Ząbki na start! Jak przetrwać ząbkowanie i nie zwariować
Twój maluszek jest rozdrażniony, budzi się w nocy, ślini się i wciąż wkłada rączki do ust? Oznacza to, że prawdopodobnie wyrzynają mu się pierwsze ząbki! Sprawdź, jak możesz mu pomóc w tym trudnym okresie. Oto 5 sprawdzonych sposobów na ulżenie bobasowi w ząbkowych dolegliwościach.
Według badań 70% dzieci doświadcza objawów ząbkowania o różnym nasileniu i może to trwać przez wiele miesięcy*. Ząbkowanie zwykle zaczyna się około 4. miesiąca życia i jest to stresujący czas dla całej rodziny. Maleństwo ma podrażnione dziąsła, złe samopoczucie, problemy z zasypianiem, zmniejszony apetyt, a nawet podwyższoną temperaturę, biegunkę czy wymioty. Co możemy zrobić, aby mu ulżyć?
1. Wykorzystajmy to, że dzidziuś wciąż wkłada do ust różne przedmioty i dajmy mu schłodzony gryzak. Możemy też sami masować dziąsła maluszka czystym palcem lub nakładaną na palec szczoteczką silikonową ze specjalnymi wypustkami. Starym sprawdzonym sposobem naszych babć jest również masaż zimną metalową łyżeczką.
2. Świetną metodą na chwilowe odwrócenie uwagi malucha od bolesnych dziąseł jest podanie mu schłodzonych owoców, takich jak banany, jabłka czy gruszki. Takie pyszności nie tylko sprawią mu przyjemność, ale również przez moment zadziałają znieczulająco. Wywołajmy uśmiech na jego buzi!
3. Aby złagodzić objawy towarzyszące ząbkowaniu, możemy też sięgnąć po sprawdzony preparat, który miejscowo łagodzi objawy ząbkowania. Powinien on mieć konsystencję żelu, a także właściwości adhezyjne, czyli zwiększać przyleganie do siebie różnych powierzchni, co wpływa na odpowiedni czas działania. Koniecznie też zwróćmy uwagę na skład preparatu, który powinien być zgodny z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi ząbkowania**. Najlepiej wybierzmy taki, który zawiera składniki pochodzenia naturalnego i środki przeciwbakteryjne. Wszystkie te kryteria spełnia wyrób medyczny Bobolen Żel na ząbkowanie do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia. Bobolen nie zawiera środków znieczulających, takich jak lidokaina czy benzokaina, alkoholu ani cukru. Nowoczesna formuła żelu wpływa na tworzenie warstwy ochronnej w miejscu powstawania dyskomfortu i zapewnia długie działanie. Składniki, takie jak kwas hialuronowy, aloes, lukrecja, gliceryna i pantenol oraz ksylitol, ułatwiają masaż i działają kojąco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Preparat stosujmy miejscowo, 1-3 razy na dobę, nakładając żel na opuchnięte dziąsła maleństwa i masując około 2-3 minut. Badania wykazały, że objawy związane z ząbkowaniem nasilają się w późnych godzinach wieczornych***, dlatego zabieg masażu warto powtórzyć przed snem, aby warstwa ochronna mogła utrzymać się na dziąsłach przez dłuższy czas. Bobolen Żel na ząbkowanie zwiększa szansę na przespaną noc całej rodziny!
4. Przy ząbkowaniu niezwykle ważne jest utrzymanie higieny bobasa. Oczyszczajmy dziąsła palcem osłoniętym naparstkiem z mikrofibry lub gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie, fizjologicznym roztworze soli lub naparze z rumianku. Aby utrzymać suchość skóry twarzy i szyi dziecka, a tym samym uniknąć drażniących wysypek, zakładajmy mu śliniak i delikatnie, ruchem wklepującym, wycierajmy mu skórę ze śliny. Możemy przy tym umilić mu chwilę wierszykiem albo piosenką!
5. Wszelkimi sposobami odwracajmy uwagę malucha od drażliwych kwestii. Oprócz wspólnych zabaw i czytania ulubionych książeczek, polecamy także częste wychodzenie na dwór. Świeże, mroźne powietrze, zmiana scenerii i inne niż zwykle bodźce sprawią, że nasza pociecha chętniej i szybciej zaśnie po powrocie do domu.
* Olczak-Kowalczyk D. i Sawiec P., Ząbkowanie – fakty i mity Co musi wiedzieć pediatra?, Medycyna Praktyczna – Pediatria 2018 (4).
** Medycyna Praktyczna – Pediatria 4/2018. Raport FDA (U.S. Food and Drug Administration) z czerwca 2014 roku.
*** IMacknin M.L., Piedmonte M., Jacobs J., Skibinski C., Symptoms associated with infant teething: a prospective study, Pediatrics 2000; 105:747-52.
Bobolen Żel na ząbkowanie – wyrób medyczny do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z ząbkowaniem (smarowanie i masaż dziąseł z użyciem preparatu). Formuła żelu tworzy warstwę ochronną w miejscu powstawania dyskomfortu i zapewnia odpowiednio długie działanie. Skład preparatu Bobolen Żel na ząbkowanie przyczynia się do łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Kwas hialuronowy tworzy na powierzchni dziąseł film zabezpieczający przed utratą wody i chroniący przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, łagodzi uczucie napięcia, świądu i pieczenia w jamie ustnej, wspomaga gojenie i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Aloes łagodzi podrażnienia, ma działanie regenerujące i gojące. Lukrecja wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Gliceryna i pantenol wspierają utrzymanie prawidłowego nawilżenia naskórka, działają kojąco i wspomagają regenerację tkanek. Ksylitol ułatwia zachowanie higieny błon śluzowych i jamy ustnej, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji zębów. Żel nie zawiera środków znieczulających, takich jak lidokaina czy benzokaina, alkoholu ani cukru.
Opakowanie: 10 g/15 zł

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.