Gra o Tron na 4K UHD
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
„Gra o tron” to epicka produkcja HBO, która zachwyciła świat! Zrealizowana na podstawie bestsellerowego cyklu powieściowego George’a R.R. Martina zdobyła uznanie milionów fanów na całym świecie.
Najbardziej utytułowany serial w historii HBO, uhonorowany Złotym Globem i 59 nagrodami Emmy zadebiutuje po raz pierwszy zremasterowany w 4K UHD Blu-ray™ już 12 listopada w wydaniach Steelbook i standardowym pakiecie 4K UHD. Kompletna Kolekcja obejmuje sezony 1-8 serialu oraz wyjątkowe materiały dodatkowe. Cały serial w najwyższej jakości 4K! Zdrada, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają Westeros, a walka o Żelazny Tron jest okrutna i bezwzględna. Siedem rodów walczy na śmierć i życie o władzę nad krainą, w której lato trwa dziesięciolecia, a zima dłużej niż żyje człowiek.
Zdrada, pożądanie i siły nadprzyrodzone wstrząsają czterema stronami Westeros, a walka o Żelazny Tron staje się coraz bardziej zażarta. Tam, gdzie lato trwa dziesięciolecia, a zima przez całe ludzkie życie, trudności piętrzą się każdego dnia. Od pełnego intryg Południa przez barbarzyński Wschód i zlodowaciałą Północ, aż po pradawny mur, który strzeże królestwa przed tajemniczymi mocami ciemności, potężne rody zaangażowane są w bezkompromisową walkę o władzę.
Serial „Gra o tron” to zrealizowana z niezwykłym rozmachem ekranizacja bestsellerowej sagi George’a R.R. Martina „Pieśni Lodu i Ognia”, wyprodukowana we współpracy z nominowanymi do nagrody Emmy® scenarzystami Davidem Benioffem („Troja”, „X-Men geneza: Wolverine”) i D.B. Weissem. W rolach głównych występują: zdobywca nagrody Emmy® oraz Złotego Globu® Peter Dinklage („Dróżnik”, „Piksele”), nominowana do nagrody Emmy® Lena Headey („300”, „300: Początek imperium”), Emilia Clarke („Zanim się pojawiłeś”), Nikolaj Coster-Waldau („Helikopter w ogniu”), Kit Harington („Pompeje”), Maisie Williams („Pustynne piekło”), Sophie Turner („Zabójcza”), Isaac Hempstead Wright („Caesar”), Gwendoline Christie („Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”),
Przez lata współpracy na planie serialu zarówno aktorzy jak i twórcy „Gry o tron” niezwykle się ze sobą zżyli. Co więcej wokół serialu wyrosła także milionowa społeczność fanów, którzy z zapartym tchem czekali na emisję finałowego sezonu produkcji.
− Będzie mi brakować na pewno ludzi z ekipy, przez te lata bardzo się zżyliśmy ze sobą. Ale z drugiej strony, czuję mimo wszystko ulgę, że to już koniec. Serio. Zobacz: serial cieszy się ogromną popularnością, budzi emocje i niezmienne zainteresowanie mediów. Obawiam się, że przy dwunastym sezonie w kolejce do wywiadu ustawiłyby się niedobitki dziennikarzy. Może, jeśli za kilka lat będę bezrobotny, jeszcze pożałuję tych słów, ale decyzja Dana Weissa i Davida Benioffa o zakończeniu w tym momencie wydaje mi się właściwa. Schodzimy ze sceny niepokonani – podsumował decyzję o zakończeniu „Gry o tron” Nikolaj Coster Waldau.
− To specyficzne uczucie, bo tak naprawdę nigdy nie wiedzieliśmy, kiedy nasza przygoda z „Grą o tron” dobiegnie końca. Wchodziłam na plan z założeniem, że showrunnerzy w każdej chwili mogą mnie uśmiercić, i pełna obaw otwierałam każdy nowy scenariusz. Wspaniale było dotrwać do finału. Wydawało mi się, że będę dzielna, ale ostatniego dnia zdjęciowego płakałam przez bite dwie godziny. Słyszałam tylko, jak ludzie zaglądali do mnie i mówili: „Dalej płacze” – dodaje Gwendoline Christie.
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO
Powieści fantasy nie są zbyt często ekranizowane, a w formie aktorskich produkcji telewizyjnych praktycznie nigdy. Nic więc dziwnego, że kiedy telewizja HBO kupiła w styczniu 2007 roku prawa do ekranizacji sagi „Pieśni Lodu i Ognia” jej miłośnicy na całym świecie z niecierpliwością zaczęli oczekiwać na premierę pierwszego odcinka, a na fanowskich forach zawrzało.
Twórcy serialu stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli nie tylko zmierzyć się z karkołomnym zadaniem wykreowania na małym ekranie fantastycznego, średniowiecznego świata, ale przede wszystkim musieli to zrobić na tyle dobrze, by nie rozczarować milionów wielbicieli twórczości George’a R.R. Martina.
− Lubię wątki wzorowane na autentycznych wydarzeniach, ale przedstawione w nowy, świeży i nieprzewidywalny sposób. A jeszcze bardziej niż wydarzenia, interesują mnie ludzie. Nawet najwięksi bohaterowie nie są wolni od słabości i nieobce są im chwile zwątpienia. Ludzie są skomplikowani i chciałem, by z podobnej gliny byli ulepieni moi bohaterowie – mówi autor cyklu „Pieśni Lodu i Ognia” George R.R. Martin.
Za fabularną stronę serialu odpowiedzialni są David Benioff i D.B. Weiss, którzy we współpracy z Martinem zaadaptowali na potrzeby scenariusza pierwszy tom sagi. – „Rodzina Soprano” w Śródziemiu – tak o „Grze o tron” mówił w jednym z pierwszym wywiadów David Benioff. I trudno się z nim nie zgodzić, bo choć akcja serialu rozgrywa się w fantastycznym świecie, to problemy, z którymi borykają się jego bohaterowie, są już jak najbardziej uniwersalne. Aby jak najbardziej wiarygodnie wykreować na ekranie krainę Westeros i jej mieszkańców do pracy przy serialu zatrudniono m.in. Davida J. Petersona – specjalistę od języków, który na potrzeby produkcji stworzył język plemienia Dothraków – z liczącym 1800 wyrazów słownikiem oraz własną gramatyką.
Oczekiwania wobec serialu były ogromne. Twórcom udało się jednak stanąć na wysokości zadania i „Gra o tron” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko widzów, ale również i krytyków, którzy chwalili cykl zarówno za rozmach, z jakim został zrealizowany, jak i za doskonały scenariusz oraz udane kreacje aktorskie. Potwierdzeniem tego jest Złoty Glob i 59 nagród Emmy, jakie serial zgromadził przez ostatnie lata na swoim koncie, stając się swoistym serialowym fenomenem.
MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIACH 4 UHD NA 3 PŁYTACH BLU-RAY:
Ponad 15 godzin dodatków specjalnych w tym:
- dwuczęściowy program Gra o tron: Reunion Special prowadzony przez Conana O’Briena;
- film dokumentalny Gra o tron: Ostatnia warta;
- Podbój i rebelia: animowana historia Siedmiu Królestw;
- komentarze audio aktorów i ekipy; sceny niewykorzystane;
- materiały z planu;
i więcej.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.