Komunikaty PR

David Tennant jako Aleksandr Litwinienko – uderzające podobieństwo!

2022-11-23  |  18:00

Już w styczniu 2023 roku swoją premierę będzie miał serial ‘Litwinienko’, gdzie David Tennant wcieli się w rolę słynnego oficera FSB, który w wyniku zatargu z rosyjskimi władzami padł ofiarą otrucia radioaktywnym polonem-210. Właśnie udostępnione zostało pierwsze zdjęcie promujące produkcję, na którym szkocki aktor do złudzenia przypomina rosyjskiego dysydenta. Serial twórców hitowej produkcji ‘Lupin’ będzie dostępny od stycznia wyłącznie na platformie Viaplay.

Wróg Kremla

Aleksandr Litwinienko był podpułkownikiem FSB, który jako jeden z pierwszych ujawnił bezprawne działania, jakich podejmowały się rosyjskie służby pod koniec lat 90-tych. W związku z tym został kilkukrotnie aresztowany, mimo to udało mu się wyjechać z kraju i otrzymać azyl polityczny w Wielkiej Brytanii krótko po objęciu władzy przez Władimira Putina. Kiedy pod koniec 2006 roku Litwinienko prowadził prywatne dochodzenie w sprawie zastrzelenia rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej, nagle źle się poczuł. Początkowo objawy były przypisywane zatruciu, jednak dalszy ciąg tej historii pokazał, że przyczyną zatrucia była radioaktywny polon-210, którą podano mu podstępem. W wyniku otrucia zmarł w listopadzie 2006 roku Londynie. W związku z jego śmiercią wszczęto jedno z najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych dochodzeń w historii londyńskiej policji.

W najnowszej oryginalnej produkcji dostępnej od stycznia na Viaplay zobaczymy brytyjską gwiazdę filmową Davida Tennanta (‘Broadchurch’, ‘Dr Who’), który wcieli się w postać Aleksandra Walterowicza Litwinienki.

Fabuła

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, gdy policjanci zostają wezwani do kliniki University College Hospital w Londynie, by porozmawiać z pacjentem cierpiącym na trudne do zidentyfikowania schorzenie. Okazuje się Aleksandr Litwinienko, rosyjski dysydent, który twierdzi, że został otruty przez rosyjskich agentów na bezpośrednie polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina. Historia pokazuje policjantów z New Scotland Yard prowadzących śledztwo w sprawie zabójstwa Litwinienki poszukując sprawców, którzy mogą jednocześnie zagrażać również innym uciekinierom z Rosji i nie tylko.

‘Litwinienko’ to nie tylko niezwykły dramat uświetniony występem czołowych brytyjskich twórców i aktorów, lecz również produkcja szczególnie aktualna i ważna w perspektywie wojny na Ukrainie i rażących przypadków łamania praw człowieka w Rosji. Zabójstwo Aleksandra Litwinienki było jedną z zapowiedzi okoliczności, z jakimi musimy się obecnie mierzyć. Premierze serialu towarzyszyć będzie również film dokumentalny, dotyczący śledztwa w sprawie zabójstwa Litwinienki. – mówi Filippa Wallestam, EVP & Chief Content Officer w Viaplay Group

Marina Litwinienko

Obraz tej historii nie byłby jednak pełny bez wyjątkowej postaci jaką jest Marina Litwinienko. Serial śledzi losy żony byłego oficera FSB, która niestrudzenie walczyła o przekonanie brytyjskiego rządu do upublicznienia nazwisk zabójców Aleksandra i potwierdzenia roli Kremla w całej sprawie. W tę wyjątkowo waleczną postać wcieli się aktorka rosyjskiego pochodzenia Margarita Levieva, znana z takich produkcji, jak nominowane do Złotego Globu ‘Kroniki Times Square’ czy uhonorowany nagrodą Emmy serial ‘Czarna Lista’.

‘Litwinienko’

Serial powstał przy wsparciu kluczowych postaci powiązanych ze śledztwem, w tym rodziny Aleksandra i policjantów, którzy prowadzili to ważne śledztwo - Clive'a Timmonsa i Brenta Hyatta. W postacie śledczych wcielili się Mark Bonnar (‘Shetland’), oraz Neil Maskell (‘Mały Topór’, ‘Utopia’). Reżyserią zajął się Jim Field Smith (‘Criminal’, ‘Endeavour’), a za scenariusz odpowiada George Kay (‘Lupin’, ‘Obsesja Eve’). Zdjęcia do produkcji odbywały się w Londynie i okolicach.

Produkcja

Producentami wykonawczymi serialu są Patrick Spence z ramienia ITV Studios, Josephine Zapata Genetay z upoważnienia Viaplay, Lucy Bedford dla Tiger Aspect Productions oraz George Kay, Jim Field Smith i David Tennant. Współproducentem serii jest Richard Kerbaj, reprezentujący Livedrop Media, a produkcją serialu zajął się Chris May.

Czteroodcinkowy serial ‘Litwinienko’ będzie miał swoją premierę już w styczniu. Produkcja i będzie dostępna wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film REPORTAŻ „EKSTRADYCJA JULIANA ASSANGE’A” NA ARTE.TV Biuro prasowe
2024-07-02 | 01:00

REPORTAŻ „EKSTRADYCJA JULIANA ASSANGE’A” NA ARTE.TV

Julian Assange, został zwolniony z brytyjskiego więzienia Belmarsh i opuścił Wielką Brytanię na pokładzie samolotu w poniedziałek rano. Założyciel WikiLeaks zawarł ugodę z
Film Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV!
2024-06-27 | 10:00

Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV!

Francuzi 14 lipca obchodzą swoje święto narodowe, a widzowie Romance TV w tym dniu będą mieli okazję przenieść się do tego pięknego kraju, dzięki ukochanym filmom przygotowanym przez
Film Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!
2024-06-25 | 12:30

Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!

Liczna reprezentacja postaci znanych z filmów o superbohaterach, już 2 lipca zawita do centrum handlowego Targówek w ramach Wystawy Superbohaterów, która zagości w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.