Komunikaty PR

JESIENNA URODA MIASTA: ŁÓDŹ NA EKRANIE, EMOCJE I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

2023-10-11  |  11:00
Biuro prasowe

JESIENNA URODA MIASTA: ŁÓDŹ NA EKRANIE, EMOCJE I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Łódź na przestrzeni lat rejestrowana kamerami Polskiej Kroniki Filmowej i spotkania z twórczością kolejnych twórców związanych z miastem. W kinie Charlie trwa festiwal „Filmowa Uroda Łodzi. 60/600”. W programie na najbliższe tygodnie znalazły się między innymi rozmowy z Jackiem Filipiakiem, Zbigniewem Wichłaczem czy Hanką Włodarczyk.

 

– Przybliżamy filmową historię naszego miasta, ale też analizujemy jego współczesną tożsamość. Pokazujemy Łódź w filmach w całej jej okazałości, bezpośrednio i symbolicznie, w absolutnie każdym wydaniu – opowiada organizator wydarzenia, Sławomir Fijałkowski i dodaje, że kuratorzy festiwalu – filmoznawczyni Diana Dąbrowska oraz Jarosław Grzechowiak – za cel postawili sobie zaprezentowanie filmowej Łodzi w różnych formach, epokach, obrazach czy wrażliwościach.

W ramach festiwalu, w kinie Charlie, 16 października, zobaczyć będzie można film „Zerwany” w reżyserii Jacka Filipiaka. To opowieść o cierpieniu i tęsknocie za normalnym domem, która porusza serca widzów.  Opowiadając historię chłopca, który w życiu może liczyć tylko na łaskę lub niełaskę innych reżyser tworzy obraz rzeczywistości tzw. dzieci niczyich. W realizacji zdjęć do produkcji wsparł Filipiaka utalentowany operator Bogumił Godfrejow, który w 2002 roku dostał nominację do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy „Męska sprawa”. W roli głównej wystąpił Krzyś Ciupa, swój udział w filmie mieli również chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi i wychowankowie domu dziecka.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Jackiem Filipiakiem oraz ekipą filmową, które poprowadzi filmoznawczyni Diana Dąbrowska.

Na środę, 18 października, zaplanowana została projekcja „Requiem” Witolda Leszczyńskiego. Film ten duchem przypomina debiut reżysera z 1967 roku – „Żywot Mateusza”. Znakomitą rolę główną w „Requiem” zagrał Franciszek Pieczka. – To film o urodzie świata, o miłości i śmierci, o czułości i brutalności – mawiał sam reżyser. Po projekcji spotkanie z operatorem Zbigniewem Wichłaczem poprowadzi Michał Dondzik.

Z kolei 24 października to aż dwa spotkania z reżyserką Hanką Włodarczyk i jej twórczością. Podczas pierwszej części, która rozpocznie się o godz. 15.00 będzie można zobaczyć projekcje filmów: „Nie”, „Haji-me”, „Godziny wieczorne” i „Około północy”. Po seansie można wziąć udział w rozmowie z reżyserką. Z kolei druga część, rozpoczynająca się o godz. 19.00, to projekcja filmu „Bluszcz”, a po pokazie nastąpi spotkanie z twórczynią oraz gośćmi, m.in. producentem Zbigniewem Żmudzkim. Obie rozmowy poprowadzi Michał Dondzik.

W czwartek, 26 października, organizatorzy zapraszają na trzecią odsłonę cyklu prezentacji, krótkometrażowych dokumentów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. W programie tego wieczoru znajdą się m.in. „Polska Kronika Filmowa nr 47B/59 – Na Piotrkowskiej”, „Polska Kronika Filmowa nr 13/46 – 1 maja, Łódź”, „Jutro. 31 kwietnia – 1 maja 1970” w reżyserii Wojciecha Wiszniewskiego oraz „Śródmieście Łodzi 1972 – kwiecień” Jerzego Matuli. Po seansach spotkanie z reżyserem Matulą poprowadzi Mieczysław Kuźmicki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny, a ich harmonogram można na bieżąco śledzić na stronie www oraz SoMe należących do Kina Charlie i Łodzi Filmowej.

Organizatorem festiwalu, który trwać będzie do listopada, jest Fundacja Miasto Kultury. Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU.

Organizowany przez fundację „Miasto kultury” festiwal „Filmowa Uroda Miasta. 60/600” to pierwsze przedsięwzięcie powstającego Hubu Kultury Kina Charlie.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Fundacji PZU oraz sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Partnerzy projektu: WFDiF, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Fuzja, Veolia

Partnerzy medialni: Radio Eska, Łódź zwana pożądaniem

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Alain Delon w ARTE.tv Biuro prasowe
2024-08-22 | 01:00

Alain Delon w ARTE.tv

Alain Delon był legendą kina i na zawsze pozostanie ikoną X Muzy. Odszedł 18 sierpnia br. w wieku 88 lat. Zapamiętamy go jako aktora, scenarzystę, reżysera filmowego, a przede
Film SIERPIEŃ 80. JAK ŻYJE NAM SIĘ TERAZ? ARTE.TV PRZYPOMINA O WALCE O WOLNOŚĆ
2024-08-19 | 01:00

SIERPIEŃ 80. JAK ŻYJE NAM SIĘ TERAZ? ARTE.TV PRZYPOMINA O WALCE O WOLNOŚĆ

Sierpień 1980 r. to jeden z momentów w historii Polski, które na zawsze zmieniły dzieje naszego kraju. Ogólnopolski strajk robotniczy zakończył się zawarciem
Film Aż sześć premier telewizyjnych z okazji 100. rocznicy urodzin Rosamunde Pilcher
2024-08-17 | 10:00

Aż sześć premier telewizyjnych z okazji 100. rocznicy urodzin Rosamunde Pilcher

Rosamunde Pilcher – autorka bestellerów, których ekranizacje zachwycają widzów już od kilku dziesięcioleci, obchodziłaby w tym roku 100. rocznicę urodzin. Z tej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.