Zajączek wielkanocny zawitał do świetlicy Caritas w Otwocku
Podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku otrzymali przedświąteczne upominki. Za niespodzianką, w której zajączek przyniósł prezenty dla dzieci i młodzieży, stoi lokalne przedsiębiorstwo – Amest Otwock Sp. z o.o.
Tradycja prezentów od zajączka nie jest jeszcze rozpowszechniona w całym kraju. Jednak są regiony, w których Święta Wielkanocne nie odbędą się jeśli nie przyjdzie on z upominkiem do dzieci. Oczywiście zwyczaj ten ma na celu umilenie okresu świątecznego przede wszystkim najmłodszym i właśnie z tego powodu słodkości trafiły do 30 dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku. Firma Amest Otwock Sp. z o.o. przekazała paczki na ręce kierownik placówki, Magdaleny Urbaniak, z zachowaniem obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Jeszcze przed świętami trafią one do podopiecznych świetlicy.
– Bardzo dziękujemy za miłe gesty zaprzyjaźnionej z nami firmy Amest Otwock, zwłaszcza w czasie pandemii. Zwyczaj zajączka z pewnością spodoba się naszym podopiecznym, którzy będą mogli osłodzić sobie Święta Wielkanocne – mówi Magdalena Urbaniak, kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Przekazanie świątecznych paczek to nie pierwsza akcja, w której Amest Otwock pamięta o lokalnej społeczności. Podczas pandemii firma aktywnie angażuje się w dzieła pomocowe Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, przeznaczając w trakcie ostatniego roku fundusze m.in. na doposażenie jadłodajni dla bezdomnych i ubogich na stołecznej Pradze oraz paczki żywnościowe i sanitarne dla seniorów i potrzebujących w powiecie otwockim. Przedsiębiorstwo jest również jednym z pomysłodawców akcji „Komputer dla ucznia”. Dzięki tej inicjatywie m.in. do otwockich dzieci trafiło kilkanaście komputerów z oprogramowaniem. Sprzęt umożliwia im uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych oraz utrzymywanie kontaktu ze szkołą, nauczycielami i grupą rówieśniczą.
– Pamięć o naszych przyjaciołach z Caritasu, zwłaszcza w tak trudnym czasie pandemii COVID-19, daje nam wielką radość. Kierujemy się przesłaniem, jakie płynie z papieskiej encykliki „Fratelli Tutti” i odpowiadamy na wyzwania dzisiejszego świata. Braterstwo, do którego nawołuje papież Franciszek, oraz troska, zwłaszcza o najmłodszych, będących naszą przyszłością, to dla nas priorytet. Cieszymy się, że możemy wspólnie tworzyć społeczność Otwocka i sprawiać, że na twarzach dzieci pojawia się uśmiech – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. i członek Międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej.
Amest Otwock szczególną wagę przykłada również do działań edukacyjnych, a także na rzecz ochrony środowiska. W 2020 r. przeprowadzona została akcja #SprzątamyOtwock. W ramach tej inicjatywy uprzątnięto fragment lasu w Świdrze i część terenów zielonych w pobliżu ul. Batorego i ul. Karczewskiej. Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.