Jak daleko sięgają ręce Kremla? Szokujący serial ‘Truciciele z Salisbury’
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Spokojne miasteczko Salisbury znajdujące się w południowej Anglii z dnia na dzień znajduje się na ustach całego świata. To właśnie tam dochodzi do jednego z najgłośniejszych zamachów ostatnich lat. Serial ‘Truciciele z Salisbury’ opowiada o szokującej sprawie podwójnego agenta wywiadu Siergieja Skripala, którego wraz z córką w 2018 roku otruto nowiczokiem – wysoce trującą substancją, stworzoną w ZSRR podczas Zimnej Wojny. Skripal był wrogiem Kremla, dlatego zamach na jego życie był jednym z najgłośniejszych wydarzeń i był powodem jednego z największych kryzysów dyplomatycznych ostatnich lat. Fabuła jest umiejscowiona w samym sercu zdarzeń pokazując napięcia i emocje, jakie pojawiały się w publicznej dyskusji. Czteroodcinkowa produkcja od dziś jest dostępna na platformie streamingowej Viaplay.
Pierwszy taki zamach od II wojny światowej
Serial rozpoczyna się w momencie, kiedy po raz pierwszy od czasów II wojny światowej wykryto użycie bojowego środka chemicznego na terenie Europy. Gdy w marcu 2018 roku tajemniczy mężczyzna, wraz z córką, zostali odnalezieni w parku w pobliżu jeziora, nikt nie podejrzewał, że to wydarzenie odbije się szerokim echem w całym kraju. Oboje nieprzytomni, w stanie krytycznym zostali przewiezieni do szpitala, gdzie przez długi czas przebywali w śpiączce. Pierwsza wybudziła się córka mężczyzny Julija, która od razu spytała o to, czy jej ojciec żyje. Wyniki analizy chemicznej wskazały, że oboje zostali otruci jedną z najgroźniejszych substancji bojowych, jakie stworzono w Związku Sowieckim na początku lat 70. Zamach był wycelowany w Siergieja Skripala, byłego agenta GRU, który w latach 1990. i na początku XXI wieku pracował dla brytyjskiego wywiadu. Całe Salisbury, gdzie mieszkał Skripal zostało poddane odkażeniu, w którym pomagały zarówno policja, jak i wojsko.
Podwójny agent
Siergiej Skripal był oficerem wojskowego wywiadu Rosji i podwójnym agentem brytyjskich służb, który w związku z działaniami na rzecz obcego państwa został skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Jego prawnicy bezskutecznie odwoływali się od wyroku, aż do momentu, gdy w 2010 roku został wymieniony za dziesięciu rosyjskich agentów zatrzymanych w Stanach Zjednoczonych. Po opuszczeniu kraju mężczyzna zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W nowym miejscu odwiedzała go również córka, Julija. Rosyjskie służby znane są z niezwykłej brutalności wobec swoich byłych agentów, z których wielu zostało zamordowanych. Skripalowi jako zdrajcy – zdaniem Kremla – należała się śmierć. Sposób wykonania egzekucji miał na celu rozłożenie procesu w czasie i uniknięcie odpowiedzialności.
Kryzys międzynarodowy
Brytyjski rząd rozpoczął wnikliwe badania tych wydarzeń. Gdy coraz więcej przesłanek wskazywało na udział rosyjskich służb, a na jaw wyszło miejsce, w którym najprawdopodobniej wytworzono truciznę, rosyjskie tajne służby zostały oskarżone o próbę zamachu. Kreml wszystkiemu zaprzeczył. Napięcie pomiędzy obu krajami eskalowało, a jednym z jego efektów było wydalenie z Wielkiej Brytanii rosyjskich dyplomatów. Tym tropem poszło również 28 innych państw, w wyniku czego wydalono z nich łącznie 153 przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.
To nie koniec!
Wszystko wskazywało na to, że historia z zatruciem nowiczokiem dobiegła końca. Jednak 30 czerwca 2018 roku służby wykryły podobne objawy u osób niepowiązanych z rosyjskim wywiadem. Charlie Rowley znalazł butelkę perfum, którą podarował Dawn Sturgess. Kobieta straciła przytomność zaraz po spryskaniu nadgarstka, a kilka dni później zmarła. Szczegółowe śledztwo i relacja mężczyzny, który uszedł z życiem wskazują, że nie było to celowe działanie, a jedynie wypadek, spowodowany sposobem pozbycia się trucizny po zamachu na Skripala 5 września 2018 r. zidentyfikowano dwóch obywateli Rosji winnych serii otruć w Wielkiej Brytanii. Mężczyźni byli powiązani z FSB.
Twórcy
W rolach głównych zobaczymy zdobywczynię nagrody IFTA - Anne Marie Duff ('Shameless', 'Mroczne materie'), Rafe Spalla ('Czarne lustro', 'Hooligans'), Marka Addy’ego ('Goło i wesoło', 'Gra o tron') i MyAnnę Buring ('Wiedźmin', 'Saga Zmierzch'). Reżyserią zajął się Saul Dibb ('Księżna', 'Bullet Boy'), a za scenariusz odpowiadają Adam Patterson ('Brutal', 'Rogue Agent') i Declan Lawn ('Brutal', 'Niewypowiedziana Wojna').
Serial ‘Truciciele z Salisbury’ wiernie podąża tropem śledztwa prowadzonego w sprawie otrucia Skripala i jego córki, a jednocześnie pokazuje w jaki sposób nieudany zamach może pogrążyć relacje pomiędzy państwami. Czteroodcinkowy serial ‘Truciciele z Salisbury’ jest już dostępny na platformie streamingowej Viaplay
Międzynarodowa premiera filmu od marki L.O.L. Surprise!™ dotarła do Polski!
ŚWIATOWA ŚMIETANKA ANIMACJI POKLATKOWEJ ZNÓW ZJECHAŁA DO ŁODZI
„Górski lekarz” wraca na antenę Romance TV!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.