Apokaliptyczna wizja blackoutu i kryzysu naftowego w nowym serialu ‘Last Light’
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Fabuła serialu ‘Last Light’ momentami przypomina mroczną wizję współczesnej apokalipsy. Pogłębiający się globalny kryzys energetyczny, w tym brak ropy naftowej, prowadzą do masowych protestów ludności i pogłębiającego się chaosu. Brzmi znajomo? W serialu ‘Last Light’ wydarzenia te zobaczymy z perspektywy walczącej o przetrwanie rodziny Yeatsów, która być może będzie w stanie wpłynąć na to, jak potoczą się losy świata. W rolach głównych Matthew Fox (‘Zagubieni’) i laureatka Złotego Globu Joanne Froggatt (‘Downton Abbey’). Pierwszy odcinek serialu już 16 października tylko na platformie Viaplay!
Czasy globalnego kryzysu
Serial inspirowany bestsellerem ‘Gdy zgasną światła’ brytyjskiego pisarza Alexa Scarrowa ‘Last Light’ ukazuje historię globalnego kryzysu energetycznego z perspektywy rozdzielonej rodziny. Andy Yeats (Matthew Fox) to wysokiej klasy specjalista petrochemii pracujący dla naftowych gigantów z Bliskiego Wschodu, gdzie udaje się w celu zdobycia informacji na temat zmniejszających się dostaw ropy. W tym samym czasie jego żona Elena (Joanne Froggatt) z niewidomym synem Samem (Taylor Fay) przebywa we Francji, gdzie lekarze walczą o przywrócenie wzroku chłopca. Tylko jego córka Laura (Alyth Ross), zagorzała działaczka na rzecz ochrony środowiska, pozostaje w rodzinnym Londynie. Nagle świat dopada największy kryzys energetyczny w historii. Kończą się dostawy ropy naftowej, nagle zaczyna brakować elektryczności, a pogłębiająca się niepewność i brak możliwości realizowania podstawowych potrzeb życiowych sprawia, że ludzie wychodzą protestować na ulicę. Z dnia na dzień dotychczasowe życie mieszkańców świata wywraca się do góry nogami, a za rogiem czai się chaos i przemoc. Czy w tym nieprzyjaznym świecie rodzinie uda się przetrwać?
Czy nastąpi koniec świata?
Kiedy okazuje się, że do kryzysu najprawdopodobniej nie doszło z przyczyn naturalnych, Andy staje się jednym z głównych podejrzanych w związku z napisaną przed laty pracą naukową. Brytyjskie służby MI6 zamierzają go aresztować, jak tylko pojawi się na terytorium Wielkiej Brytanii. Jednocześnie Andy odkrywa przyczynę kryzysu energetycznego i zdaje sobie sprawę, że z tą wiedzą nie będzie mu łatwo przetrwać. Musi uważać na siebie i na to komu ufa, bo stawką jest nie tylko los jego rodziny, ale też świata.
Doborowa obsada
W postać Andy’ego wcielił się gwiazdor głośnego serialu ‘Zagubieni’ Matthew Fox, a rolę żony odegrała laureatka Złotego Globu za rolę w serialu ‘Downton Abbey’ – Joanne Froggatt. Ponadto w serialu wystąpili: Tom Wlaschiha (‘Gra o Tron’, ‘Stranger Things’), Alyth Ross, Taylor Fay (‘Sędzia Rinder’), Amber Rose Revah (‘The Punisher’), Victor Alli (‘Belfast’), Hakeem Jomah (‘Rashash’) oraz szwedzka gwiazda muzyki i filmu Felix Sandman (‘Ruchome piaski’).
Twórcy
Wszystkie odcinki serialu ‘Last Light’ zostały wyreżyserowane przez amerykańską reżyserkę Dennie Gordon (‘W garniturach’, ‘Biuro’), która wraz z m.in. Matthew Foxem, Williamem Choi, Sydney Gallonde, Rikke Ennisem, Patrickiem Renaultem, Diego Piasekiem, Patrickiem Massettem i Johnem Zinmanem jest również producentką wykonawczą. Współwykonawcami są Rola Bauer i Steven Johnson, a producentką wykonawczą Veronika Lencova. Producentką wykonawczą z ramienia Grupy Viaplay jest Isabelle Hultén. Producentem serialu jest MGM International Television Productions we współpracy z Peacock, Viaplay Group, MBC I STAN. Dystrybutorem ‘Last Light’ jest MGM.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.