Komunikaty PR

Z klimatem i bliżej przyrody – ekologiczne warsztaty dla dzieci ze wsi

2022-08-31  |  09:15
Biuro prasowe

Pod znakiem eko warsztatów i dobrej zabawy upłynął sierpień dla blisko 180 dzieci z kilkunastu małych miejscowości w Polsce. „Warsztaty z klimatem”, których organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, adresowane są do dzieci z terenów wiejskich z 4 województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Przez pięć dni uczestniczyły one w zabawach edukacyjnych, w wycieczkach i prostych doświadczeniach przyrodniczych, poznając w ten sposób elementy ekologii i dowiadując się m.in. jak funkcjonuje eko gospodarstwo rolne. Udział w zajęciach był dla nich doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i bioróżnorodnością, a także do kształtowania w nich postaw proekologicznych.

 

  • Warsztaty z klimatem” to 5-dniowe warsztaty ekologiczne dla osób w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich. W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznają mechanizmy zachodzące w przyrodzie, uczą się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci.

 

Ideą warsztatów było pogłębienie wiedzy wśród dzieci o tym, jak dbać o przyrodę i ją chronić już od najmłodszych lat.

 

„Warsztaty z klimatem” realizowane były w sierpniu br. W półkoloniach brały udział dzieci z 12 różnych miejscowości wiejskich (położonych na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 tys. mieszkańców).

 

Wykaz podmiotów realizujących warsztaty:

  1. Gmina Koneck (Koneck) kujawsko-pomorskie
  2. Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie (Bodzanów) mazowieckie
  3. Szkoła Podstawowa w Ińsku (Ińsko) zachodniopomorskie
  4. Szkoła Podstawowa w Wierzchowie (Wierzchowo) zachodniopomorskie
  5. Towarzystwo-Nasze Boguty (Boguty-Pianki) mazowieckie
  6. Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem (Krasne) mazowieckie
  7. Sołectwo Sadłóg (Sadłóg) kujawsko-pomorskie
  8. Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie (Brzeźno) wielkopolskie
  9. KGW Spokozdunki (Zduny) wielkopolskie
  10. Szkoła Podstawowa w Bieganowie (Bieganowo) wielkopolskie
  11. Biblioteka Publiczna Gminy Wolin (Wolin) zachodniopomorskie
  12. Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce (Szczuka) kujawsko-pomorskie

 

- Ideą przewodnią „Warsztatów z klimatem” jest ekologia, która stanowi bardzo ważny element walki z szybko postępującymi zmianami klimatycznymi, co widać również na wsi. Podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi dzisiaj stoimy. Celem „Warsztatów z klimatem” było zbliżenie dzieci do świata przyrody poprzez doświadczenia, obserwacje, wycieczki, a także spotkania z rolnikami. W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci dowiedziały się, co oznacza ekologia, czym jest bioróżnorodność, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.efrwp.pl.

 

Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Żywienie

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.