ASYSTENTKA na DVD od 10 grudnia!
Jane (wyróżniona Nagrodą Emmy za rolę w serialu „Ozark” – Julia Garner) niedawno ukończyła studia i marzy o karierze producentki filmowej. Kiedy rozpocznie pracę jako asystentka potentata branży rozrywkowej, będzie w siódmym niebie. Nie wie jeszcze, że pod pozorami pracy, zamiast realizacji marzeń, czeka na nią droga do zatracenia.
Nie trzeba znać podstaw odważnego ruchu #MeToo ani historii hollywoodzkiego skandalu Harveya Weinsteina, żeby na własnej skórze poczuć oddech człowieka, który wykorzystuje pozycję, aby swoją ofiarę pozbawić marzeń.
NIEZWYKŁA HISTORIA
W roku 2017 opinią publiczną wstrząsnęła seria zarzutów o napaść seksualną, która odsłoniła brutalną prawdę o przemyśle rozrywkowym i sprawiła, że potężni i bezkarni do tej pory drapieżcy zostali zmuszeni do szukania schronienia. Kiedy kolejne odważne kobiety zaczęły opowiadać swoje historie, Kitty Green zrozumiała, że ma przed sobą temat swojego pierwszego filmu fabularnego. Nie chciała jednak opowiadać o przestępstwach jednej osoby. Jej celem było przedstawić zakorzeniony system, który na takie czyny pozwala.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, „Asystentka” opowiada historię młodej i ambitnej kobiety, która musi zmierzyć się z wpływowym producentem filmowym – człowiekiem, który w swoich rękach dzierży władzę pozwalającą mu decydować o jej przyszłości.
Kitty Green, w skrupulatnie przeanalizowanej i napisanej historii, dokonuje wiwisekcji jednego z najpoważniejszych problemów dzisiejszych czasów: „co zrobić, kiedy pracownik niskiego szczebla mierzy się z głęboko zakorzenioną siecią nadużyć i wykorzystywań?”. Fabuła „Asystentki” została osadzona w świecie produkcji filmowej i telewizyjnej, ale równie dobrze mogłaby mieć miejsce w hierarchii biurowej każdej firmy.
Laureatka Nagrody Emmy Julia Garner tworzy przejmującą kreację. Jej postać, mimo że cicha i spokojna, krzyczy do każdego widza, opowiadając historię o władzy i jej nadużyciach.
„Asystentka” to akt oskarżenia wypowiedziany w imieniu wszystkich tych, którzy w swoim życiu doświadczyli tego problemu, ale nie mieli w sobie tyle odwagi, co bohaterki ruchu #MeToo.
OBSADA:
JULIA GARNER
Laureatka Nagrody Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym za „Ozark”. Julia Garner szybko zdobyła uznanie i popularność w świecie filmowym. Największą sławę przyniosła jej rola w filmie „Charlie”, a także w serialu „Ozark”.
MATTHEW MACFADYEN
Gwiazda wielokrotnie nagradzanego serialu produkcji HBO® „Sukcesja”.Za swoją rolę został nominowany do nagrody Critics’ Choice Awards. Laureat nagrody BAFTA za rolę w serialu „System sprawiedliwości”. Nominowany również do BAFTA za film „W kryjówce mojego ojca”.
TWÓRCY:
KITTY GREEN
Wielokrotnie nagradzana australijska twórczyni filmowa. Reżyserka głośnego dokumentu NETFLIX „Casting na Jon Benét”, za który otrzymała główną nagrodę Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (AACTA) dla najlepszego filmu dokumentalnego. Jej debiut dokumentalny „Ukraine is Not a Brothel” opowiadał o prowokującym ruchu feministycznym na Ukrainie. Po premierze na Międzynarodowym
Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2013 r. film był pokazywany na ponad 50. festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając m.in. nagrodę AACTA dla najlepszego filmu dokumentalnego. Jej kolejnym projektem był krótkometrażowy dokument, pt. „Twarz Ukrainy – Casting na Oksanę Baiul”, za który została wyróżniona na festiwalu w Sundance.
JAMES SCHAMUS
Trzykrotnie nominowany do Oscara® producent i scenarzysta filmowy. Producent „Tajemnicy Brokeback Mountain”, za którą otrzymał nominację do Oscara®, jest także współscenarzystą filmów Anga Lee: „Ostrożnie, pożądanie” i „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, za który otrzymał nominację do najważniejszej nagrody filmowej. Był także prezesem firmy „Focus Features” odpowiedzialnej za takie dzieła jak: „Witaj w klubie”, „Między słowami”, „Obywatel Milk” i „Pianista”.
„Wzburzenie - opowieść o dojrzewaniu” – jego pełnometrażowy debiut reżyserski – był adaptacją powieści Philipa Rotha. W filmie wystąpili Logan Lerman, Sarah Gadon i Tracy Letts, a jego premiera odbyła się na festiwalach filmowych w Sundance i w Berlinie w 2016 roku.
SCOTT MACAULAY
Producent filmowy i prezes nowojorskiej firmy produkcyjnej „Forensic Films”. Do jego najnowszych produkcji należą: dokument Kitty Green „Casting na JonBenét”, dramat Elisabeth Subrin „Rola kobiety”, a także instalacja artystyczna Candice Breitz „Love Story”, która miała swoją premierę na Biennale w Wenecji.
W 1998 zdobył nagrodę Independent Spirit Award za swoją pracę na rzecz kina niezależnego, a w 2018 otrzymał nagrodę Cinereach Producing Award.
Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:
facebook.com/DzieciToLubia
facebook.com/MojeFilmyDVD
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.