Harvey Keitel wystąpi u boku Anny Próchniak w ‘Tatuażyście z Auschwitz'
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Amerykański aktor Harvey Keitel zasłynął swoim występem w m.in. kultowym ‘Złym poruczniku i w 'Pulp Fiction'. Wkrótce zobaczymy go u boku polskiej aktorki Anny Próchniak (‘Miasto 44’, ‘Najlepszy’) w serialowej ekranizacji głośnej powieści Heather Morris ‘Tatuażysta z Auschwitz’. Keitel wcieli się w tytułową rolę – zagra współczesnego Lale Sokołowa, którego historia poruszyła serca ludzi na całym świecie. Jego młodszą wersję zagra Jonah Hauer-King (‘Mała Syrenka’, ‘Świat w ogniu: Początki’). Reżyserią sześcioodcinkowego serialu zajmie się Tali Shalom-Ezer. W produkcji zagra również inny polski aktor, Marcel Sabat (‘Kamienie na szaniec’). Premiera w Polsce odbędzie się w 2024 roku wyłącznie na Viaplay.
Literacki bestseller
Powieść "Tatuażysta Auschwitz" autorstwa Heather Morris sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy, oczarowując ludzi na całym świecie. Historia opisuje prawdziwe przeżycia Lale Sokolova, który w 1942 roku trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przydzielono mu szczególną funkcję – miał tatuować współwięźniów, którzy zostali przydzieleni do wyniszczającej pracy w obozieWykonywał tatuaże z mechaniczną sprawnością, aż spotkał Gitę Furman. To w tym momencie postanowił zawalczyć o wspólne przetrwanie. Ich miłość okazała się znacznie silniejsza niż bezlitosna codzienność przebywania w obozie zagłady. .
Ekranizacja powieści
60 lat później Lale (Harvey Keitel) spotkał się z początkującą wówczas pisarką Heather Morris (Melanie Lynskey). Po śmierci ukochanej mężczyzna zdobył się na odwagę, by opowiedzieć wzruszającą historię całemu światu. Podczas rozmowy wspomnienia z obozu odżywają w jego pamięci. Opowiada o miłości, która narodziła się między murami tego przerażającego miejsca.
„Historia wielkiej miłości, przedstawionej w cieniu horroru rozgrywającego się w Auschwitz jest świadectwem siły i dobra, jakie tkwią w ludziach.” - mówi Harvey Keitel.
Obsada
Oprócz Anny Próchniak (’Miasto 44’, ’Najlepszy’) w serialu pojawi się również inny polski aktor, Marcel Sabat (‘Kamienie na szaniec, ‘Tenet’). W głównych rolach zagrają Melanie Lynskey ('Dwóch i pół', 'The Last of Us', ‘Yellowjackets’), Harvey Keitel (’Pulp Fiction’, ’Zły porucznik’) i Jonah Hauer-King (‘Mała Syrenka’, ‘Świat w ogniu: Początki’).
W obsadzie produkcji pojawią się również: Jonas Nay (‘Minuta ciszy’, ‘Ja, ty, my, oni’), Tallula Haddon ('Czarne lustro: Bandersnatch', 'Ostatni pojedynek'), Mili Eshet ('Za górami, za wzgórzami', 'Barren'), Yali Topol Margalith, Phénix Brossard ('Pożegnanie', 'Chocolat') oraz Ilan Galkoff (Dobry omen).
Wszystkie odcinki serialu reżyseruje izraelka Tali Shalom-Ezer (‘Królewna’, ‘Moje dni z Mercy’, ‘Surrogate’) a za produkcję odpowiada Synchronicity Films we współpracy ze Sky Studios i Peacock. Dystrybutorami serialu są NBCUniversal Global Distribution i All3Media International. Viaplay posiada prawa do ‘Tatuażysty z Auschwitz’ na Polskę Litwę, Łotwę, Estonię, Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię, Islandię i Holandię.
Premiera sześcioodcinkowej produkcji nastąpi już w 2024 roku wyłącznie na Viaplay.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.