FENTANYL, NOWA TRUCIZNA KARTELI – WSTRZĄSAJĄCY REPORTAŻ NA ARTE.TV
Fentanyl – „narkotyk zombie” dotarł już nad Wisłę. W ostatnich miesiącach w Polsce dochodzi do tragicznych zdarzeń – w listopadzie 2023 roku w poznaniu 19-letnia kobieta zmarła w wyniku przedawkowania tego opioidu, przypisywanego coraz częściej jako leku przeciwbólowego. Był to pierwszy tego rodzaju incydent w Polsce, ale niestety nie ostatni. Czy czeka nas to samo co od lat dzieje się w Stanach Zjednoczonych? Bezpłatna platforma VOD ARTE.tv przypomina swój wstrząsający reportaż.
Fentanyl, silny syntetyczny opioid stosowany w szpitalach, wyparł w ostatnich latach wiele innych leków w Stanach Zjednoczonych, co powoduje dramatyczne konsekwencje. Syntetyczne opioidy zabiły 129 000 Amerykanów w 2020 i 2021 roku. Od 2013 roku liczba zgonów w wyniku przedawkowania fentanylu wzrosła osiemnastokrotnie. Fentanyl, pięćdziesiąt razy silniejszy od heroiny, jest najniebezpieczniejszym z narkotyków. Prowadzi do prawdziwego kryzysu zdrowotnego, a służby ratunkowe już są przeciążone i bezsilne.
Ta nowa „moda” prowadząca do katastrofy w obszarze ochrony zdrowia przyszła do Stanów Zjednoczonych z Meksyku. To tam rozwija się technologię produkcji, doskonali techniki przemytu i planuje dystrybucję na coraz szerszą skalę. Pojawienie się fentanylu i innych syntetycznych opioidów to prawdziwa gratka dla karteli narkotykowych: jak się okazało, nie trzeba uprawiać maku ani polegać na społecznościach wiejskich, aby produkować opium. Fentanyl w niewinnie wyglądającej formie pigułki jest lekki, dyskretny i łatwy w produkcji oraz transporcie. Tani i łatwo dostępny, jednocześnie bardzo niebezpieczny. Już jedna pigułka może zabić. A spustoszenia spowodowane tą substancją stopniowo rozprzestrzeniają się na całym kontynencie amerykańskim. I jak się okazuje – nie tylko, bo narkotyk ten staje się coraz popularniejszy w Europie.
Reportaż jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/113730-000-A/arte-reportage/
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowośc znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.
![OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_992190091,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
![Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia](/files/_uploaded/glownekonf_871813648,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.