Komunikaty PR

Hejt na kobiety w ARTE.tv

2021-06-16  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

73% kobiet na świecie pada ofiarą hejtu w Internecie. W ramach cyklu „Sytuacja kobiet na świecie” ARTE.tv zaprasza widzów na bardzo ważny i aktualny film pt. „#Szmata”, który ilustruje i wyjaśnia to zjawisko. O tym, jak w mizoginistyczny sposób są traktowane kobiety, pokazują też inne dokumenty: o kobietobójstwach w małżeństwach, o słynnej Iwonie Blecharczyk, która łamie schematy płciowe i pracuje jako kierowca Tira, a także o arabskich kobietach, które dosłownie dokonują rewolucji w walce o swoje prawa i ciało. Filmy można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/.   

Przemoc jest plagą, której kobiety doświadczały i doświadczają codziennie i od zawsze. Internet tylko zaostrzył zakorzeniony od dawna problem. Gdy podnoszony jest temat cyberprzemocy wobec kobiet, często traktowany jest anegdotycznie. Mówi się, że to kwestia pecha, wina technologii, a nawet ofiary, bo prowokuje wyglądem lub wypowiedziami. Wydaje nam się, że problem dotyczy tylko osób publicznych i takie są cienie sławy. Nie widzimy, że te historie tak naprawdę mówią o tym samym: o pogardzie wobec kobiet. Twórcy filmu „#Szmata” pokazują, że nienawiść stała się tak banalna, że już nawet o niej nie rozmawiamy. Powstał po to, żeby ci, którzy go zobaczą, nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieli. Bo problem, który dotyka 73% kobiet na świecie to nie kilka odosobnionych przypadków. Podobną tematykę porusza dokument „Na złe i gorsze”, w którym mowa jest o kobietobójstwie i przemocy w rodzinach, za co największą cenę płacą „niewidzialne” ofiary - dzieci.

Równie ważny jest film „Kobiety za kierownicami Tirów”, którego bohaterką jest Iwona Blecharczyk. W mediach społecznościowych śledzi ją prawie 700.000 osób i popiera wybór wykonywanego, jakże męskiego, zawodu, który jest jej wielką pasją i daje poczucie wolności. Iwona burzy wszelkie schematy i wyłamuje się z myślenia o tym, co jest kobiece a co męskie. Z kolei bohaterki serii „Kobiety arabskiej wiosny” także walczą z szufladkowaniem, co wolno kobiecie a co nie, tylko że w swoim muzułmańskim świecie. Wszystkie filmy są dostępne bezpłatnie na VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/

FILMY W CYKLU „SYTUACJA KOBIET NA ŚWIECIE” W ARTE.TV:

#SZMATA, Belgia 2021

Według Europejskiego Lobby Kobiet w 2017 roku kobiety były 27 razy częściej niż mężczyźni narażone na nękanie w sieci i w mediach społecznościowych. Gdy ofiary cyberprzemocy składają skargę, często stają w obliczu nieprzygotowanej administracji, nieodpowiedniego ustawodawstwa i praktycznie nieistniejącego orzecznictwa. Z kolei platformy cyfrowe są słabo uregulowane i nie walczą w wystarczającym stopniu z nękaniem w Internecie. W tym filmie Florence Hainaut i Myriam Leroy, dwie belgijskie dziennikarki, które same padły ofiarami cyberprzemocy, zbierają zeznania kilkunastu kobiet z całego świata, które również doświadczyły nękania w Internecie. Dzięki oświadczeniom felietonistki Nadii Daam, satyryczki Florence Mendez i autorki Pauline Harmange, a także specjalistów w tej dziedzinie, twórcy dokumentu badają proliferację nienawiści w Internecie i zagłębiają się w socjologiczne i prawne aspekty cyberprzemocy w obecnej sytuacjom.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/098404-000-A/szmata/

NA ZŁE I GORSZE, Francja, 2020

Niektóre tragedie za zamkniętymi drzwiami często są poprzedzone przemocą fizyczną i psychiczną. W 2019 roku we Francji 146 kobiet padło ofiarą przemocy ze strony swoich mężów, partnerów lub byłych parterów, co stanowi 84% zabójstw popełnionych w kontekście rodzinnym. Jednak w tej przerażającej rzeczywistości same liczby nigdy nie dają wyczerpującego opisu: kobietobójstwo jest zjawiskiem uwidocznionym w ostatnich latach jedynie dzięki zaangażowaniu feministycznych kolektywów. Poprzez smutne historie Sindy, Dorothée i Michele ten dokument rzuca światło na współczesny dramat i jego „niewidzialne” ofiary - dzieci.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090005-000-A/na-zle-i-gorsze/

KOBIETY ZA KIEROWNICAMI TIRÓW, Niemcy, 2020

35 letnia Iwona Blecharczyk od 10 lat prowadzi ciężarówki. Teraz jeździ 68-tonowym pojazdem, a swoje codzienne życie z drogi pokazuje na Facebooku, Instagramie i YouTubie gdzie śledzi ją w sumie 685,294 osób. Przez wiele lat była jedną z pierwszych kobiet w Polsce i jedną z niewielu w Europie, pracujących w specjalistycznym transporcie. Przejechała już tysiące kilometrów, dostarczyła setki ładunków, zjeździła prawie całą Europe i dobry kawałek Ameryki Północnej.

Coraz więcej kobiet w Europie poświęca się zawodom związanym z sektorem ciężkiego transportu drogowego, które niegdyś były wyłączną prerogatywą męskiego wszechświata. Jednak kobiety takie jak Iwona dzięki swojej niezwykłej determinacji udowadniają, że potrafią być zawodowymi kierowcami ciężarówek i przełamywać stereotypy płciowe. W uznaniu jej inspirujących osiągnięć w 2019 roku została częścią projektu "Barbie Shero" mającego na celu promocję wśród dziewczynek inspirujących kobiecych wzorców.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-020-A/kobiety-za-kierownicami-tirow/

KOBIETY ARABSKIEJ WIOSNY, Niemcy, 2020

Dziesięć lat temu były jedną z twarzy arabskiej wiosny. Jaka jest obecnie sytuacja kobiet w tych krajach? Jak wygląda ich codzienność? O czym marzą? Pięcioodcinkowa seria zabiera widzów na spotkanie z kobietami z Tunezji, Maroka, Egiptu, Libanu, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Twórcy poruszają tematy kobiet arabskich w polityce, biznesie, feminizmu, rewolucji i podejścia do ciała.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020962/kobiety-arabskiej-wiosny/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Face it
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Alain Delon w ARTE.tv Biuro prasowe
2024-08-22 | 01:00

Alain Delon w ARTE.tv

Alain Delon był legendą kina i na zawsze pozostanie ikoną X Muzy. Odszedł 18 sierpnia br. w wieku 88 lat. Zapamiętamy go jako aktora, scenarzystę, reżysera filmowego, a przede
Film SIERPIEŃ 80. JAK ŻYJE NAM SIĘ TERAZ? ARTE.TV PRZYPOMINA O WALCE O WOLNOŚĆ
2024-08-19 | 01:00

SIERPIEŃ 80. JAK ŻYJE NAM SIĘ TERAZ? ARTE.TV PRZYPOMINA O WALCE O WOLNOŚĆ

Sierpień 1980 r. to jeden z momentów w historii Polski, które na zawsze zmieniły dzieje naszego kraju. Ogólnopolski strajk robotniczy zakończył się zawarciem
Film Aż sześć premier telewizyjnych z okazji 100. rocznicy urodzin Rosamunde Pilcher
2024-08-17 | 10:00

Aż sześć premier telewizyjnych z okazji 100. rocznicy urodzin Rosamunde Pilcher

Rosamunde Pilcher – autorka bestellerów, których ekranizacje zachwycają widzów już od kilku dziesięcioleci, obchodziłaby w tym roku 100. rocznicę urodzin. Z tej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.