Cykl dokumentalny „Lekarstwo na koronawirusa” w ARTE.tv
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Czwarta fala w Europie już daje o sobie znać, a nas czeka powrót obostrzeń i kolejny lockdown. Jak żyć z koronawirusem? Francuscy lekarze dokonali bezprecedensowego odkrycia, lecz droga do zatwierdzenia leku jest długa i wyboista. Twórcy cyklu dokumentalnego „Lekarstwo na koronawirusa” poruszają wiele aktualnych tematów, takich jak zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych, stres pourazowy wśród lekarzy czy zasadność masowych szczepień. Reportaże można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/.
Psychiczne skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze wiele lat po jej zakończeniu. Dotyczy to ludzi w każdym wieku i w każdej grupie społecznej - dorosłych i dzieci, lekarzy i bezdomnych. Rodzi się pytanie, czy kiedykolwiek wyleczymy się z koronawirusa? Jak poradzimy sobie w nowej rzeczywistości, co nas czeka, jak będzie przyszłość naszych dzieci? Twórcy filmowi przygotowali cykl reportaży pt. „Lekarstwo na koronawirusa”, w którym poruszają najbardziej palące problemy współczesnej Europy, która nie radzi sobie z pandemią Covid-19.
REPORTAŻE W CYKLU „LEKARSTWO NA KORONAWIRUSA”:
LILLE: LEKARSTWO NA KORONAWIRUSA, Francja, 2021
W Lille już rok temu pracowano nad lekarstwem na koronawirusa, a ekipa reporterów ARTE od pierwszego dnia śledziła ich prace. Naukowcy z Institut Pasteur dokonali wielkiego odkrycia w wojnie przeciwko pandemii. Jednak zanim lek pojawi się w aptekach, czeka nas wyboista droga do zatwierdzenia go. Dlaczego ten proces jest tak długi?
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100942-000-A/lille-lekarstwo-na-koronawirusa/
TURYSTYKA JUTRA, Francja, 2020
Trudno zapomnieć zdjęcia z wiosny 2020 roku: puste lotniska i niekończące się sznury samolotów na pasach startowych. Turystyczna gałąź gospodarki mocno ucierpiała przez Covid-19. Teraz wszyscy zadają sobie pytanie: czy po pandemii wrócimy do turystyki z czasów przed pojawieniem się wirusa? Samolotem czy pociągiem? Blisko czy na koniec świata? Twórcy reportażu odkrywają mapy przemysłu turystycznego, spoglądają w przyszłość i podsumowują nasze podróżnicze zwyczaje, które i tak już znacząco zmieniły się z czasem.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/098814-015-A/turystyka-jutra/
COVID-19: STRES POURAZOWY WŚRÓD LEKARZY, Francja, 2021
Lombardia: jedna z najbardziej dotkniętych pandemią części Europy. Jessica Colombo jest pielęgniarką. Przestała już liczyć pacjentów i pacjentki, którym towarzyszyła do końca. Do tego stopnia, że nie daje jej to spać. Zespół stresu pourazowego dotknął służbę medyczną w całej Europie.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/103128-002-A/covid-19-stres-pourazowy-wsrod-lekarzy/
ZDROWIE PSYCHICZNE W CZASACH PANDEMII: WIELKA DEPRESJA, Francja, 2021
W cieniu Covid-19 rozwinęła się druga pandemia: pogorszenie naszego zdrowia psychicznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia 20% osób pracujących w służbie zdrowia i 50% osób od 18 do 29 lat cierpi teraz na depresję i lęki.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/103128-001-A/zdrowie-psychiczne-wielka-depresja/
SERBIA: SZCZEPIONKA DLA KAŻDEGO?, Niemcy, 2021
W Serbii trwa intensywna kampania szczepień. Mobilne ekipy medyczne docierają do najodleglejszych wsi, by zaszczepić jak najwięcej osób i zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii. Rząd kupił szczepionki od Rosji, Chin i Europy. Wystarczy dla wszystkich, ale to wyścig z czasem.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100300-098-A/serbia-szczepionka-dla-kazdego/
JAK COVID UDERZA W OSOBY WYKLUCZONE, Francja, 2021
Litwin Jonas od ponad 2 lat mieszka na ulicach Madrytu. Paszport zgubił. Ktoś taki jak on jest niewidoczny dla systemu opieki zdrowotnej i nie może liczyć na pomoc w czasie pandemii. W podobnej sytuacji są pozostałe 33 tysiące osób bezdomnych żyjących w Hiszpanii.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/103712-000-A/jak-covid-uderza-w-osoby-wykluczone/

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.