Komunikaty PR

JUŻ JUTRO W ŁODZI RUSZA FESTIWAL KINA LITERACKIEGO

2023-09-06  |  14:00
Biuro prasowe

NOSFERATU, WOJACZEK I ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU.

JUŻ JUTRO W ŁODZI RUSZA FESTIWAL KINA LITERACKIEGO

 

Spotkania z reżyserami Lechem Majewskim i Piotrem Dumałą, warsztaty i dyskusje, a przede wszystkim projekcje filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji – program rozpoczynającego się jutro Festiwalu Kina Literackiego to kilkanaście propozycji dla miłośników kina i literatury, którzy lubią odkrywać związki między tymi dziedzinami sztuki. Większość wydarzeń czterodniowego festiwalu będzie mieć miejsce w Domu Literatury w Łodzi, ale w piątek organizatorzy zapraszają do Monopolis na „Urodziny Juliana Tuwima. Extra Polówka: Pokaz filmu Żołnierz Królowej Madagaskaru”.

 

– Przez cztery dni pierwszej edycji naszego festiwalu będziemy zastanawiać się nad związkami literatury i kina, nie tylko tak oczywistymi, jak adaptacja czy ekranizacja dzieła literackiego. Sięgamy do biografii i dokumentów opowiadających o autorach, ale chcemy też przybliżać twórczość artystów kina, poetycko czerpiących z literatury i sztuki w ogóle, tak jak Lech Majewski czy Piotr Dumała, których będziemy mieli zaszczyt gościć – mówi Marcin Bałczewski, pomysłodawca wydarzenia.

Festiwal już jutro o g.18.00 w Domu Literatury w Łodzi otworzy panel poświęcony literackości kina z udziałem filmoznawców: Diany Dąbrowskiej i Jarosława Grzechowiaka. Tuż po nim odbędzie się pokaz klasyka kina grozy – filmu „Nosferatu” z 1922, o którego  oprawę muzyczną zadbają Marek Kądziela – gitara i Piotr Gwadera – perkusja, świetnie znani miłośnikom nieoczywistych brzmień, chociażby z działalności w ramach zespołu Odpoczno czy jazzowego trio Jachna/Kądziela/Gwadera.

Piątek to czas na spotkanie w plenerze. W Monopolis w ramach „Urodziny Juliana Tuwima: Extra Polówka” odbędzie się pokaz filmu „Żołnierz Królowej Madagaskaru” z 1958 roku. W tej zabawnej historii Władzia Mąckiego, który próbuje zdobyć gwiazdę rewii Kamillę, wystąpiły takie legendy polskiego kina, jak Tadeusz Fijewski, Igor Gogolewski, Irena Kwiatkowska czy Andrzej Szczepkowski. Jaki jest związek filmu z urodzinami łódzkiego poety? „Żołnierz Królowej Madagaskaru jest ekranizacją wodewilu na podstawie komedii Stanisława Dobrzańskiego, którą Julian Tuwim w 1936 roku opracował na nowo, uzupełniając o kilka dialogów, scen i kupletów.  

Motywy związane z nadchodzącymi urodzinami poety odnaleźć można też w sobotnim programie festiwalu. O g. 11.00 w Domu Literatury odbędą się  prowadzone przez Małgorzatę Marszałkowską warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat zatytułowane „Tuwimowo i filmowo”. Także z myślą o młodych widzach przygotowany został pokaz filmów animowanych złożony z kilkunastu krótkich form filmowych, takich jak „Pan Maluśkiewicz i Wieloryb”, „Miłek z Czarnego Lasu”  czy wiersze dla dzieci w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej: „Sroka”, „Kaczka Dziwaczka”, „Ptasie Radio”.

W sobotnie popołudnie organizatorzy zapraszają na blok filmów animowanych dla dorosłych. W programie między innymi „Ptaszysko” Pauliny Wyrt,  „Wstawać!” Jakuba Olega Wojciechowskiego, „Berek” Piotra Czyża  oraz „Macica” Anny Kosińskiej.

Mocnym punktem festiwalowego programu jest zaplanowane na sobotni wieczór spotkanie z Lechem  Majewskim, mistrzem poetyckiego obrazu oraz pokaz dwóch filmów w jego reżyserii – „Brigitte Bardot cudowna” i „Wojaczek”. Rozmowę z wybitnym twórcą filmowym, ale też poetą i malarzem poprowadzi Jarosław Grzechowiak.

W programie na niedzielę znów znajdzie się przestrzeń dla filmów animowanych, tym razem zebranych w bloku zatytułowanym „Poezja” i rozmowę z wybitnym twórcą – Piotrem Dumałą, reżyserem, pisarzem, autorem zjawiskowej techniki animacji przypominającej malarstwo olejne. Po spotkaniu, które poprowadzi Piotr Kardas, kurator sekcji animowanej festiwalu, zobaczyć będzie można trzy filmy autorstwa Dumały: „Łagodna”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, a szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie internetowej: www.dom-literatury.pl.

 

Organizator: Dom Literatury w Łodzi

Partnerzy: MKiDN, UMŁ, Polówka, Polska Animacja - Festiwal Animacji, Monopolis
Patronat Medialny: Plaster Łódzki, Tygiel Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film REPORTAŻ „EKSTRADYCJA JULIANA ASSANGE’A” NA ARTE.TV Biuro prasowe
2024-07-02 | 01:00

REPORTAŻ „EKSTRADYCJA JULIANA ASSANGE’A” NA ARTE.TV

Julian Assange, został zwolniony z brytyjskiego więzienia Belmarsh i opuścił Wielką Brytanię na pokładzie samolotu w poniedziałek rano. Założyciel WikiLeaks zawarł ugodę z
Film Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV!
2024-06-27 | 10:00

Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV!

Francuzi 14 lipca obchodzą swoje święto narodowe, a widzowie Romance TV w tym dniu będą mieli okazję przenieść się do tego pięknego kraju, dzięki ukochanym filmom przygotowanym przez
Film Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!
2024-06-25 | 12:30

Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!

Liczna reprezentacja postaci znanych z filmów o superbohaterach, już 2 lipca zawita do centrum handlowego Targówek w ramach Wystawy Superbohaterów, która zagości w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.