Zimowa przygoda z ekonomią.
Gry i zabawy ekonomiczne, wizyta w banku i u lokalnego przedsiębiorcy, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – na uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z obszarów wiejskich i miast do 20 tysięcy mieszkańców czeka tydzień przygody z ekonomią. Nabór szkół trwa od 19 września do 13 października br.
O projekcie
„Ferie z ekonomią” to projekt edukacji ekonomicznej adresowany do uczniów 6. i 7. klas szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną i finansową. Podczas jednego tygodnia ferii zimowych, uczniowie, uczestnicząc w grach i zabawach ekonomicznych zdobywają wiedzę m.in. z zakresu postaw przedsiębiorczych, bankowości, sposobów planowania i zarządzania budżetem domowym oraz poznania roli pieniądza w gospodarce narodowej. Zajęcia w czasie ferii prowadzone są przez nauczyciela przedmiotu WOS, który otrzymuje odpowiednie przeszkolenie oraz autorskie scenariusze zajęć. Dodatkowo w ramach projektu przewidziane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Co daje udział w projekcie?
Udział w projekcie daje bardzo dużo korzyści: uczniowie zdobywają cenną i przydatną wiedzę ekonomiczną oraz kompetencje kluczowe, a także w ciekawy i angażujący sposób spędzają ferie zimowe. Dzięki licznym konkursom mogą wygrać atrakcyjne nagrody.
Nauczyciele natomiast poszerzają swoją wiedzę z aktywnych metod nauczania oraz z zakresu m.in. trendów na rynku pracy, finansów, bankowości i przedsiębiorczości. Dla nauczycieli przewidziane jest dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie zajęć.
Kto może zgłosić się do projektu?
Do udziału w projekcie zapraszamy szkoły podstawowe z całej Polski, które są zlokalizowane na terenach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców. Projekt skierowany jest zarówno do szkół publicznych, jak i niepublicznych. Projektem objętych zostanie 50 szkół, które nie brały udziału w poprzednich edycjach projektu FZE (w 3 i 4 edycji) oraz zadeklarują udział nie mniej niż 10 i nie więcej niż 18 uczniów.
Zgłoszenia do projektu dokonuje szkoła poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie projektu: www.feriezekonomia.pl. Wypełniony formularz wraz z informacją o nauczycielu, należy wysłać w wersji zeskanowanej na adres mailowy fze@efrwp.com.pl. Nabór szkół do projektu prowadzony jest od 19 września do 12 października 2022 roku.
- Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji „Ferii z ekonomią” te szkoły, które do tej pory nie uczestniczyły w jego 3 i 4 edycji. Udział w projekcie to nowe doświadczenie – dla nauczycieli to okazja do poznania aktywnych metod nauczania, dla uczniów z kolei możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i bankowości. Zimowa przygoda z ekonomią to ciekawy pomysł dla młodych osób na efektywne spędzenie części przerwy zimowej od nauki, a tym samym możliwość zdobycia wiedzy ekonomicznej – niezbędnej w każdej dziedzinie czekającego ich dorosłego życia. To także okazja na wzmocnienie kompetencji kluczowych, dzięki którym łatwiej będzie im sprostać wyzwaniom i trudnościom w gwałtownie zmieniającym się świecie – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Projekt „Ferie z ekonomią” to efekt wieloletnich doświadczeń Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej związanych z realizacją programów edukacji ekonomicznej skierowanych do młodzieży i kontynuacja projektu pierwotnego „Na własne konto”, prowadzonego w latach 2011-2017. Stanowił on uzupełnienie i poszerzenie podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. Wzięło w nim udział ponad 11 tysięcy uczniów z gimnazjów położonych na terenach wiejskich w całej Polsce. Projekt „Ferie z ekonomią” został zainicjonowany w 2017 roku i został dostosowany do nowej podstawy programowej oraz grupy uczestników, jakimi byli uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych. W czterech edycjach projektu „Ferie z ekonomią” wzięło udział ponad 3,5 tysiąca uczniów. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane przez ekspertów i wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Więcej na stronie www.feriezekonomia.pl
***

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.