KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA
KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA
Kilkadziesiąt projekcji i rozmów z twórcami, poświęconych różnym filmowym obliczom Łodzi w roku jej sześćsetlecia – w kinie Charlie dobiega końca wielomiesięczny „festiwal w odcinkach” zatytułowany „Filmowa Uroda Miasta”. Na finał – w środę, 29 listopada – organizatorzy zapraszają na pokaz dokumentu „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu”, połączony ze spotkaniem z członkami uznanej grupy artystycznej i producentami filmu. Wstęp wolny.
W ramach festiwalu „Filmowa Uroda Miasta” w kinie Charlie i na ekranach plenerowych pokazów od połowy czerwca prezentowane były filmy zrealizowane w Łodzi lub stworzone przez twórców związanych z miastem.
– W wyjątkowym roku sześćsetnych urodzin Łodzi spoglądaliśmy na nią przez pryzmat filmu. Zbudowaliśmy program tak, by oddać charakter miasta o niesamowicie bogatych tradycjach kulturowych, ale i trudnej przeszłości. Postawiliśmy na tytuły nieoczywiste, często bliskie eksperymentom wizualnym na kino niszowe. Stworzyliśmy okazję, by publiczność odkryła – niekiedy po raz pierwszy na dużym ekranie – zapomniane perełki polskiej kinematografii – podsumowuje Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, kuratorka FUM. – Udało się nam stworzyć przepiękną opowieść o miłości do jednego z najciekawszych miast w Polsce. Miłości wiernej, ale często trudnej – podkreśla i dodaje, że gośćmi i gościniami pokazów i dyskusji były prawdziwe tuzy polskiej branży filmowej, m.in.: Marian Dziędziel, Józef Robakowski, Zbigniew Godlewski, Tymon Tymański, Andrzej Barański, Zbigniew Buczkowski, Wojciech Marczewski, Balbina Bruszewska, Ryszard Lenczewski, Marek Piestrak, Jacek Koprowicz, Andrzej Bławut, Andrzej Wrzesień, Sławomir Kalwinek, Zbigniew Wichłacz, Jacek Filipiak, Jarosław Mellin, Małgorzata Pritulak, Ireneusz Grzyb czy Piotr Szczepański.
Opiekunami spotkań byli cenieni filmoznawcy: Diana Dąbrowska, Jarosław Grzechowiak i Michał Dondzik, a także niezwykle cenieni za swoją popularyzatorską działalność – Elżbieta Czarnecka oraz Bogusław Żmudzki. Większość spotkań odbyła się w Kino-Galerii Charlie, choć nie zabrakło ciekawych scenerii pokazowych, jak Fuzja Łódź (projekcja klasycznej „Akademii Pana Kleksa” połączona z warsztatami i zabawami) czy OFF-Piotrkowska (m.in. „Aleja gówniarzy”, „Małe stłuczki”, „Polskie gówno”).
Wielomiesięczne przedsięwzięcie zbliża się do finału, podczas którego odbędzie się pokaz filmu „ŁÓDŹ KALISKA. KLASYCY ABSURDU” w reżyserii Sławomira Grünberga. Osią półtoragodzinnego dokumentu, który premierę miał w tym roku, są niezwykle bogate archiwalia, zarówno fotograficzne, jak i filmowe z 44-letniej działalności Łodzi Kaliskiej, dopełnione współcześnie przeprowadzonymi wywiadami z członkami grupy oraz fragmentami dokumentacji aktualnie realizowanych działań artystycznych grupy.
Gośćmi pokazu, 29 listopada, o godz. 18.00 będą Marek Janiak, Makary Wielogórski, Andrzej Świetlik, Sławomir Bit oraz producent filmu – Jacek Franasik.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
![OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_992190091,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
![Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia](/files/_uploaded/glownekonf_871813648,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.