Czy podziemny parking może stać się domem? Serial 'Architekt'
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
W czasach wszechobecnej inflacji i rosnących cen mieszkań, życie w dużych miastach staje się coraz mniej przystępne. Serial ‘Architekt’ zabierze nas do jednej z najdroższych metropolii na świecie. Zwykli, pracujący ludzie, których nie stać na mieszkanie z prawdziwego zdarzenia szukają schronienia na podziemnych parkingach. Desperacja sięga zenitu, a młodzi są w stanie poświęcić wszystko, nawet zdrowie by mieć pieniądze na własne lokum. W samym sercu zdarzeń znajduje się 29-letnia praktykantka renomowanej pracowni architektonicznej, która jest w podobnej sytuacji. Gdy na horyzoncie pojawia się szansa na odmianę trudnego losu postanawia wziąć sprawy we własne ręce. W głównej roli zobaczymy Eili Harboe, która dołączyła do obsady czwartego sezonu ‘Sukcesji’. Serial ‘Architekt’ uzyskał wyróżnienie na tegorocznym festiwalu Berlinale. Widzowie Viaplay w Polsce będą mogli zobaczyć serial już od 4 maja.
Najdroższe miasto Europy
Stolica Norwegii Oslo to trzecie co do wielkości miasto w Skandynawii i jedno z najdroższych miejsc na świecie. Pomimo że norweskie społeczeństwo należy do jednych z najbogatszych, to nawet tam szalejąca inflacja i rosnące koszty życia sprawiają problemy - szczególnie młodym ludziom na początku kariery zawodowej. Nawet w tak zasobnym kraju na pozór piękna i przyjazna metropolia staje się wyobcowanym i pustym miejscem, w którym ceny nieruchomości zwalają z nóg.
Julie pracuje w renomowanej pracowni architektonicznej. Do jej obowiązków należy głównie parzenie kawy, jednak, gdy dowiaduje się o przetargu na budowę mieszkań wpada na oryginalny pomysł. Chce przygotować plan przeobrażenia podziemnych parkingów w śródmieściu na mieszkania. W tym przypadku co prawda chodzi o mieszkania bez okien, jednak kto przejmowałby się taką ‘drobnostką’ przy obecnych cenach szkła? Jej koncepcja jest zrównoważona i oszczędna, poza tym w niektórych europejskich miastach życie pod ziemią nie jest już niczym szokującym…
Nagradzana produkcja
Produkcja opowiada o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi oraz nietypowych rozwiązaniach, które są na wagę złota w czasach kryzysu. Nawet, gdy nie są do końca praktyczne. To przenikliwa satyra, która pokazuje intrygującą wizję kryzysu mieszkaniowego w Oslo. Rynek całkowicie zboczył z torów, a kredyt hipoteczny jest nieosiągalny dla większości młodych ludzi, takich jak Julie. Serial zdobył wyróżnienie podczas jednego z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie i na świecie – Berlinale 2023.
- Wyróżnienie na Berlinale 2023 dowodzi, że ten serial doskonale oddziaływuje na wyobraźnię widza. ‘Architekt’ to ostra satyra, osadzona w rzeczywistości, która niewiele odbiega od naszych aktualnych problemów. Z niecierpliwością czekamy, by zaprezentować naszą nową produkcję szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że czas spędzony z bohaterami serialu ‘Architekt’ będzie świetną rozrywką, która przyczyni się do podjęcia dyskusji na temat ogromnego wyzwania, przed jakim staje dziś wielu młodych ludzi. – komentuje Tanya Nanette Yildiz Badendyck, Head of Drama w Viaplay Group.
Obsada i twórcy
W główną rolę w serialu ‘Architekt’ wciela się norweska aktorka Eili Harboe, znana z filmu ‘Thelma’, który zdobył nominację do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego Critic’s Choice 2018, oraz z produkcji ‘Fala’ nominowanej do Saturna dla najlepszego filmu zagranicznego 2016. Aktorka dołączyła również do obsady 4 sezonu serialu ‘Sukcesja’.
- Scenariusz tego serialu od razu przypadł mi do gustu. To satyra z mnóstwem dziwnych i zabawnych postaci, do których wlicza się również grana przeze mnie Julie. Imponuje mi jej ambicja i bezkompromisowość, ale bywa też impulsywna i niereformowalna. – komentuje Eili Harboe.
W obsadzie znaleźli się również Ingrid Giæver (‘Elefanten’), Alexandra Gjerpen nominowana do 'Amandy' Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 2019 dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w serialu 'Upadając', Fredrik Stenberg Ditlev-Simonsen (film nagrodzony nagrodą specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Biennale Cinema 2018 film ’22 lipca’, ‘Phoenix’) oraz Kim Falck (‘Troll’).
‘Architekt’ to debiutancka produkcja zeszłorocznych zwycięzców Viaplay Talent Awards Nory Landsrød i Kristiana Kilde. Plebiscyt ma na celu promocję młodych talentów oraz sfinansowanie zwycięskiego projektu. Reżyserią zajęła się współtwórczyni całej serii Kerren Lumer-Klabbers, a produkcją Øyvindem Lierhagenem Eriksenem i Caroline Hitland z Nordisk Film Production. Producentem wykonawczym ze strony Viaplay jest Isak Eymundsson.
Miniserial ‘Architekt’ składa się z czterech odcinków, które zostaną zaprezentowane już 4 maja, wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.
![OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_992190091,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
![Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia](/files/_uploaded/glownekonf_871813648,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.