą stara się być sobą i nie próbuje się przypodobać widzom dzięki tanim sztuczkom. Za pośrednictwem mediów dzieli się z innymi swoją pasją, jaką jest gotowanie, i zachęca wszystkich do tego, by spróbowali swoich sił w kuchni.

Moda

Dorota Goldpoint: Polscy politycy coraz częściej przywiązują wagę do sposobu ubierania. Generalnie lepiej wyglądają mężczyźni niż kobiety

Zdaniem projektantki politycy coraz bardziej dbają o swój wizerunek i coraz lepiej się ubierają. Zgodnie z zasadami podstawą ich stylizacji powinien być dobrze skrojony garnitur w stonowanych kolorach, do tego odpowiednie dodatki: krawat, buty, poszetka i pasek. I choć ekstrawagancja nie jest w tym przypadku pożądana, to można wypracować własny styl, np. poprzez dodanie charakterystycznego akcentu. Projektantka zauważa, że wśród polityków zdecydowanie lepiej ubrani są mężczyźni niż kobiety.

Farmacja

Na migrenę cierpi nawet 3 mln Polaków. W Polsce żadna z dostępnych nowoczesnych metod leczenia migreny przewlekłej nie jest refundowana

Migrena często bywa mylona ze zwykłym bólem głowy, tymczasem ta choroba neurologiczna w praktyce może wyłączyć chorego z normalnego życia, a w Polsce na jej różne odmiany cierpi nawet 3 mln osób. – Sytuacja chorych na migrenę w Polsce jest bardzo trudna, ponieważ od wielu lat – odkąd w ogóle są dostępne jakiekolwiek leki dedykowane temu rodzajowi bólu – nigdy nie były refundowane – mówi prof. Jarosław Sławek, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Z okazji przypadającego 22 lipca Światowego Dnia Mózgu lekarze apelują, aby Ministerstwo Zdrowia – biorąc pod uwagę koszty zwolnień lekarskich i absencji w pracy – włączyło do refundacji nowoczesne leki na przewlekłą migrenę. Pomogłoby to zaoszczędzić w budżecie nawet 8 mld zł rocznie.

Problemy społeczne

Coraz więcej dzieci cierpi na dolegliwości bólowe charakterystyczne dla dorosłych. Pandemia spotęgowała ich problemy z postawą i wagą ciała

Zamknięcie na wiele miesięcy szkół, hal sportowych czy basenów spowodowało znaczący spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Już badanie z września ub.r. wskazało, że zmniejszyła się ona średnio o 33 proc. WHO zaleca, żeby dzieci i młodzież wykonywały codziennie 60 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Brak ruchu zwiększa nie tylko ryzyko otyłości, lecz także wad postawy. – Dużo dzieci zaczyna borykać się z dolegliwościami bólowymi, które najczęściej dotykały osób dorosłych – ocenia Piotr Ostrowski, trener personalny.