Ekranizacja ‘Tatuażysty z Auschwitz’. Anna Próchniak zagra jedną z głównych ról!
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Bestsellerowa powieść historyczna ‘Tatuażysta z Auschwitz’ autorstwa Heather Morris poruszyła serca międzynarodowej publiczności, co zaowocowało licznymi nagrodami na całym świecie i w Polsce oraz ponad 12 milionami sprzedanych egzemplarzy. Już w 2024 roku hitowa książka zostanie zekranizowana po raz pierwszy. W tytułowej roli zobaczymy brytyjskiego aktora Jonah Hauer-Kinga (‘Świat w ogniu: Początki’), a u jego boku w jednej z głównych ról pojawi się Anna Próchniak, znana m.in. z nagrodzonego czterema Orłami ‘Miasta 44’. W filmie wystąpi również laureatka plebiscytu ‘Critics Choice Awards’ Melanie Lynskey (‘The Last of Us’, ‘Yellowjackets’), która wcieli się w postać autorki książki. Sześcioodcinkowy serial zostanie wyreżyserowany przez Izraelkę Tali Shalom-Ezer i zostanie zaprezentowany już w 2024 roku wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.
Literacki sukces
Tej książki nie trzeba nikomu przedstawiać. Premiera głośnej powieści historycznej autorstwa Heather Morris odbiła się szerokim echem na całym świecie czego wynikiem były liczne wyróżnienia. ‘Tatuażysta z Auschwitz’ utrzymywał się na liście bestsellerów New York Timesa przez trzy tygodnie, zdobył również tytuł ‘Bestsellera Empiku’ 2018 i ‘Książki Roku’ 2018 rodzimego portalu Lubimy Czytać. Publikacja osiągnęła sprzedaż na poziomie 12 milionów egzemplarzy. Wkrótce poruszająca historia ‘Tatuażysty z Auschwitz’, zakochanego w kobiecie więzionej w obozie koncentracyjnym, doczeka się również ekranizacji.
Miłość w czasach Zagłady
Książka jest oparta na prawdziwej historii Lale Sokolova, a właściwie Ludwiga Eisenberga. W 1942 roku mając niespełna 26 lat trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jego zadaniem było tatuowanie przybywających do tego miejsca więźniów, którzy byli zmuszani do morderczej pracy, a jedyną alternatywą była dla nich śmierć w komorze gazowej. Mężczyzna sumiennie wykonuje swoje zadanie, tatuując więźniów z wręcz mechaniczną sprawnością. Gdy po raz pierwszy widzi przywiezioną do obozu Gitę Furman postanawia zrobić wszystko by oboje przeżyli. To historia o miłości, która zdołała przetrwać pomimo tragicznej sytuacji i bestialskich warunków.
Obsada
W roli Gity Furman wystąpi polska aktorka Anna Próchniak znana z produkcji takich, jak nagrodzone w 2015 roku czterema Orłami 'Miasto 44', a także z filmu ‘Najlepszy’ - zdobywcy czterech Złotych Lwów 2017 oraz serialu ‘Behawiorysta’, nominowanego do nagrody ‘Orły’ 2022 w kategorii najlepszy serial fabularny.
‘Możliwość zaprezentowania historii Gity na ekranie jest jednym z największych zaszczytów, jakich dotychczas dostąpiłam. To również niezwykle trudne do opowiedzenia i rozdzierające serce doświadczenie. Podejmę się tego wyzwania z największym szacunkiem do całej historii.’ – powiedziała Anna Próchniak.
W ukochanego kobiety – Lale Sokolova wcieli się Jonah Hauer-King (‘Mała Syrenka’, ‘Świat w ogniu: Początki’).
‘Czuję się wyróżniony, że będę mógł zaprezentować widzom niesamowitą historię, którą z ogromną odwagą podzielił się z nami Lale. Jestem pełen podziwu i uznania, że potrafił szukać człowieczeństwa i dobra w najbardziej tragicznych sytuacjach.’ - komentuje Jonah Hauer-King.
Z kolei w rolę autorki książki wcieli się Melanie Lynskey ('Dwóch i pół', 'The Last of Us', ‘Yellowjackets’) - laureatka Critics Choice Awards 2022 w kategorii ‘Najlepsza aktorka w serialu – horrorze’ nominowana w tym samym roku do nagrody Emmy dla 'Najlepszej aktorki w serialu dramatycznym'. W produkcji wystąpi również Jonas Nay (‘Minuta ciszy’, ‘Ja, ty, my, oni’), który wcieli się w rolę hitlerowskiego zbrodniarza Stefana Baretzkiego.
Twórcy
Reżyserią serialu ‘Tatuażysta z Auschwitz’ zajmie się jest izraelska reżyserka Tali Shalom-Ezer (‘Królewna’, ‘Moje dni z Mercy’, ‘Surrogate’) a za produkcję odpowie Synchronicity Films we współpracy ze Sky Studios i Peacock. Dystrybutorami serialu są NBCUniversal Global Distribution i All3Media International. Viaplay posiada prawa do ‘Tatuażysty z Auschwitz’ na Polskę Litwę, Łotwę, Estonię, Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię, Islandię i Holandię.
‘Udział w tworzeniu ekranizacji tej niesamowitej historii, w której realia przerastają sztukę, jest dla Viaplay wielkim zaszczytem. ‘Tatuażysta z Auschwitz’ to niesamowita opowieść, która trzyma w napięciu do ostatniej sekundy. Miłość i osobiste przekonania przezwyciężają w niej okrutną rzeczywistość w jakiej przyszło żyć bohaterom. Jestem pewna, że nikt nie przejdzie obok tego serialu obojętnie.’ – twierdzi Filippa Wallestam, EVP & Chief Content Officer w Viaplay Group.
Premiera sześcioodcinkowego serialu nastąpi już w 2024 roku wyłącznie na Viaplay.
Zdj:
Ricardo DeArantanha (Melanie Lynskey)
Joseph Sinclair (Jonah Hauer-King)
Aleksander Ikaniewicz (Anna Próchniak)
Lucas Wahl (Jonas Nay)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.