FENTANYL, NOWA TRUCIZNA KARTELI – WSTRZĄSAJĄCY REPORTAŻ NA ARTE.TV
Fentanyl – „narkotyk zombie” dotarł już nad Wisłę. W ostatnich miesiącach w Polsce dochodzi do tragicznych zdarzeń – w listopadzie 2023 roku w poznaniu 19-letnia kobieta zmarła w wyniku przedawkowania tego opioidu, przypisywanego coraz częściej jako leku przeciwbólowego. Był to pierwszy tego rodzaju incydent w Polsce, ale niestety nie ostatni. Czy czeka nas to samo co od lat dzieje się w Stanach Zjednoczonych? Bezpłatna platforma VOD ARTE.tv przypomina swój wstrząsający reportaż.
Fentanyl, silny syntetyczny opioid stosowany w szpitalach, wyparł w ostatnich latach wiele innych leków w Stanach Zjednoczonych, co powoduje dramatyczne konsekwencje. Syntetyczne opioidy zabiły 129 000 Amerykanów w 2020 i 2021 roku. Od 2013 roku liczba zgonów w wyniku przedawkowania fentanylu wzrosła osiemnastokrotnie. Fentanyl, pięćdziesiąt razy silniejszy od heroiny, jest najniebezpieczniejszym z narkotyków. Prowadzi do prawdziwego kryzysu zdrowotnego, a służby ratunkowe już są przeciążone i bezsilne.
Ta nowa „moda” prowadząca do katastrofy w obszarze ochrony zdrowia przyszła do Stanów Zjednoczonych z Meksyku. To tam rozwija się technologię produkcji, doskonali techniki przemytu i planuje dystrybucję na coraz szerszą skalę. Pojawienie się fentanylu i innych syntetycznych opioidów to prawdziwa gratka dla karteli narkotykowych: jak się okazało, nie trzeba uprawiać maku ani polegać na społecznościach wiejskich, aby produkować opium. Fentanyl w niewinnie wyglądającej formie pigułki jest lekki, dyskretny i łatwy w produkcji oraz transporcie. Tani i łatwo dostępny, jednocześnie bardzo niebezpieczny. Już jedna pigułka może zabić. A spustoszenia spowodowane tą substancją stopniowo rozprzestrzeniają się na całym kontynencie amerykańskim. I jak się okazuje – nie tylko, bo narkotyk ten staje się coraz popularniejszy w Europie.
Reportaż jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/113730-000-A/arte-reportage/
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowośc znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.