Komunikaty PR

JESIENNA URODA MIASTA: ŁÓDŹ NA EKRANIE, EMOCJE I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

2023-10-11  |  11:00
Biuro prasowe

JESIENNA URODA MIASTA: ŁÓDŹ NA EKRANIE, EMOCJE I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Łódź na przestrzeni lat rejestrowana kamerami Polskiej Kroniki Filmowej i spotkania z twórczością kolejnych twórców związanych z miastem. W kinie Charlie trwa festiwal „Filmowa Uroda Łodzi. 60/600”. W programie na najbliższe tygodnie znalazły się między innymi rozmowy z Jackiem Filipiakiem, Zbigniewem Wichłaczem czy Hanką Włodarczyk.

 

– Przybliżamy filmową historię naszego miasta, ale też analizujemy jego współczesną tożsamość. Pokazujemy Łódź w filmach w całej jej okazałości, bezpośrednio i symbolicznie, w absolutnie każdym wydaniu – opowiada organizator wydarzenia, Sławomir Fijałkowski i dodaje, że kuratorzy festiwalu – filmoznawczyni Diana Dąbrowska oraz Jarosław Grzechowiak – za cel postawili sobie zaprezentowanie filmowej Łodzi w różnych formach, epokach, obrazach czy wrażliwościach.

W ramach festiwalu, w kinie Charlie, 16 października, zobaczyć będzie można film „Zerwany” w reżyserii Jacka Filipiaka. To opowieść o cierpieniu i tęsknocie za normalnym domem, która porusza serca widzów.  Opowiadając historię chłopca, który w życiu może liczyć tylko na łaskę lub niełaskę innych reżyser tworzy obraz rzeczywistości tzw. dzieci niczyich. W realizacji zdjęć do produkcji wsparł Filipiaka utalentowany operator Bogumił Godfrejow, który w 2002 roku dostał nominację do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy „Męska sprawa”. W roli głównej wystąpił Krzyś Ciupa, swój udział w filmie mieli również chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi i wychowankowie domu dziecka.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Jackiem Filipiakiem oraz ekipą filmową, które poprowadzi filmoznawczyni Diana Dąbrowska.

Na środę, 18 października, zaplanowana została projekcja „Requiem” Witolda Leszczyńskiego. Film ten duchem przypomina debiut reżysera z 1967 roku – „Żywot Mateusza”. Znakomitą rolę główną w „Requiem” zagrał Franciszek Pieczka. – To film o urodzie świata, o miłości i śmierci, o czułości i brutalności – mawiał sam reżyser. Po projekcji spotkanie z operatorem Zbigniewem Wichłaczem poprowadzi Michał Dondzik.

Z kolei 24 października to aż dwa spotkania z reżyserką Hanką Włodarczyk i jej twórczością. Podczas pierwszej części, która rozpocznie się o godz. 15.00 będzie można zobaczyć projekcje filmów: „Nie”, „Haji-me”, „Godziny wieczorne” i „Około północy”. Po seansie można wziąć udział w rozmowie z reżyserką. Z kolei druga część, rozpoczynająca się o godz. 19.00, to projekcja filmu „Bluszcz”, a po pokazie nastąpi spotkanie z twórczynią oraz gośćmi, m.in. producentem Zbigniewem Żmudzkim. Obie rozmowy poprowadzi Michał Dondzik.

W czwartek, 26 października, organizatorzy zapraszają na trzecią odsłonę cyklu prezentacji, krótkometrażowych dokumentów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. W programie tego wieczoru znajdą się m.in. „Polska Kronika Filmowa nr 47B/59 – Na Piotrkowskiej”, „Polska Kronika Filmowa nr 13/46 – 1 maja, Łódź”, „Jutro. 31 kwietnia – 1 maja 1970” w reżyserii Wojciecha Wiszniewskiego oraz „Śródmieście Łodzi 1972 – kwiecień” Jerzego Matuli. Po seansach spotkanie z reżyserem Matulą poprowadzi Mieczysław Kuźmicki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny, a ich harmonogram można na bieżąco śledzić na stronie www oraz SoMe należących do Kina Charlie i Łodzi Filmowej.

Organizatorem festiwalu, który trwać będzie do listopada, jest Fundacja Miasto Kultury. Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU.

Organizowany przez fundację „Miasto kultury” festiwal „Filmowa Uroda Miasta. 60/600” to pierwsze przedsięwzięcie powstającego Hubu Kultury Kina Charlie.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Fundacji PZU oraz sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Partnerzy projektu: WFDiF, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Fuzja, Veolia

Partnerzy medialni: Radio Eska, Łódź zwana pożądaniem

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Nowość w Romance TV – Kryminał z Bolzano Biuro prasowe
2024-04-27 | 09:00

Nowość w Romance TV – Kryminał z Bolzano

W maju na antenie Romance TV zagości seria filmowa – Kryminał z Bolzano. Główna bohaterka, Sonia Schwarz będzie musiała bardzo szybko przyzwyczaić się do nowego miejsca pracy,
Film NAJNOWSZY KONCERT BEHEMOTHA I INNI POLSCY ARTYŚCI NA ARTE.TV
2024-04-25 | 01:00

NAJNOWSZY KONCERT BEHEMOTHA I INNI POLSCY ARTYŚCI NA ARTE.TV

Najnowszy występ legendarnej grupy Behemoth zbliża się wielkimi krokami. Już we wtorek, 30 kwietnia ze sceny Filharmonii Paryskiej popłynie mroczna, ale i wzruszająca mieszanka black i death
Film Platige Image prezentuje VFX Showreel
2024-04-18 | 14:06

Platige Image prezentuje VFX Showreel

Czołowe polskie studio produkcyjne i postprodukcyjne, znane z realizacji efektów do takich tytułów, jak The Witcher, Shadow&Bone czy Blood Origin,  prezentuje najnowszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.