Film Anny Maliszewskiej wybrany do Konkursu Głównego 47. FPFF
Niedawno zakończyły się prace nad pełnometrażowym debiutem filmowym Anny Maliszewskiej pt. „Tata”, a obraz już został wybrany do Konkursu Głównego 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za scenariusz odpowiadają: Anna Maliszewska i Przemysław Chruścielewski, a za oprawę muzyczną firma Sirens. Producentem filmu jest Marcin Wierzchosławski z MetroFilms. Premiera zaplanowana jest na jesień 2022.
W rolach głównych zobaczymy Eryka Lubosa (znanego m.in. ze Sztuki Kochania, Drogówki i Underdog) oraz dwie młode aktorki: Klaudię Kurak i Polinę Gromovą. Anna Maliszewska, która jest absolwentką dziennikarstwa na UW, przez wiele lat była dziennikarką w telewizjach muzycznych. Zajmowała się też realizacją teledysków, będąc zarówno autorką scenariuszy, jak i reżyserem i scenografem. Pracowała m.in. z Myslovitz, Kayah, Piaskiem, czy Reni Jusis. Otrzymała dwukrotnie Fryderyka za wideoklipy dla Sistars oraz Nosowskiej, a także Grand Prix na Yach Film Festival za teledysk Reni Jusis "Ostatni Raz”. Realizowała również obrazy dokumentalne. Film „Tata” jest jej pełnometrażowym debiutem filmowym.
„Tata” to ciepła i wzruszająca historia ojca, który na co dzień jest kierowcą TIR-a. Za kierownicą spędza długie godziny, a gdy wyjeżdża w trasę, jego córką opiekuje się sąsiadka. Los sprawia, że musi zabrać dziewczynkę w kolejną podróż, a ponieważ dziecko jest nierozłączne ze swoją najlepszą przyjaciółką – mężczyzna zabiera obie dziewczynki. Czy przymusowa podróż z dziećmi spowoduje, że główny bohater dojrzeje i przestanie uciekać przed swoimi demonami? Czy zrozumie, co jest w życiu najważniejsze? O tym przekonamy się już jesienią, bo wtedy obraz trafi do szerszej dystrybucji dzięki Warner Bros. Entertainment Polska.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.