Zamień słodycze na domowe łakocie – Twoje dziecko je pokocha!
O co dzieci najczęściej proszą rodziców? O kupno słodyczy! Co zrobić, gdy nie chcemy swojej pociesze odmawiać przyjemności, ale dbamy o jej sposób odżywiania i zbilansowaną dietę? Czekoladowo-orzechowy krem, aromatyczne drożdżówki czy lody – brzmią smacznie, ale niekoniecznie zdrowo? Nie musimy ich unikać, możemy bowiem, przygotować je w zdrowej wersji redukując ilość cukru, dodając nabiał i sezonowe owoce. Podpowiadamy, jak przygotować domowe łakocie, które dzieci pokochają.
Domowa alternatywa dla kremu czekoladowo – orzechowego
Dzieci uwielbiają czekoladowy krem i często nie wyobrażają sobie bez niego porannego posiłku? Przygotujcie w domu zdrowszą alternatywę dla produktu znanego ze sklepowych półek. Domową wersję można wykorzystać do przekładania naleśników lub do smarowania kanapek. To pyszna porcja słodkości zarówno dla małych, jak i tych trochę większych dzieci. Znakomicie komponuje się z dodatkami takimi jak banany, borówki czy orzechy.
Składniki:
- 250 g orzechów laskowych
- 250 ml mleka Łaciate Junior 3,8%
- 100 g mlecznej czekolady
- 3 łyżki gorzkiego kakao
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki cukru
Przygotowanie: Orzechy prażymy na patelni, studzimy, a następnie obieramy. Do garnuszka wlewamy mleko. Dodajemy kakao i połamaną na kosteczki czekoladę. Podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia, ciągle mieszając. Do pojemnika blendera kielichowego wrzucamy orzechy, dodajemy rozpuszczoną czekoladę, miód i cukier. Dokładnie blendujemy. Przekładamy do słoiczka. Krem przechowujemy poza lodówką, ale w chłodnym miejscu.
Oponki pełne sera
Oponki serowe to znakomity zamiennik dla kupnych, słodkich bułek. Są szybkie i proste w przygotowaniu, a świeże smakują najlepiej. Pozostaje tylko zrobić kakao i cała rodzina może rozkoszować się domowym deserem.
Składniki:
- 400 g twarogu półtłustego Mazurski Smak
- 400 g mąki pszennej + do podsypania
- 150 g śmietany Łaciata 18 %
- 80 g cukru
- 3 żółtka
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka octu
Dodatkowo:
- olej do smażenia
- cukier puder i cynamon do oprószenia
Przygotowanie: Twaróg przeciskamy przez praskę. Mieszamy w misce ze śmietaną, żółtkami, cukrami, octem i sodą. Dodajemy przesianą mąkę i zagniatamy ciasto. Formujemy kulę. Stolnicę posypujemy mąką. Na środku kładziemy kulę, rozwałkowujemy ją na grubość około 1 cm. Przy pomocy szklanki i kieliszka wycinamy oponki. Pozostałe ciasto ponownie zagniatamy i rozwałkowujemy. Powtarzamy wycinanie, aż wykorzystamy wszystkie składniki. W garnku rozgrzewamy olej do około 175°C. Kładziemy oponki i smażymy z każdej strony po 2-3 minuty – do zarumienia. Odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Gdy oponki nieco ostygną, oprószamy cukrem pudrem z cynamonem.
Ciepłe lody z dodatkiem miodu
Piankowy deser, w kształcie lodów to hit lat 90., który pamiętamy z dzieciństwa. Zaskoczcie maluchy i na kruchym cieście przygotujcie tzw. pingwinki, czyli biało-brązowe łakocie w ciekawej formie, w których znajdują się miód i gorzka czekolada.
Składniki:
Kruche ciasto:
- 400 g mąki pszennej tortowej
- 200 g masła ekstra Łaciate
- 50 g cukru
- 3 żółtka
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 szczypta soli
Beza:
- 160 g drobnego białego cukru
- 80 ml wody
- 250 g płynnego miodu
- 3 białka z dużych jaj
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Dodatkowo:
- 150 g czekolady deserowej
- 75 g masła ekstra Łaciate
Przygotowanie: Kruche ciasto: Mąkę, masło, cukier i żółtka zagniatamy na gładką masę. Rozwałkowujemy na grubość ok 0,5 cm i wykładamy ciastem foremki na babeczki. Wstawiamy do lodówki na 15 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 190°C, wkładamy ciasto i pieczemy przez 15 minut. Wyjmujemy i całkowicie studzimy.
Beza: Cukier mieszamy z letnią wodą i miodem tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Ustawiamy na średniej mocy palnika i podgrzewamy przez około 7–10 minut, aż płyn osiągnie temperaturę około 110°C (najlepiej sprawdzić to za pomocą termometru cukierniczego). W osobnym naczyniu ubijamy białka na sztywno z dodatkiem soku z cytryny. Do ubitych białek wlewamy bardzo cienkim strumieniem syrop i ciągle ubijamy. Uważamy, aby mieszadła nie dotknęły gorącego syropu. Na koniec dodajemy 1 łyżeczkę ekstraktu z wanilii. Ubijamy do momentu, aż masa stanie się gęsta, lśniąca, kremowa i trochę ostygnie. Gotową masę przekładamy do rękawa cukierniczego, na spód babeczki nakładamy porcję bezy, formując 3 spłaszczone kulki. Ostatnią porcję bezy lekko wyciągamy, tworząc dziób pingwina.
Dekoracja: W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy do niego połamaną na kostki czekoladę i mieszamy do rozpuszczenia i połączenia składników. Studzimy. Wystudzoną, ale dalej płynną czekoladą oblewamy jeden brzeg deseru. Wstawiamy do lodówki, aby czekolada zastygła. Podajemy schłodzone.
Więcej przepisów na słodkości w zdrowym wydaniu znajdziecie na www.najlepszewkuchni.pl.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.