Z klimatem i bliżej przyrody – ekologiczne warsztaty dla dzieci ze wsi
Pod znakiem eko warsztatów i dobrej zabawy upłynął sierpień dla blisko 180 dzieci z kilkunastu małych miejscowości w Polsce. „Warsztaty z klimatem”, których organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, adresowane są do dzieci z terenów wiejskich z 4 województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Przez pięć dni uczestniczyły one w zabawach edukacyjnych, w wycieczkach i prostych doświadczeniach przyrodniczych, poznając w ten sposób elementy ekologii i dowiadując się m.in. jak funkcjonuje eko gospodarstwo rolne. Udział w zajęciach był dla nich doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i bioróżnorodnością, a także do kształtowania w nich postaw proekologicznych.
- Warsztaty z klimatem” to 5-dniowe warsztaty ekologiczne dla osób w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich. W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznają mechanizmy zachodzące w przyrodzie, uczą się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci.
Ideą warsztatów było pogłębienie wiedzy wśród dzieci o tym, jak dbać o przyrodę i ją chronić już od najmłodszych lat.
„Warsztaty z klimatem” realizowane były w sierpniu br. W półkoloniach brały udział dzieci z 12 różnych miejscowości wiejskich (położonych na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 tys. mieszkańców).
Wykaz podmiotów realizujących warsztaty:
- Gmina Koneck (Koneck) kujawsko-pomorskie
- Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie (Bodzanów) mazowieckie
- Szkoła Podstawowa w Ińsku (Ińsko) zachodniopomorskie
- Szkoła Podstawowa w Wierzchowie (Wierzchowo) zachodniopomorskie
- Towarzystwo-Nasze Boguty (Boguty-Pianki) mazowieckie
- Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem (Krasne) mazowieckie
- Sołectwo Sadłóg (Sadłóg) kujawsko-pomorskie
- Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie (Brzeźno) wielkopolskie
- KGW Spokozdunki (Zduny) wielkopolskie
- Szkoła Podstawowa w Bieganowie (Bieganowo) wielkopolskie
- Biblioteka Publiczna Gminy Wolin (Wolin) zachodniopomorskie
- Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce (Szczuka) kujawsko-pomorskie
- Ideą przewodnią „Warsztatów z klimatem” jest ekologia, która stanowi bardzo ważny element walki z szybko postępującymi zmianami klimatycznymi, co widać również na wsi. Podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi dzisiaj stoimy. Celem „Warsztatów z klimatem” było zbliżenie dzieci do świata przyrody poprzez doświadczenia, obserwacje, wycieczki, a także spotkania z rolnikami. W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci dowiedziały się, co oznacza ekologia, czym jest bioróżnorodność, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.efrwp.pl.
Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.