Komunikaty PR

Zapomniane Dzieci, Niezapomniane Ferie

2024-01-09  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

W idealnym świecie każde dziecko rośnie w atmosferze miłości i bezpieczeństwa, mając przestrzeń do swobodnej zabawy i odkrywania świata. Niestety, rzeczywistość dzieci z pieczy zastępczej jest często złożona i pełna wyzwań. Według danych GUS, na początku 2023 roku ich liczba wynosiła ponad 72 tysiące. Wartość ta z roku na rok stale wzrasta. Teraz zapomniane przez system dzieci potrzebują naszego wsparcia, aby przeżyć niezapomniane ferie. Dołącz do zrzutki Fundacji To się uda! i pomóż im odkryć radość, poczuć bezpieczeństwo i daj możliwość przeżyć beztroskie dzieciństwo. Każdy gest się liczy, a wspólnie możemy stworzyć dla nich świat pełen marzeń!

 

W Polsce system pieczy zastępczej stanowi istotny element opieki nad dziećmi i młodzieżą pozbawionymi opieki rodzicielskiej. Istnieje jednak szereg wyzwań i problemów związanych z funkcjonowaniem tego systemu. Jednym z nich może być liczba miejsc w placówkach opiekuńczych oraz liczba dzieci potrzebujących wsparcia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na początku 2023 roku rodzinna piecza zastępcza funkcjonowała w formie rodzin zastępczych, których było 35 439 oraz w ramach 781 rodzinnych domów dziecka. Dane alarmują również, że liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej stale rośnie. Przejście przez proces umieszczania w instytucjach opiekuńczych samo w sobie może być dla najmłodszych traumatycznym wydarzeniem, wpływającym negatywnie na ich rozwój emocjonalny i psychiczny.

 

Prawie 73 tysięcy dzieci po przejściach
Dane GUS pokazują, że na początku ubiegłego roku w pieczy zastępczej przebywały prawie 73 tysiące dzieci. Istotnym wyzwaniem jest stworzenie dla nich warunków, które pozwolą im funkcjonować na równi z rówieśnikami pochodzącymi z tradycyjnych rodzin, zapewniając pełniejszy rozwój i integrację społeczną. Piecza zastępcza wynika głównie z dysfunkcyjności rodziny biologicznej. NIK wskazuje na uzależnienie rodziców w ok. 41%, bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych ok. 28% oraz przemoc w rodzinie na poziomie ok. 3,8% przypadków jako na powody umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej. Szczególną grupę stanowią też dzieci, które straciły jednego lub oboje rodziców. Często doświadczają one podwójnej traumy - utraty najbliższych oraz konieczności dostosowania się do nowego środowiska opieki. Piecza zastępcza z powodu sieroctwa, wg NIK dotyczy ok. 4% dzieci, natomiast z powodu półsieroctwa ta wartość wzrasta do ok. 7%. Mimo chęci i zaangażowania opiekunów zastępczych, podopiecznym często brakuje stabilności  oraz tego, co najważniejsze - poczucia bezpieczeństwa. W takiej rzeczywistości, ich droga do poznawania świata i rozwoju jest bardziej wyboista. Jak alarmował GUS, wśród dzieci przebywających w rodzinnej pieczy znajduje się aż 6565 podopiecznych, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Dla nich, wsparcie emocjonalne i materialne stają się kluczowe, aby umożliwić im zdrowy rozwój pomimo doświadczonych strat. Dla wielu z nich, początki nowego życia są trudne i pełne niepewności, a wejście w dorosłe życie staje się kolejnym wyzwaniem. Te same dane wskazują także, że spośród wychowanków, którzy opuścili pieczę zastępczą po ukończeniu 18. roku życia 1723 miało problem z usamodzielnieniem się.

 

Podarujmy dzieciom odpoczynek
Fundacja To się Uda! od 2020 roku prowadzi akcje charytatywne dla dzieci z pieczy zastępczej. Jedną z nich jest zbiórka Podaruj Wakacje, której zimowa edycja niedawno się rozpoczęła. Do tej pory Fundacja, dzięki wsparciu innych, zebrała łącznie ponad 500 000 zł i wysłała na wyjątkowe wakacje i ferie ponad 560 dzieci! Co najważniejsze – celem Fundacji To się Uda! jest wysłanie na ferie wszystkich dzieciaków z danej rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Będzie to zatem okazja nie tylko do pogłębienia interakcji między wypoczywającymi, ale także szansa na chwilę zasłużonego odpoczynku dla opiekunów.

 

Też możesz pomóc!
Misja Fundacji To się uda! nadal trwa, a teraz otwiera się kolejna okazja do wsparcia ich przedsięwzięcia. Zbliżające się ferie zimowe stanowią impuls do rozszerzenia działań Fundacji i dostarczenia jeszcze większej liczbie podopiecznych niezapomnianych doświadczeń podczas tego okresu. Fundacja To się Uda! zorganizowała internetową zrzutkę. Im więcej pieniędzy uda się w jej ramach zebrać, tym więcej dzieciaków będzie mogło wziąć udział w wyjeździe feryjnym. Z racji na zbliżający się okres feryjny czasu na dołączenie do zrzutki nie pozostało dużo.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek! Biuro prasowe
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.