Komunikaty PR

Zajączek wielkanocny – czyli o magii poszukiwań słów kilka

2023-04-05  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Wojewodzic
Yellowcups

Sowińskiego 9
31-524 Kraków
karolina|yellowcups.pl| |karolina|yellowcups.pl
537 211 401
https://yellowcups.pl/
Do pobrania Inf. pras ( 0.59 MB )

Święta Wielkanocne – choć w wielu domach obchodzone nieco mniej hucznie niż Boże Narodzenie – są doskonałą okazją do obdarowywania bliskich małymi prezentami i słodkościami oraz świetnej zabawy dla całej rodziny.

Wielkanocna symbolika

Najważniejsze symbole Świąt Wielkanocnych to jajko – utożsamiane z życiem i baranek, kojarzony z Chrystusem. Pośród kolorowych pisanek pojawiają się też kurczaczki i zajączki. Zwłaszcza ten ostatni symbol zyskuje na popularności. Skąd właściwie do nas przywędrował i co oznacza?

Zanim szukanie pisanek, słodkości i innych prezentów stało się świąteczną tradycją, zając pojawiał się w wielu kulturach na długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Towarzyszył on m.in. Ēostrze – bogini wiosny, płodności i szczęścia, którą czczono w krajach germańskich i anglosaskich.

Europejska tradycja

Tradycja nazywana szukaniem zajączka pochodzi zza naszej zachodniej granicy – z Niemiec, gdzie zbieranie przez dzieci w ogrodzie malowanych jajeczek, słodyczy czy innych drobnych upominków jest znane już od kilkuset lat. Zwyczaj ten kultywują również Francuzi i Szwajcarzy – u nich w Wielkanoc szuka się głównie jajek ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego. Doskonale przyjął się także w krajach anglosaskich, gdzie dzieci bawią się podczas tzw. Egg Hunt, szukając najczęściej słodyczy.

Zajączek w Polsce

Ta urocza tradycja na początku występowała tylko na terenie Śląska i Wielkopolski, nieco później pojawiła się na Pomorzu. W związku z liczną migracją Polaków obecnie zajączek występuje też w innych rejonach naszego kraju. Na ogół przychodzi w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, zaraz po uroczystym śniadaniu. Dzieci szukają wówczas ukrytych w domu czy ogrodzie prezentów od zajączka. Nieco inaczej jest w Wielkopolsce, gdzie szukanie podarunków od zajączka odbywa się już w Wielki Czwartek, czyli ostatni dzień przed postem.

Co przynosi szarak?

Prezent od zajączka wcale nie musi być drogi. W przeciwieństwie do Mikołaja, przynosi on drobne prezenty, najczęściej uwielbiane przez milusińskich łakocie. W roli słodkich upominków doskonale sprawdzą się słodycze, które nie brudzą rąk, nie zmieniają się pod wpływem ciepła, łatwo się nimi podzielić i są dostępne w poręcznym opakowaniu. Chcąc sprawić przyjemność bliskim, warto sięgnąć po gumy rozpuszczalne, takie jak MAOAM Joystixx, MAOAM Maomix czy MAOAM Happy Fruttis. Pakowane są w małe, pojedyncze porcje, a każda guma zawinięta jest w osobny papierek. Dostępne są w wielu owocowych smakach, są soczyste i kolorowe, a dzieci je uwielbiają. Posiadają jeszcze jedną istotną zaletę – ich opakowania mają żywe, nasycone barwy, co zdecydowanie ułatwia dzieciakom poszukiwania.

Gotowi na świąteczne buszowanie w ogrodzie? Kultywując zajęczą tradycję, zapewnimy dzieciom ogrom cudownych wspomnień, śmiechu, dobrej zabawy pełnej beztroski i pozytywnych emocji.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Yellowcups
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek! Biuro prasowe
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.