KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA
KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA
Kilkadziesiąt projekcji i rozmów z twórcami, poświęconych różnym filmowym obliczom Łodzi w roku jej sześćsetlecia – w kinie Charlie dobiega końca wielomiesięczny „festiwal w odcinkach” zatytułowany „Filmowa Uroda Miasta”. Na finał – w środę, 29 listopada – organizatorzy zapraszają na pokaz dokumentu „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu”, połączony ze spotkaniem z członkami uznanej grupy artystycznej i producentami filmu. Wstęp wolny.
W ramach festiwalu „Filmowa Uroda Miasta” w kinie Charlie i na ekranach plenerowych pokazów od połowy czerwca prezentowane były filmy zrealizowane w Łodzi lub stworzone przez twórców związanych z miastem.
– W wyjątkowym roku sześćsetnych urodzin Łodzi spoglądaliśmy na nią przez pryzmat filmu. Zbudowaliśmy program tak, by oddać charakter miasta o niesamowicie bogatych tradycjach kulturowych, ale i trudnej przeszłości. Postawiliśmy na tytuły nieoczywiste, często bliskie eksperymentom wizualnym na kino niszowe. Stworzyliśmy okazję, by publiczność odkryła – niekiedy po raz pierwszy na dużym ekranie – zapomniane perełki polskiej kinematografii – podsumowuje Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, kuratorka FUM. – Udało się nam stworzyć przepiękną opowieść o miłości do jednego z najciekawszych miast w Polsce. Miłości wiernej, ale często trudnej – podkreśla i dodaje, że gośćmi i gościniami pokazów i dyskusji były prawdziwe tuzy polskiej branży filmowej, m.in.: Marian Dziędziel, Józef Robakowski, Zbigniew Godlewski, Tymon Tymański, Andrzej Barański, Zbigniew Buczkowski, Wojciech Marczewski, Balbina Bruszewska, Ryszard Lenczewski, Marek Piestrak, Jacek Koprowicz, Andrzej Bławut, Andrzej Wrzesień, Sławomir Kalwinek, Zbigniew Wichłacz, Jacek Filipiak, Jarosław Mellin, Małgorzata Pritulak, Ireneusz Grzyb czy Piotr Szczepański.
Opiekunami spotkań byli cenieni filmoznawcy: Diana Dąbrowska, Jarosław Grzechowiak i Michał Dondzik, a także niezwykle cenieni za swoją popularyzatorską działalność – Elżbieta Czarnecka oraz Bogusław Żmudzki. Większość spotkań odbyła się w Kino-Galerii Charlie, choć nie zabrakło ciekawych scenerii pokazowych, jak Fuzja Łódź (projekcja klasycznej „Akademii Pana Kleksa” połączona z warsztatami i zabawami) czy OFF-Piotrkowska (m.in. „Aleja gówniarzy”, „Małe stłuczki”, „Polskie gówno”).
Wielomiesięczne przedsięwzięcie zbliża się do finału, podczas którego odbędzie się pokaz filmu „ŁÓDŹ KALISKA. KLASYCY ABSURDU” w reżyserii Sławomira Grünberga. Osią półtoragodzinnego dokumentu, który premierę miał w tym roku, są niezwykle bogate archiwalia, zarówno fotograficzne, jak i filmowe z 44-letniej działalności Łodzi Kaliskiej, dopełnione współcześnie przeprowadzonymi wywiadami z członkami grupy oraz fragmentami dokumentacji aktualnie realizowanych działań artystycznych grupy.
Gośćmi pokazu, 29 listopada, o godz. 18.00 będą Marek Janiak, Makary Wielogórski, Andrzej Świetlik, Sławomir Bit oraz producent filmu – Jacek Franasik.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.