Wzmacnianie więzi z nastolatkiem
Uważna rozmowa, wspólne posiłki czy docenianie działań swojego dziecka – brzmi banalnie? Bynajmniej! Osoby, które nie doświadczyły w dzieciństwie poczucia bycia kochanym aż 7-, a nawet 10-krotnie częściej podejmowały próby samobójcze i 11-krotnie częściej samookaleczały się.[1] Z odstępnych danych wynika również, że młodzież w wieku licealnym odczuwa czasem osamotnienie i emocjonalne porzucenie przez rodziców (19 proc. dziewcząt i 12 proc. chłopców)[2]. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, wychodząc rodzinom z pomocą opublikuje serię darmowych e-booków. Pierwszy z nich, pt. „Wzmacnianie więzi z nastolatkiem” jest już dostępy na stronie organizacji.
Zmiany w rozwoju fizycznym, psychicznym, jak i emocjonalnym nastolatka mogą dziać się gwałtownie i zaskoczyć nie tylko dziecko, ale i samych rodziców. – Jako dorośli musimy pamiętać, że dojrzewanie jest przede wszystkim szansą rozwojową, choć owszem – może też nieść za sobą wiele ryzyk. Jednak to my, jako dorośli mamy moc, by wspierać dziecko w radzeniu sobie z emocjami, odnajdywać w kontaktach społecznych czy poznawczo rozwijać. A mocą tą jest nic innego jak uważna i jakościowa relacja z własnym dzieckiem. – komentuje Aleksandra Sikorska, psycholożka w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Nastolatki, które są bezpiecznie przywiązane do swoich rodziców radzą sobie z problemami w bardziej konstruktywny sposób, rzadko zachowują się agresywnie, a także mają mniej problemów ze zdrowiem psychicznym. – dodaje.
Dane nie są jednak zadowalające. Aż 25 proc. młodzieży w wieku od 15 do 19 lat miało problemy emocjonalne lub psychiczne, a 22 proc. nastolatków doświadcza objawów depresji.[3] Z kolei z badań przeprowadzonych wśród polskich studentów wynika, że osoby, które doświadczyły w dzieciństwie zaniedbania lub emocjonalnego krzywdzenia, m.in. braku wsparcia emocjonalnego, obrażania, poniżania, poczucia bycia niechcianym lub niekochanym częściej podejmowały próby samobójcze i samookaleczały się.
- Jako rodzic bądź gotowy na rozmowy „na każdy temat”, nawet jeśli jest to temat dla Ciebie niekomfortowy. Przygotuj się do takiej rozmowy, znajdź dla niej dobry czas i miejsce. Problem najlepiej położyć na stole i wspólnie mu się przyjrzeć – nie pomoże zamiatanie pod dywan ani karczemna awantura. Nie ze wszystkim musisz sobie radzić sam jako rodzic – jeśli jest potrzeba, poszukaj pomocy specjalisty dla siebie i dziecka. Dotyczy to zwłaszcza tematu zdrowia, sięgania po używki, innych ryzykownych zachowań, problemów w zakresie zdrowia psychicznego. - podkreśla Aleksandra Sikorska. – Co ważne, nie bój się mówić o swoich emocjach, o tym czego doświadczasz w relacji ze swoim dzieckiem - staraj się używać języka „ja”, zamiast języka „ty”.
Od czego zacząć?
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce wychodzi rodzicom z pomocą, publikując serię darmowych e-booków. Pierwszy z nich jest już dostępny na stronie https://wioskisos.org/ebook/. Celem akcji jest, m.in. pomoc w lepszym rozumieniu nastolatków, dostrzeganiu ich problemów oraz wsparcie w budowaniu pełnej zaufania relacji.
Dołącz do rozmowy
A już 12 kwietnia o godz. 18:00 na profilu SOS Wiosek Dziecięcych na Instagramie odbędzie się live, podczas którego Aleksandra Sikorska, autorka e-booka, psycholożka oraz trenerka PRIDE – programu szkoleniowego dla kandydatów na rodziców zastępczych i adopcyjnych, porozmawia z Magdaleną Mikołajczyk, autorką profilu matkojedyna. Tematem rozmowy będzie budowanie bezpiecznej więzi z nastoletnim dzieckiem.
Aby wesprzeć misję Stowarzyszenia przekaż swoje 1,5% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych. Wystarczy, że wpiszesz nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.
[1] „Negatywne doświadczenia w dzieciństwie i związane z nimi zachowania szkodliwe dla zdrowia wśród polskich studentów”, 2018 https://dzieckokrzywdzone.fdds.pl/index.php/DK/article/viewFile/695/551
[2] Raport Rzecznika Praw Dziecka, 2022
[3] GUS, 2021
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.