KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA
KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA
Kilkadziesiąt projekcji i rozmów z twórcami, poświęconych różnym filmowym obliczom Łodzi w roku jej sześćsetlecia – w kinie Charlie dobiega końca wielomiesięczny „festiwal w odcinkach” zatytułowany „Filmowa Uroda Miasta”. Na finał – w środę, 29 listopada – organizatorzy zapraszają na pokaz dokumentu „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu”, połączony ze spotkaniem z członkami uznanej grupy artystycznej i producentami filmu. Wstęp wolny.
W ramach festiwalu „Filmowa Uroda Miasta” w kinie Charlie i na ekranach plenerowych pokazów od połowy czerwca prezentowane były filmy zrealizowane w Łodzi lub stworzone przez twórców związanych z miastem.
– W wyjątkowym roku sześćsetnych urodzin Łodzi spoglądaliśmy na nią przez pryzmat filmu. Zbudowaliśmy program tak, by oddać charakter miasta o niesamowicie bogatych tradycjach kulturowych, ale i trudnej przeszłości. Postawiliśmy na tytuły nieoczywiste, często bliskie eksperymentom wizualnym na kino niszowe. Stworzyliśmy okazję, by publiczność odkryła – niekiedy po raz pierwszy na dużym ekranie – zapomniane perełki polskiej kinematografii – podsumowuje Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, kuratorka FUM. – Udało się nam stworzyć przepiękną opowieść o miłości do jednego z najciekawszych miast w Polsce. Miłości wiernej, ale często trudnej – podkreśla i dodaje, że gośćmi i gościniami pokazów i dyskusji były prawdziwe tuzy polskiej branży filmowej, m.in.: Marian Dziędziel, Józef Robakowski, Zbigniew Godlewski, Tymon Tymański, Andrzej Barański, Zbigniew Buczkowski, Wojciech Marczewski, Balbina Bruszewska, Ryszard Lenczewski, Marek Piestrak, Jacek Koprowicz, Andrzej Bławut, Andrzej Wrzesień, Sławomir Kalwinek, Zbigniew Wichłacz, Jacek Filipiak, Jarosław Mellin, Małgorzata Pritulak, Ireneusz Grzyb czy Piotr Szczepański.
Opiekunami spotkań byli cenieni filmoznawcy: Diana Dąbrowska, Jarosław Grzechowiak i Michał Dondzik, a także niezwykle cenieni za swoją popularyzatorską działalność – Elżbieta Czarnecka oraz Bogusław Żmudzki. Większość spotkań odbyła się w Kino-Galerii Charlie, choć nie zabrakło ciekawych scenerii pokazowych, jak Fuzja Łódź (projekcja klasycznej „Akademii Pana Kleksa” połączona z warsztatami i zabawami) czy OFF-Piotrkowska (m.in. „Aleja gówniarzy”, „Małe stłuczki”, „Polskie gówno”).
Wielomiesięczne przedsięwzięcie zbliża się do finału, podczas którego odbędzie się pokaz filmu „ŁÓDŹ KALISKA. KLASYCY ABSURDU” w reżyserii Sławomira Grünberga. Osią półtoragodzinnego dokumentu, który premierę miał w tym roku, są niezwykle bogate archiwalia, zarówno fotograficzne, jak i filmowe z 44-letniej działalności Łodzi Kaliskiej, dopełnione współcześnie przeprowadzonymi wywiadami z członkami grupy oraz fragmentami dokumentacji aktualnie realizowanych działań artystycznych grupy.
Gośćmi pokazu, 29 listopada, o godz. 18.00 będą Marek Janiak, Makary Wielogórski, Andrzej Świetlik, Sławomir Bit oraz producent filmu – Jacek Franasik.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.