ŻŁOBEK W RACIBORZU – OPIEKA, ZABAWA, ROZWÓJ
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
– zapewnia Elżbieta Gładkowska, dyrektor żłobka miejskiego przy ul. Słonecznej w Raciborzu. Już wkrótce oddany do użytku zostanie nowo budowany obiekt przy ul. Bielskiej. Zapisy już trwają.
Czas spędzony z dzieckiem w domu jest niezwykle istotny okres w życiu zarówno dziecka, jak i rodziców. To wówczas maluch poznaje siebie, świat i uczy się relacji z najbliższymi mu osobami. Przychodzi jednak moment, w której rodzice stają przed koniecznością - bądź chęcią - powrotu do pracy. Warto wówczas zastanowić się nad decyzją o posłaniu malucha do żłobka.
O tym, jakie korzyści niesie za sobą uczęszczanie dziecka do takiej placówki, szerzej opowiada Elżbieta Gładkowska, dyrektor żłobka miejskiego przy ul. Słonecznej w Raciborzu.
Przede wszystkim opieka i zapewnienie bezpieczeństwa
- Naszym celem jest zapewnienie najmłodszym najlepszej opieki, a także prowadzenie zajęć edukacyjno – wychowawczych, które będą dla nich pomocne w odkrywaniu i poznawaniu świata. Przede wszystkim jednak dbamy, aby żłobkowicze mieli zapewnione poczucie bezpieczeństwa, byli otoczeni opieką osób wrażliwych na ich potrzeby, mogli wypocząć i mieli pełnowartościowe posiłki. Bo to są najistotniejsze potrzeby maluszków. - mówi dyrektor żłobka miejskiego w Raciborzu, Elżbieta Gładkowska. - W żłobku mówimy o uczeniu się poprzez zabawę. W ten sposób dzieci najłatwiej przyswajają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności– tłumaczy dyrektor żłobka miejskiego w Raciborzu.
Sprawdzony personel
Jak mówi Elżbieta Gładkowska personel raciborskiego żłobka to osoby merytorycznie przygotowane do pracy z maluszkami w takim wieku. - Nasza kadra cały czas podnosi swoje kwalifikacje. Opiekunowie dzieci chętnie korzystają z możliwości, jakie daje obecna technologia, uczestniczą w szkoleniach, nieustannie poszukują nowych form pogłębiania swojej wiedzy. Wszystko po to, by jak najlepiej zajmować się dziećmi i pomagać im w rozwoju – zapewnia dyrektor E. Gładkowska,
Część doświadczonej kadry z placówki przy ul. Słonecznej będzie pracować przy ul. Bielskiej. Dzięki temu od samego początku w nowym żłobku będą wdrażane najlepsze praktyki z zakresu opieki nad dziećmi.
Żłobek na Ostrogu
W drugim miejskim żłobku, którego budowa trwa przy ul. Bielskiej przewidziano miejsca dla 100 dzieci. Będą one korzystać z 4 sale zabaw, zaprojektowanych tak, by były bezpieczne i komfortowe dla najmłodszych. Nad dziećmi czuwać będzie wykwalifikowana kadra, w tym psycholog, pielęgniarka, dietetyk, logopeda. Maluszki będą uczyć się języków obcych w formie zabawy dostosowanej do ich wieku.
W żłobku będzie także sala terapeutyczna. Placówka przy ul. Bielskiej dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych i na nie otwarta. - Mamy doświadczenie w opiece nad dziećmi z deficytami rozwojowymi. Takie maluszki będą u nas pod dobrą opieką – zapewnia E. Gładkowska.
Niewątpliwym atutem obydwu raciborskich żłobków, w tym placówki przy ul. Bielskiej jest znajdująca się na miejscu kuchnia, w której posiłki dla dzieci przygotowywane są na bieżąco, w miarę potrzeb, świeże. Co więcej, nad układaniem zdrowego jadłospisu, odpowiedniego dla potrzeb najmłodszych czuwać będzie dietetyk.
Po oddaniu do użytku placówki przy ul. Bielskiej, powstanie Zespół Żłobków w Raciborzu z siedzibą dyrekcji i administracji przy ul. Słonecznej. Łącznie w miejskich żłobkach opiekę znajdzie ok. 220 dzieci. Zapisy już trwają. Siedzibą dyrekcji i administracji jest budynek przy ul. Słonecznej. Zainteresowane osoby powinny pobrać kartę zgłoszenia dziecka ze strony www.zlobek.raciborz.pl w zakładce BIP – druki do pobrania lub bezpośrednio w żłobku przy Słonecznej, gdzie należy składać wypełnione karty. Informacje na temat zapisów można uzyskać także telefonicznie pod numerem 32 415 52 97.
Przypominamy, że od 18 października obowiązują nowe karty zgłoszeń do żłobka i powinni je złożyć także ci rodzice, którzy już to zrobili wcześniej, na starych formularzach. Kolejność zgłoszeń się nie zmieni. Brak dostarczenia nowego formularza skutkuje skreśleniem z listy oczekujących.
Nowy żłobek przy ul. Bielskiej powstaje dzięki dofinansowaniu z programu Maluch +, w wysokości 3,300 mln zł. Stanowi realizacją punktu programu wyborczego „10-tka Polowego”. Jest jedną z flagowych inwestycji miejskich. Pozyskane dofinansowanie jest najwyższe w woj. śląskim i czwarte, co do wielkości w skali kraju.
* * *
Żłobek na Ostrogu to nowo budowany żłobek miejski przy ul. Bielskiej 4a w Raciborzu. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu finansowym z programu Maluch +, w wysokości 3 mln 300 tys zł. Będzie to drugi żłobek miejski w Raciborzu. Siedziba dyrekcji i administracji mieści się w żłobku przy ul. Słonecznej 9 w Raciborzu.
* * *
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Dik Adventure Media,
tel: 604 231 738, e-mail: aleksandradik@adventure.media.pl
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.