Komunikaty PR

Zostaniesz rodzicem? Sprawdź, jak przygotować się do nowej roli

2020-03-06  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
Joanna Walczak
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
joanna.walczak|goodonepr.pl| |joanna.walczak|goodonepr.pl
+48 796 996 272
www.goodonepr.pl

Dla każdego rodzica ciąża i narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu, ale także okres wielu obaw, wyrzeczeń i trosk. Przyszłym rodzicom towarzyszą różne uczucia: od radości aż po strach i niepokój. Jak zatem przygotować się do nowej roli, aby czuć się pewniej i bezpieczniej?

Macierzyństwo to nie tylko przygotowanie pokoju dla dziecka i zaopatrzenie się we wszelkie, niezbędne akcesoria. To przede wszystkim świadome przygotowanie się do nowej roli w życiu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą przygotować się do bycia rodzicem.

1. Po pierwsze wcześniejsze przygotowanie

Podczas przygotowań do porodu nie można zapomnieć o zakupie wszystkich potrzebnych sprzętów, ubranek dla dziecka, przygotowaniu mieszkania na pojawienie się nowego członka rodziny, zakupie produktów potrzebnych w ciąży, podczas porodu oraz połogu. W tym czasie warto zastanowić się także nad wyborem szpitala. Przemyśleć swoje potrzeby i preferencje, tak aby świadomie wybrać szpital, który sprosta naszym oczekiwaniom. Przynajmniej miesiąc przed porodem warto spakować torbę do szpitala oraz ustalić wszystkie szczegóły logistyczne. Poznać drogę, sprawdzić ile czasu zajmie nam dojazd oraz która droga będzie najlepsza. Dobrze jest także wcześniej odwiedzić szpital, porozmawiać z lekarzem lub położną jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala oraz kwestie związane z porodem. Wcześniejsze zapoznanie się z warunkami szpitala spowoduje, że mniej spraw nas zaskoczy. Wbrew pozorom zobaczenie wcześniej nawet tylko szpitalnych murów może okazać się korzystne, ponieważ kolejnym razem nie będziemy się tam już czuć jak w nowym miejscu, a to da nam duży komfort psychiczny.

2. Rozmowa to podstawa

Jedną z ważniejszych rzeczy, o które warto zadbać jeszcze przed narodzinami dziecka jest wspólna rozmowa pomiędzy partnerami. – Podczas takiej rozmowy warto zastanowić się nad tym jak wyobrażamy sobie wspólne rodzicielstwo, a także nasze codzienne życie. Jakie mamy oczekiwania i potrzeby względem siebie, czego się obawiamy oraz co jest dla nas ważne. Przyjście na świat dziecka powoduje wiele zmian, dlatego jeszcze przed narodzinami warto szczerze porozmawiać, jak możemy zadbać także o naszą relację, już po pojawieniu się dziecka – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect. 

3. Uzbrój się w potrzebną wiedzę

Jeśli spodziewamy się pierwszego dziecka, to nie powinniśmy przejmować się swoją niewiedzą, jest to całkiem normalny stan. Chcąc poczuć się pewniej i bezpieczniej w roli rodzica warto uczęszczać do szkoły rodzenia, czytać książki o ciąży, porodzie i rozwoju dziecka. Dzięki temu łatwiej nam będzie radzić sobie w czasie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Jeśli przy wybranym przez nas szpitalu znajduje się szkoła rodzenia, warto zastanowić się nad uczęszczaniem do niej. Podczas zajęć przyszli rodzice mogą dowiedzieć się jak może wyglądać poród, co robić, żeby łagodzić ból porodowy, czy jak opiekować się małym dzieckiem. Z kolei po powrocie do domu warto skorzystać z pomocy np. pielęgniarki środowiskowej, która sprawdzi jak po porodzie czują się mama i nowo narodzone dziecko. Pierwsze dni z noworodkiem mogą nie należeć do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko i wszystko jest nowe. Właśnie dlatego podczas spotkania z położną warto poruszyć wszystkie nurtujące nas kwestie związane z opieką nad dzieckiem. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujemy się pewniej w nowej roli i będziemy spokojniejsi podczas wykonywania codziennych czynności przy dziecku.

4. Myśl pozytywnie

Warto szukać własnych zasobów, które pomogą nam podczas porodu. Zastanowić się nad naszymi mocnymi stronami czy doświadczeniami, które nas ukształtowały i mogą być pomocne w tym ważnym dla nas czasie. - Chcąc ułatwić sobie sam poród koniecznie trzeba nastawić się na pozytywne myślenie. Władza naszego umysłu nad ciałem jest wielka, a blokada psychiczna może spowodować nawet zahamowanie postępu porodu. Warto skupić się również na zdobyciu wiedzy, która przyda się, aby ułatwić przyjście dziecka na świat np. jak prawidłowo oddychać podczas porodu. Zadbajmy, także, by był z nami ktoś bliski, kto potrzyma za rękę lub wesprze w trudnym momencie. Jeszcze przed porodem wyobrażajmy sobie jak chcemy, żeby wyglądał dzień narodzin naszego dziecka, zastanówmy się co jest dla nas ważne oraz jakie mamy potrzeby i oczekiwania. Wszystko to pozwoli nam poczuć się pewniej podczas porodu – dodaje Dorota Kobierska, właścicielka firmy Personal Effect.

Wszystkie powyższe sposoby pomogą nam przygotować się do nowej roli, jaką jest bycie rodzicem. Pamiętajmy jednak, że pełne przygotowanie się do bycia rodzicem możliwe jest poprzez rozwinięcie w sobie otwartości na to co nowe i nieznane oraz akceptowanie zmian dotyczących stylu życia, priorytetów czy relacji z partnerem. Na niektóre z tych zmian mamy wpływ i możemy się do nich przygotować, na inne nie, ale warto jest zastanowić się jak chcemy, aby to nasze „nowe” życie wyglądało, co możemy zrobić, aby nadal mogło być dla nas satysfakcjonujące i wartościowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie Biuro prasowe
2024-04-28 | 20:00

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-26 | 14:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

25 kwietnia 2024 roku w auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach zainagurowano współpracę w ramach umowy podpisanej
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.