Festiwal Rzeczy Ostatnie. Pierwszy festiwal przełamujący tabu śmierci
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
O.S.T.R., Abelard Giza, Polskie Znaki, Vito Bambino, Michał Szpak, Meek, Oh Why?, Matylda Damięcka, Klub Komediowy, Dj Kebs - to tylko niektóre gwiazdy festiwalu, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Festiwal Rzeczy Ostatnie startuje ze swoją pierwszą edycją.
Wydarzenie porusza tematy tabu jakimi są odchodzenie, śmierć, strata i żałoba. Koncerty, przedpremierowe, pokazy filmowe i stand-up to wydarzenia, które w dniach 30 października – 1 listopada zagoszczą w nowo otwartej przestrzeni Fabryki Norblina. To wszystko, by oswoić jeden z większych lęków towarzyszących nam od narodzin, aż po… śmierć.
- W życiu pewnych jest tylko kilka rzeczy, a ta ostatnia budzi w nas najwięcej niepokoju. Rzadko zadajemy sobie pytania o to „Co byś zrobił, gdybyś się dowiedział, że to Twój ostatni dzień?”, „Z kim chciałbyś porozmawiać
i co po sobie zostawić?” albo „Czy uważasz, że przeżyłeś szczęśliwe życie?” - mówi Patrycja Słomczyńska
z Fundacji Fabryki Norblina.
- Chcemy to zrobić poprzez kulturę: pokazy przedpremierowe filmów uznanych twórców związane z tematem, lekkie formy teatralne, stand-up i koncert z udziałem gwiazd. Festiwal Rzeczy Ostatnie to pierwsza tego typu impreza w Polsce, realna alternatywa dla halloweenowych zabaw i tradycyjnych koncertów zaduszkowych. Impreza ważna i potrzebna, gdyż istnieje w tym temacie ogromna luka. Nie ma się czego bać. Zapełnimy ją razem - dodaje Radek Łukasiewicz, jeden z występujących artystów, który także współtworzy festiwal programowo.
Polskie Znaki zapraszają na przedpremierowy koncert najnowszego albumu zespołu „Rzeczy Ostatnie”zawierającego pieśni o odchodzeniu oparte na motywach ludowych. Utwory zostały zaaranżowane współcześnie i wykonane przez takich wokalistów, jak: Michał Szpak, Matylda Damięcka czy Vito Bambino. To właśnie ten album niejako zainspirował organizatorów do pomysłu i nazwy festiwalu.
W muzyczną podróż zaprosi również uznany raper O.S.T.R., który podzieli się z widownią własną historią
o tym, jak to jest poczuć, że można wszystko stracić.
Festiwal Rzeczy Ostatnie to nie tylko poważne tony - zaraz po koncercie DJ Kebs, pozwoli wytańczyć uczestnikom wszystkie smutki, spięcia i niepotrzebne strachy.
Temat tabu przełamie także ośmiu znanych komików, w specjalnie na tę okazję przygotowanym stand-upie “Ze śmiercią im do twarzy”. Wystąpią: Abelard Giza, Kacper Ruciński, Cezary Jurkiewicz, Bartek Walos, Jacek Stramik, Janusz Pietruszka, Kuba Śliwka, a całość poprowadzi Maciej Adamczyk.
Festiwal Rzeczy Ostatnie to również przeżywanie wspólnych chwil w pięknych przestrzeniach Fabryki Norblina. Jedną z nich jest kino KinoGram, gdzie odbędą się specjalne pokazy filmów, których premiery zaplanowane są na przyszły rok.
“Wszystko poszło dobrze” w reżyserii Francoisa Ozona, to opowieść o możliwości decydowania o własnym życiu. Przyzwyczajony do wygodnego i dynamicznego życia 85-letni André (André Dussollier), doznaje udaru, po którym jest częściowo sparaliżowany. Nie wyobraża sobie bycia zależnym od innych. Prosi więc swoje córki (Sophie Marceau i Géraldine Pailhas) o zorganizowanie eutanazji, która jest możliwa w Szwajcarii. Kobiety godzą się pomóc upartemu ojcu, po cichu licząc, że ten odzyska głód życia i zmieni decyzję.
“Mała Mama” w reżyserii Céline Sciamma. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dowiaduje się
o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki.
“Vortex” w reżyserii Gaspara Noe. Przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa,
w które wcielili się legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Mężczyzna za wszelką cenę stara się skończyć książkę o ukochanych filmach i śnieniu w kinie.
To pierwsza edycja festiwalu, ale organizator zapowiada już kontynuację. Nie wyklucza także rozszerzenia programu o panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania ze specjalistami oraz kolejne ambitne pozycje ze świata sztuki.
Bilety na wydarzenia dostępne są pod linkami:
KONCERT O.S.T.R. - https://goingapp.pl/wydarzenie/koncert-o-s-t-r-after-party-dj-kebs/pazdziernik-2021
FABULARNY PRZEWODNIK PO OSTATNICH POŻEGNANIACH - https://goingapp.pl/wydarzenie/fabularny-przewodnik-po-ostatnich-pozegnaniach-spektakl-klubu-komediowego/pazdziernik-2021
ZE ŚMIERCIĄ IM DO TWARZY - https://goingapp.pl/wydarzenie/ze-smiercia-im-do-twarzy-stand-up-abelard-giza-i-goscie/pazdziernik-2021
POLSKIE ZNAKI - https://goingapp.pl/wydarzenie/polskie-znaki-matylda-damiecka-vito-bambino-michal-szpak-meek-oh-why-i-inni/listopad-2021
Bilety do kina na: https://bilety.kinogram.pl
Pełen program festiwalu: https://www.facebook.com/events/566318414433086/?ref=newsfeed
Organizatorem wydarzenia jest Fabryka Norblina. Współorganizatorami są Fundacja Fabryki Norblina, Food Town oraz kino KinoGram.
3. urodziny Food Town z Mel C: muzyka, nostalgia i zabawa
Za nami jubileuszowa gala French Touch La Belle Vie!
KONKURS: wygraj rozgrywkę w Scrabble z Hi Hanią lub Bartkiem Świeżym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.