Komunikaty PR

Wspólne zajmowanie się dzieckiem zwiększa poczucie szczęścia

2022-06-23  |  11:30
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.06 MB )

Wspólne zajmowanie się dzieckiem zwiększa poczucie szczęścia

 

Podczas gdy niemal połowa ojców (47%) twierdzi, że w ich rodzinie obowiązki rodzicielskie są rozłożone po równo, opinię tę podziela jedynie 30% matek. Tymczasem pary, które wspólnie zajmują się dziećmi, są bardziej szczęśliwe, spełnione i pozostają w lepszej kondycji psychicznej.

 

Jak wskazuje Parenting Index – badanie przeprowadzone w 16 krajach na zlecenie Nestlé – połowa (49%) rodzin uważa, że w ich domach za wychowanie dzieci w podobnym stopniu odpowiada oboje rodziców. Dalsze analizy pokazują jednak, że czas na obowiązki domowe rezerwuje 53% ojców i aż 77% matek.

 

Dzielenie się opieką nad dzieckiem wzbudza w partnerach poczucie wzajemnego szacunku, siły i dumy ze wspólnych osiągnięć. Tam, gdzie podział obowiązków rodzicielskich zawodzi, pojawia się uczucie codziennego zniechęcenia*.

 

Tabela 1: Korzyści ze współdzielenia rodzicielstwa

 

 

Rodzice deklarujący współdzielenie obowiązków

Pozostali rodzice

Jestem szczęśliwa/y

77%

51%

Czuję się całkowicie spełniona/y jako rodzic

77%

55%

Czuję się pewnie

58%

35%

Czuję się dobrze – fizycznie i psychicznie

66%

44%

 

– Chociaż wspólne zajmowanie się dziećmi wśród par to już coraz częściej norma, nasze badania wskazują, że to na barki kobiet wciąż spada większość obowiązków rodzicielskich. Gdy mama decyduje się łączyć karierę zawodową z opieką nad dzieckiem, wówczas zaangażowanie i wsparcie partnera jest niezbędne – mówi Ludovic Aujogue, Dyrektor Dywizji Nutrition Nestlé Polska. Jak jednak podkreśla – aby rodzicie chętniej wspólnie zajmowali się dziećmi, potrzeba szerszych zmian kulturowych i społecznych na całym świecie. – Dzięki naszej platformie edukacyjnej Nestlé Baby&Me rodzice mogą poznać więcej korzyści płynących z dzielenia się opieką nad dziećmi – służymy wiedzą ekspertów i zapraszamy do konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin. Działamy także jako pracodawca – od 2021 roku w naszej firmie obowiązują dodatkowe 4 tygodnie pełnopłatnego urlopu dla drugiego opiekuna, czym chcemy zachęcić ojców do większego włączania się w wychowanie dzieci od momentu ich pojawienia się w rodzinie.

 

Równy podział obowiązków rodzicielskich w Polsce to mit?

 

Parenting Index odnotowuje w Polsce jeden z najniższych wskaźników równego podziału opieki nad dziećmi. Podczas gdy 66% badanych Szwedów, 64% Hiszpanów i 61% Filipińczyków podpisuje się pod stwierdzeniem „w moim domu obowiązkami rodzicielskimi dzielimy się po równo”, nad Wisłą podobnie mówi tylko 33% rodziców. Słabiej od nas w tym rankingu wypadają jedynie mieszkańcy Arabii Saudyjskiej (29% wskazań). Dlatego tak istotne jest, by mówić o korzyściach płynących z dzielenia się opieką rodzicielską.

 

- W przeszłości ojciec skupiony był głównie na pracy, jego rola ograniczała się do bycia żywicielem rodziny – nie znał ulubionych zabaw swoich dzieci, imion ich kolegów i koleżanek, często nie wiedział nawet do jakiej klasy chodzi jego syn albo córka. Dziś mamy do czynienia z ogromną zmianą społeczną w tym obszarze – mówi Marlena Kazoń, psychoterapeutka i specjalistka terapii rodzinnej – Współcześni ojcowie zwykle pragną współuczestniczyć w wychowaniu dzieci, a te bardzo potrzebują czasu spędzonego z tatą. Mężczyźni często bawią się z dziećmi inaczej, niż kobiety – i ta różnorodność jest bardzo ważna dla najmłodszych. Ich zabawy są nieraz bardziej odważne, stymulujące i dostarczają dziecku nowych wrażeń. Taki model zabawy przybliża zasady rywalizacji fair play, uczy dostosowania się do partnera gry oraz pozwala dziecku odreagować napięcie i wzmocnić w nim pewność siebie. Dla chłopca ojciec jest przewodnikiem po męskim świecie. Relacja z ojcem wpłynie na jego postrzeganie siebie jako mężczyzny, radzenie sobie w relacjach z innymi, w tym z kobietami i własnymi dziećmi, a także w sferze zawodowej. Córka, która doświadczyła miłości, szacunku i uznania ze strony ojca, ma wszelkie szanse być świadomą oraz szczęśliwą kobietą, która w swoim życiu dokona właściwych wyborów.

 

Jak zmienić podział obowiązków rodzicielskich?

 

Istnieje szereg sposobów na to by zrównoważyć podział obowiązków rodzicielskich – oto kilka z nich:

  • partnerzy - świadomi swoich zalet i wad - mogą dostosować do nich swoje aktywności, np. jedno wie, że lepiej sprawdza się w planowaniu zajęć z dzieckiem, a drugie - przygotowując mu urodziny
  • partnerzy powinni stale się komunikować - zwłaszcza gdy potrzebują wsparcia: lepiej nie zakładać, że druga strona „się domyśli”
  • warto zaprosić na pokład „resztę świata”: niech ludzie wokół – przyjaciele, rodzina – wiedzą, że partnerzy dzielą się obowiązkami i jedna osoba nie odpowiada za wszystko!

 

Metodologia

W analizie porównano odpowiedzi rodziców, którzy dzielą się obowiązkami, z pozostałą częścią próby. Rodzice dzielący się obowiązkami zostali zdefiniowani jako zgadzający się ze stwierdzeniem:  „Obowiązki rodzicielskie są równo dzielone między mnie i mojego partnera (Waga 6 lub 7 na 7). Ta grupa stanowi 33% wszystkich ankietowanych rodziców.

Dokonano analiz wg poniższych założeń:

• deklaracje / rozmowy dotyczące dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego rodziców

• Źródła: Twitter, fora dla rodziców, Reddit, Instagram, YouTube

• Zasięg: ponad 900 000 wzmianek w języku angielskim i hiszpańskim, w tym ok. 50 000 o współdzielonym rodzicielstwie

• Termin realizacji: 1 marca 2019 – 31 lipca 2021

 

O Nestlé

Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA oraz PURINA. Nestlé działa na polskim rynku od 1993 roku. Firma zatrudnia aktualnie 5500 pracowników w 8 lokalizacjach.

 

Kontakt:

 

 

 

Joanna Szpatowicz

Tel.: +48 600 204 159

joanna.szpatowicz@pl.nestle.com 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności? Biuro prasowe
2022-06-30 | 15:00

Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności?

Regularna aktywność fizyczna – obok właściwie zbilansowanej diety – jest niezbędna w każdym wieku. Ruch jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych. To jeden z
Dziecko Dziecko przed ekranem w trakcie podróży - dozwolone czy zakazane?
2022-06-30 | 08:00

Dziecko przed ekranem w trakcie podróży - dozwolone czy zakazane?

Długie wakacje łączą się często z zagwozdką rodziców, w jaki sposób mądrze wypełnić czas swoich pociech. Podróżom czy oczekiwaniu w restauracji często towarzyszy
Dziecko Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym obozie językowym
2022-06-29 | 18:00

Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym obozie językowym

Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci Novakid, wiodąca europejska platforma internetowa do nauki języka

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Film

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Partner serwisu