Komunikaty PR

JUŻ JUTRO W ŁODZI RUSZA FESTIWAL KINA LITERACKIEGO

2023-09-06  |  14:00
Biuro prasowe

NOSFERATU, WOJACZEK I ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU.

JUŻ JUTRO W ŁODZI RUSZA FESTIWAL KINA LITERACKIEGO

 

Spotkania z reżyserami Lechem Majewskim i Piotrem Dumałą, warsztaty i dyskusje, a przede wszystkim projekcje filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji – program rozpoczynającego się jutro Festiwalu Kina Literackiego to kilkanaście propozycji dla miłośników kina i literatury, którzy lubią odkrywać związki między tymi dziedzinami sztuki. Większość wydarzeń czterodniowego festiwalu będzie mieć miejsce w Domu Literatury w Łodzi, ale w piątek organizatorzy zapraszają do Monopolis na „Urodziny Juliana Tuwima. Extra Polówka: Pokaz filmu Żołnierz Królowej Madagaskaru”.

 

– Przez cztery dni pierwszej edycji naszego festiwalu będziemy zastanawiać się nad związkami literatury i kina, nie tylko tak oczywistymi, jak adaptacja czy ekranizacja dzieła literackiego. Sięgamy do biografii i dokumentów opowiadających o autorach, ale chcemy też przybliżać twórczość artystów kina, poetycko czerpiących z literatury i sztuki w ogóle, tak jak Lech Majewski czy Piotr Dumała, których będziemy mieli zaszczyt gościć – mówi Marcin Bałczewski, pomysłodawca wydarzenia.

Festiwal już jutro o g.18.00 w Domu Literatury w Łodzi otworzy panel poświęcony literackości kina z udziałem filmoznawców: Diany Dąbrowskiej i Jarosława Grzechowiaka. Tuż po nim odbędzie się pokaz klasyka kina grozy – filmu „Nosferatu” z 1922, o którego  oprawę muzyczną zadbają Marek Kądziela – gitara i Piotr Gwadera – perkusja, świetnie znani miłośnikom nieoczywistych brzmień, chociażby z działalności w ramach zespołu Odpoczno czy jazzowego trio Jachna/Kądziela/Gwadera.

Piątek to czas na spotkanie w plenerze. W Monopolis w ramach „Urodziny Juliana Tuwima: Extra Polówka” odbędzie się pokaz filmu „Żołnierz Królowej Madagaskaru” z 1958 roku. W tej zabawnej historii Władzia Mąckiego, który próbuje zdobyć gwiazdę rewii Kamillę, wystąpiły takie legendy polskiego kina, jak Tadeusz Fijewski, Igor Gogolewski, Irena Kwiatkowska czy Andrzej Szczepkowski. Jaki jest związek filmu z urodzinami łódzkiego poety? „Żołnierz Królowej Madagaskaru jest ekranizacją wodewilu na podstawie komedii Stanisława Dobrzańskiego, którą Julian Tuwim w 1936 roku opracował na nowo, uzupełniając o kilka dialogów, scen i kupletów.  

Motywy związane z nadchodzącymi urodzinami poety odnaleźć można też w sobotnim programie festiwalu. O g. 11.00 w Domu Literatury odbędą się  prowadzone przez Małgorzatę Marszałkowską warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat zatytułowane „Tuwimowo i filmowo”. Także z myślą o młodych widzach przygotowany został pokaz filmów animowanych złożony z kilkunastu krótkich form filmowych, takich jak „Pan Maluśkiewicz i Wieloryb”, „Miłek z Czarnego Lasu”  czy wiersze dla dzieci w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej: „Sroka”, „Kaczka Dziwaczka”, „Ptasie Radio”.

W sobotnie popołudnie organizatorzy zapraszają na blok filmów animowanych dla dorosłych. W programie między innymi „Ptaszysko” Pauliny Wyrt,  „Wstawać!” Jakuba Olega Wojciechowskiego, „Berek” Piotra Czyża  oraz „Macica” Anny Kosińskiej.

Mocnym punktem festiwalowego programu jest zaplanowane na sobotni wieczór spotkanie z Lechem  Majewskim, mistrzem poetyckiego obrazu oraz pokaz dwóch filmów w jego reżyserii – „Brigitte Bardot cudowna” i „Wojaczek”. Rozmowę z wybitnym twórcą filmowym, ale też poetą i malarzem poprowadzi Jarosław Grzechowiak.

W programie na niedzielę znów znajdzie się przestrzeń dla filmów animowanych, tym razem zebranych w bloku zatytułowanym „Poezja” i rozmowę z wybitnym twórcą – Piotrem Dumałą, reżyserem, pisarzem, autorem zjawiskowej techniki animacji przypominającej malarstwo olejne. Po spotkaniu, które poprowadzi Piotr Kardas, kurator sekcji animowanej festiwalu, zobaczyć będzie można trzy filmy autorstwa Dumały: „Łagodna”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, a szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie internetowej: www.dom-literatury.pl.

 

Organizator: Dom Literatury w Łodzi

Partnerzy: MKiDN, UMŁ, Polówka, Polska Animacja - Festiwal Animacji, Monopolis
Patronat Medialny: Plaster Łódzki, Tygiel Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV

W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym
Film BRAK ZDJĘCIA
2024-12-12 | 08:54

Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

„To list miłosny do gier” – powiedział podczas tegorocznego gamescomu o serii „Secret Level” Tim Miller, współtwórca Blur Studio, reżyser, legenda efektów specjalnych i pomysłodawca
Film Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
2024-12-11 | 16:00

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

Już we wtorek, 17 grudnia, Viaplay zaprasza na premierę serialu „Udar” przedstawiającego historię warszawskiego bon-vivanta oraz gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.