Wspólna zabawa najlepszym prezentem na Dzień Dziecka
Wielkimi krokami zbliża się 1 czerwca – ulubiony dzień wszystkich dzieci. 90% rodziców kładzie w procesie wychowania coraz większy nacisk na wszechstronny rozwój dzieci, dlatego kupując prezenty biorą pod uwagę nie tylko walory edukacyjne, ale i ich jakość. Zabawki mają również wspierać rozwój emocjonalny oraz doskonalić motorykę małą i dużą dzieci.
- O wpływie zabawek na rozwój dzieci opowiedziały Marzena Martyniak, międzynarodowy psycholog, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji oraz Ewa Oleksa-Kopeć, ekspertka ds. rozwoju marki filele
Dzień Dziecka jest doskonałą okazją by wykorzystać go na wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę, na którą w zabieganym świecie często brakuje czasu. W zabawie dzieci nawiązują do swoich doświadczeń, dlatego warto aby otaczały się zabawkami, pozwalającymi im na odwzorowywanie poszczególnych aspektów z życia codziennego, np. robienie zakupów w sklepie, gotowanie, urządzanie przyjęcia.
- W wieku przedszkolnym dziecko rozwija swoje kompetencje społeczne, zaczyna nawiązywać kontakty z rówieśnikami naśladując ich w zabawie oraz naśladując i modelując aktywności typowe dla osób dorosłych. W tym okresie kształtują się również jego nawyki, dziecko poznaje siebie, swoje emocje, dzięki obserwowaniu dorosłych poznaje sposoby wyrażania emocji oraz możliwe techniki ich regulowania. Dlatego rodzice powinni być dla nich wsparciem i przykładem - podkreśla Marzena Martyniak, międzynarodowy psycholog, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji
Odpowiednie zabawki podstawą prawidłowego rozwoju
Dobrze dobrane zabawki umożliwiają wszechstronny rozwój dzieci wspierając przy tym ich małą i dużą motorykę. Dodatkowo pobudzają dziecięcą wyobraźnię i przenoszą w świat fantazji. Pomocne w tym procesie mogą być pluszaki - każde dziecko z pewnością ucieszy się z misia, którego będzie mogło zabrać ze sobą, jako sprawdzonego towarzysza podczas pierwszego dnia w przedszkolu lub wizyty u dentysty.
- Pluszowe misie są często pierwszymi przyjaciółmi dzieci, powiernikami ich sekretów. W kontakcie z nimi stawiają swoje pierwsze kroki w relacjach międzyludzkich odgrywając z nimi sceny zaobserwowane u rodziców, w tym rozmowy i sposoby okazywania emocji - mówi Marzena Martyniak, międzynarodowy psycholog i naukowiec, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.
Dobrym pomysłem będą również gry edukacyjne, które pomagają dzieciom w poznawaniu świata liter i poszerzaniu zasobu słów. Zabawy te mają na celu utrwalenie alfabetu, poznanie podstawowych nazw zwierząt, a także doskonalenie motoryki małej poprzez ćwiczenie chwytu. Świetnym prezentem mogą być także drewniane zestawy zabawek imitujących prawdziwe produkty pozwalające dzieciom na odgrywanie scen z życia codziennego dorosłych. Atutem takich produktów są odpowiednio dobrane kształty pozwalające na lepszy uścisk produktu przez dziecko oraz ekologiczny surowiec, z którego jest stworzony.
- Rozważając zakup prezentu warto zwrócić uwagę nie tylko na użyteczność produktów, ale również na jakość wykonania. Dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się te zabawki, które są wykonane z certyfikowanych materiałów oraz posiadają walory edukacyjne umożliwiające wszechstronny rozwój dzieci, który jest w tym okresie szczególnie ważny - mówi Ewa Oleksa-Kopeć, ekspertka ds. rozwoju marki filele.
Powrót do naturalnych i ekologicznych rozwiązań to trend, który jest na nowo odkrywany. Drewniane, estetycznie wykonane zabawki wracają do mody i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.