Zajączek wielkanocny zawitał do świetlicy Caritas w Otwocku
Podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku otrzymali przedświąteczne upominki. Za niespodzianką, w której zajączek przyniósł prezenty dla dzieci i młodzieży, stoi lokalne przedsiębiorstwo – Amest Otwock Sp. z o.o.
Tradycja prezentów od zajączka nie jest jeszcze rozpowszechniona w całym kraju. Jednak są regiony, w których Święta Wielkanocne nie odbędą się jeśli nie przyjdzie on z upominkiem do dzieci. Oczywiście zwyczaj ten ma na celu umilenie okresu świątecznego przede wszystkim najmłodszym i właśnie z tego powodu słodkości trafiły do 30 dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku. Firma Amest Otwock Sp. z o.o. przekazała paczki na ręce kierownik placówki, Magdaleny Urbaniak, z zachowaniem obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Jeszcze przed świętami trafią one do podopiecznych świetlicy.
– Bardzo dziękujemy za miłe gesty zaprzyjaźnionej z nami firmy Amest Otwock, zwłaszcza w czasie pandemii. Zwyczaj zajączka z pewnością spodoba się naszym podopiecznym, którzy będą mogli osłodzić sobie Święta Wielkanocne – mówi Magdalena Urbaniak, kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Przekazanie świątecznych paczek to nie pierwsza akcja, w której Amest Otwock pamięta o lokalnej społeczności. Podczas pandemii firma aktywnie angażuje się w dzieła pomocowe Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, przeznaczając w trakcie ostatniego roku fundusze m.in. na doposażenie jadłodajni dla bezdomnych i ubogich na stołecznej Pradze oraz paczki żywnościowe i sanitarne dla seniorów i potrzebujących w powiecie otwockim. Przedsiębiorstwo jest również jednym z pomysłodawców akcji „Komputer dla ucznia”. Dzięki tej inicjatywie m.in. do otwockich dzieci trafiło kilkanaście komputerów z oprogramowaniem. Sprzęt umożliwia im uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych oraz utrzymywanie kontaktu ze szkołą, nauczycielami i grupą rówieśniczą.
– Pamięć o naszych przyjaciołach z Caritasu, zwłaszcza w tak trudnym czasie pandemii COVID-19, daje nam wielką radość. Kierujemy się przesłaniem, jakie płynie z papieskiej encykliki „Fratelli Tutti” i odpowiadamy na wyzwania dzisiejszego świata. Braterstwo, do którego nawołuje papież Franciszek, oraz troska, zwłaszcza o najmłodszych, będących naszą przyszłością, to dla nas priorytet. Cieszymy się, że możemy wspólnie tworzyć społeczność Otwocka i sprawiać, że na twarzach dzieci pojawia się uśmiech – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. i członek Międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej.
Amest Otwock szczególną wagę przykłada również do działań edukacyjnych, a także na rzecz ochrony środowiska. W 2020 r. przeprowadzona została akcja #SprzątamyOtwock. W ramach tej inicjatywy uprzątnięto fragment lasu w Świdrze i część terenów zielonych w pobliżu ul. Batorego i ul. Karczewskiej. Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.