Komunikaty PR

Jak ‘Święty Mikołaj’ stał się mordercą? ‘Santa Claus The Serial Killer’

2022-12-21  |  08:00

Dzielnica ‘The Village’ w Toronto to enklawa społeczności LGBT+, miejsce pełne tętniących życiem kawiarni i klubów. Jednak w 2010 roku zaczęło dochodzić tam do zagadkowych zaginięć mężczyzn identyfikujących się jako homoseksualiści i biseksualiści. Nikt nie spodziewał się, że makabrycznych zbrodni dokonał nie kto inny, jak Bruce McArthur pracujący jako ogrodnik, oraz dorywczo jako… Święty Mikołaj w centrum handlowym. Serial dokumentalny ‘Santa Claus The Serial Killer’, w którym zbrodnie mężczyzny są rozkładane na czynniki pierwsze, będzie dostępny wyłącznie na platformie Viaplay już od 22 grudnia!

Nie taki święty…

Thomas Donald Bruce McArthur pochodził z pobożnej rodziny, w dzieciństwie udzielał się również w przykościelnym chórze. Duży wpływ na jego późniejsze poczynania miał surowy ojciec, który drwił z chłopca, a nawet wyzywał go od homoseksualistów, co mogło wpłynąć na problemy Bruce’a z samoakceptacją. W dorosłym życiu podejmował się różnych prac, miał żonę i dzieci. Był bardzo aktywnym członkiem społeczności kościelnej. Jednak w wyniku serii nieprzychylnych zdarzeń w 1997 roku para zdecydowała się na rozstanie, a McArthur zamieszkał w Toronto. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że za ciepłym wizerunkiem mężczyzny w średnim wieku może kryć się mistrz manipulacji i seryjny morderca, który przez niemal dekadę uwodził i mordował mężczyzn.

Profile ofiar

McArthur miał jasne kryteria doboru swoich ofiar – preferował głównie imigrantów o azjatyckiej lub bliskowschodniej urodzie. Większość z nich ukrywała swoje preferencje seksualne przed rodzinami i przyjaciółmi, w związku z tym nikt nie wiedział, gdzie tak naprawdę spędzają wieczory, oraz z kim byli umówieni. Poszukiwania romansu w ‘The Village’ doprowadziły w ciągu siedmiu lat do śmierci co najmniej ośmiu mężczyzn. Przez długi czas zabójca był nieuchwytny, jednak, gdy dwa dni po hucznym marszu ‘Toronto Pride’ w 2017 roku po raz pierwszy zdecydował się na nieco inny profil ofiary - zaczął zostawiać pierwsze ślady. Tym razem padło na zdeklarowanego homoseksualistę, który nie musiał się przed nikim ukrywać. Jednak informacje na temat mordercy nadal nie były wystarczające, nie było też wiadomo co robił z ciałami zaginionych.

Śledztwo

W 2012 roku uruchomiono grupę zadaniową, zwaną ‘Project Houston’, która zajmowała się zaginięciem jednej z ofiar. Morderca był nawet w tej sprawie przesłuchiwany, jednak nie znaleziono żadnych dowodów łączących tajemnicze zaginięcia i MacArthura. Ta sprawa pokazuje jak uprzedzenia kulturowe i liczne uchybienia mogą wpłynąć na powodzenie śledztwa. Jednak po wspomnianym marszu i zaginięciu białego, zadeklarowanego homoseksualisty sprawa weszła na nowy tor. Właśnie wtedy utworzono grupę śledczą ‘Project Prism’. Zadbano również o bezpieczeństwo osób korzystających z aplikacji randkowych, które mogły od tego momentu udostępniać informacje organom ścigania. Wymagało to oczywiście zgody użytkowników. Uruchomiono również specjalną infolinię.

Zbrodnia i kara

W styczniu 2019 roku McArthur przyznał się do ośmiu morderstw. Został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego przez co najmniej 25 lat. Nie zdradził jednak co zmotywowało go do popełnienia tych zbrodni i co sprawiło, że stał się mordercą w tak późnym wieku. W serialu dokumentalnym ‘Santa Claus The Serial Killer’ brytyjski dziennikarz Mobeen Azhar przyjeżdża do Kanady by dowiedzieć się jak ‘Święty Mikołaj’ został zabójcą. Widzowie poznają ponure rytuały McArthura oraz dowiedzą się, dlaczego sprawa była swojego czasu wiązana z aktami kanibalizmu. W dokumencie znajdują się również rozmowy ze świadkami, a także detektywem prowadzącym dochodzenie w sprawie tajemniczych zaginięć.

Trzyodcinkowy serial dokumentalny ‘Santa Claus The Serial Killer’ będzie dostępny od 22 grudnia wyłącznie za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)” Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”

Czwórka alkoholików i dwie cysterny spirytusu do przeszmuglowania w słusznej sprawie. Co może pójść nie tak? Odpowiedź widzowie poznają już 20 września, gdy
Film IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV
2024-07-18 | 01:00

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV

W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i
Film Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
2024-07-16 | 11:10

Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie w duchu Flow” realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem naszych gości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.