Gwiazdor serialu ‘Outlander’ jako inspektor 'Rebus' w nadchodzącej produkcji!
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Już w przyszłym miesiącu w Szkocji rozpoczną się zdjęcia do serialowej adaptacji cyklu opowiadań o inspektorze Johnie Rebusie. Seria książek zyskała rozgłos po wydaniu tomu ‘Black and Blue’ z 1997 roku, który miał nawiązywać do niewyjaśnionych spraw przestępstw seryjnego mordercy działającego w Szkocji w latach 60-tych pod pseudonimem 'Biblijny John’. Dotychczas na całym świecie sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy opowiadań o inspektorze Rebusie. Autorem książek jest dwukrotny zdobywca ‘Złotego Sztyletu’, szkocki autor Sir Ian Rankin. Serial Viaplay powstaje we współpracy z Eleventh Hour Films i będzie pierwszą adaptacją cyklu ‘Inspektor Rebus’ po niemal 15 latach. W rolę głównego bohatera wcieli się Richard Rankin znany m.in. z produkcji ‘Outlander’. Premiera serialu zapowiadana jest na 2024 rok.
Inspektor Rebus
Serial ‘Rebus’ jest adaptacją cyklu książek Sir Iana Rankina, dwukrotnego zdobywcy ‘Złotego Sztyletu’ Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej. Pierwszym dziełem z serii jest powieść ‘Supełki i krzyżyki’, gdzie czytelnicy poznają bohatera jako byłego żołnierza, który rozpoczyna współpracę z grupą policyjną przy sprawie porwań nieletnich dziewczynek. Ważnym elementem śledztwa stają się anonimowe listy opatrzone węzełkiem lub skrzyżowanymi patyczkami. Co ciekawe, w dziewiątym tomie serii o Rebusie wychodzi na jaw, że bohater ma również polskie korzenie. Cały cykl liczy 25 opowiadań, które przetłumaczono na 36 języków i sprzedano w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie.
‘Detektyw Rebus jest niezwykle ważną częścią mojej twórczości. Możliwość współpracy z Gregorym Burke'em przy tworzeniu nowej serialowej adaptacji historii, w której inspektor jako młody mężczyzna stara się sprostać wyzwaniom współczesnej (i nieustannie zmieniającej się) Szkocji, była niezwykle fascynującym doświadczeniem. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć jaką energię w produkcję wniesie Richard Rankin, który idealnie wpisuje się w tę postać, nie tylko dlatego, że przypadkiem nosimy to samo nazwisko!’ – komentuje Sir Ian Rankin.
Szkocki półświatek
W sześcioodcinkowej serii 40-letni John Rebus stawi czoła jednemu z przedstawicieli gangsterskiego półświatka. Ta sprawa wpłynie na niego tak bardzo, że inspektor znajdzie się na skraju własnej wytrzymałości. Nie będzie mógł jednak liczyć na wsparcie środowiska zawodowego, w którym coraz częściej rządzi korporacyjny technokratyzm. Co więcej, życie miłosne detektywa zawiśnie na włosku – uwikła się w niebezpieczny romans, który może skończyć się dla niego prawdziwą katastrofą. Na próbę zostaną wystawione również wartości rodzinne – detektyw Rebus musiał konkurować o względy własnej córki z majętnym partnerem byłej żony. Natłok problemów w pracy i w życiu prywatnym znacząco wpłynie na to, jak inspektor John Rebus będzie postrzegał świat. Serial ‘Rebus’ będzie pierwszą adaptacją cyklu książek Iana Rankina po niemal 15 latach.
Obsada i twórcy
W rolę Johna Rebusa wcieli się Richard Rankin, który w 2021 roku otrzymał nominację w plebiscycie 'Saturny' dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę Rogera w serialu 'Outlander'. Zagrał również w takich produkcjach, jak m.in. ‘Zaufaj mi’, ‘The Replacement’, ‘Trzynaście lat’ czy ‘Ugotowani’. Kolejne nazwiska z gwiazdorskiej obsady serialu ‘Rebus’ zostaną ogłoszone już wkrótce.
‘Jestem niesamowicie podekscytowany faktem, że będę mógł wcielić się w rolę detektywa Rebusa. Uwielbiam całą serię, jak i samego autora - Sir Iana Rankina. Dam z siebie wszystko, by w jak najlepszym stylu przywrócić na ekrany tę kultową serię.’ - komentuje Richard Rankin
Za reżyserię odpowiada zdobywca nagrody BAFTA TV Award za film ‘Complicit’ Niall MacCormick (‘Wallander’, ‘Ofiara’). Scenariusz jest dziełem Gregory'ego Burke'a (‘Siedem dni’, ‘W potrzasku. Belfast’, '71’). Producentami wykonawczymi są Jill Green, Paula Cuddy i Eve Gutierrez z Eleventh Hour Films, Isabelle Hultén i Tomas Axelsson z Viaplay Group oraz Ian Rankin i Gregory Burke. Za sprzedaż serialu na całym świecie odpowiada Viaplay Content Distribution.
‘Jesteśmy zaszczyceni możliwością zaprezentowania tej historii widzom Viaplay. Cieszymy się, że tworzymy ją razem z Richardem Rankinem, który sportretuje skomplikowaną postać detektywa Rebusa. Nasi widzowie mogą spodziewać się wspaniałego serialu!’ - komentuje Filippa Wallestam, Viaplay Group Chief Content Officer
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.