Komunikaty PR

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV

2024-07-18  |  01:00
Biuro prasowe

W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i przyciąga uwagę kibiców z całego świata. Tym razem zostanie rozegranych aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach, a w rywalizacji o medale weźmie udział dziesięć i pół tysiąca sportowców. Z tej okazji bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował cykl dokumentów i reportaży, które przedstawiają różne aspekty świata sportu, ukazują kulisy, prezentują historie, a także naświetlają problemy, z jakimi zmagają się zawodowi sportowcy.

Paryż dwukrotnie w historii był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Ostatnim razem było to w 1924 r., a wcześniej – w roku 1900. Mimo blisko stuletniej przerwy Francuzi zdają się doskonale przygotowani do tej imprezy. Aby zachwycić widzów, zdecydowali się zorganizować ceremonię otwarcia w sposób niezwykle oryginalny. Odbędzie się ona na Sekwanie, a platformy z poszczególnymi reprezentacjami mają przemieszczać się na promach. Jednak za całą tą kolorową fasadą i sportowymi emocjami kryją się, niekiedy dramatyczne, indywidualne historie, skandale, zmiany obyczajowe, a także wielka polityka…

POLITYKA NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

W dokumencie https://www.arte.tv/pl/videos/116705-035-A/na-rewersie-mapy/ prezenterka Emilie Aubry odwiedza Lozannę, siedzibę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Przed zbliżającymi się Igrzyskami, coraz częściej poruszana jest rodząca kontrowersje sprawa Rosji. Putin bowiem pragnie zorganizować „Igrzyska Przyjaźni”, które mają byś odpowiedzią na sankcje olimpijskie, nałożone po inwazji na Ukrainę. Co więcej, pozwolenie na reintegrację rosyjskich i białoruskich sportowców - pod neutralną flagą - na Igrzyskach Olimpijskich, spotkało się z krytyką, zwłaszcza ze strony Ukrainy.

W reportażu „Igrzyska Olimpijskie: kwestia geopolityczna”, Emilie Aubry analizuje polityczne konteksty wielkich imprez sportowych oraz przygląda się roli sportu jako narzędzia „soft power” na arenie międzynarodowej. W materiale zostaną omówione m.in. manipulacje polityczne, które miały miejsce podczas zimowych igrzysk w Soczi. Jaki jest wpływ decyzji politycznych na świat sportu?

SIŁACZKI, CZYLI HISTORIA KOBIET W SPORCIE

Kobietom długo nie pozwalano uprawiać sportu, a gdy już wywalczyły swoje miejsce na tym męskim polu, nałożono na nie przedziwne ograniczenia. Spacer, ale nie bieg. Rzut młotem, ale w długiej sukience. Dziś wydaje się, że kobiety stoją w sporcie na równi z mężczyznami, ale czy na pewno? Część dyscyplin, jak taniec czy jazda konna, postrzegamy jako kobiece, z kolei judo czy piłka nożna to sporty kojarzone przede wszystkim z mężczyznami. A wynagrodzenie? Kobiety w sporcie zarabiają dziesięć razy mniej niż mężczyźni, sponsor z reguły rezygnuje z nich, gdy zachodzą w ciążę, a ich codziennością są seksistowskie komentarze i kuse, niewygodne stroje. Kobiety w sporcie wciąż walczą o swoje prawa. W serii https://www.arte.tv/pl/videos/107070-004-A/silaczki/ porusza problemy nierównego traktowania z uwagi na płeć w sporcie, które wbrew pozorom nadal istnieją.

BLACK SURFERS MATTER

Kalifornijska kultura surfingu wydaje się emanować luzem i wolnością. Za tą fasadą kryje się jednak mroczna przeszłość i problematyczna teraźniejszość, w której króluje hollywoodzkie wybielanie, swastyki i rasizm. Surfing bowiem odzwierciedla szersze problemy rasowe, które utrzymują się w Stanach Zjednoczonych: wielu czarnoskórych surferów woli surfować w nocy, aby uniknąć nękania, ponieważ segregacja wciąż rzuca cień na plaże Kalifornii.

Grupy czarnoskórych surferów organizują jednak wydarzenia oraz programy dla surferów i pływaków. Ich celem jest sprawienie, by pływanie, surfowanie i chodzenie na plażę w Kalifornii było dostępne i bezpieczne dla wszystkich, niezależnie od rasy czy wyznania. Ich historia została przedstawiona w serii https://www.arte.tv/pl/videos/114119-004-A/black-surfers-matter/

POZOSTAŁE FILMY DOSTĘPNE NA ARTE.TV Z OKAZJI IGRZYSK OLIMPIJSKICH:

„Moda i sport” -  https://www.arte.tv/pl/videos/116092-000-A/moda-i-sport/

„Paryż 2024: sportowcy na wygnaniu” - https://www.arte.tv/pl/videos/118083-000-A/arte-reportage/

„Sport w czasie kryzysu” - https://www.arte.tv/pl/videos/117217-006-A/tracks-east/

„Maskotki Olimpijskie Paryż 2024: o co chodzi?” - https://www.arte.tv/pl/videos/110342-019-A/historia-w-obiektywie/

„Kultura fizyczna” - https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021135/kultura-fizyczna/

„Biniam Girmay” - https://www.arte.tv/pl/videos/109027-000-A/biniam-girmay/

„Jamajka: wyspa mistrzów” - https://www.arte.tv/pl/videos/118765-002-A/zaproszenie-do-podrozy/

„Najszybsi na świecie – bieg na sto metrów” – https://www.arte.tv/pl/videos/114617-000-A/najszybsi-na-swiecie/

„Johnny Weissmuller - Jedyny i niepowtarzalny Tarzan” - Jhttps://www.arte.tv/pl/videos/031626-000-A/johnny-weissmuller/

„Igrzyska Olimpijskie: igrzyska cierpienia?” - https://www.arte.tv/pl/videos/116710-078-A/historia-w-obiektywie/

„Przyszli championi - wygrać za wszelką cenę” - dostępny od 22.08

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter .

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)” Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”

Czwórka alkoholików i dwie cysterny spirytusu do przeszmuglowania w słusznej sprawie. Co może pójść nie tak? Odpowiedź widzowie poznają już 20 września, gdy
Film Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
2024-07-16 | 11:10

Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie w duchu Flow” realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem naszych gości
Film PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI MILANA KUNDERY – FILM NA ARTE.TV
2024-07-16 | 01:00

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI MILANA KUNDERY – FILM NA ARTE.TV

Milan Kundera, wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, był jednym z największych pisarzy XX wieku, a jednak niewiele wiadomo o nim jako o osobie. Urodzony w Czechosłowacji, wyemigrował do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.