Kultowa Arabela w DROZDOWISKU – w drugą rocznicę powstania podcastu.
iPublicity
Saturna 9
05-509 Józefosław
edyta.bach|ipublicity.pl| |edyta.bach|ipublicity.pl
501232302
www.ipublicity.pl
Jana Nagyová, czyli Arabela ze słynnego czechosłowackiego serialu pod tym samym tytułem, opowiedziała Teresie Droździe o swoim powrocie do zawodu. Aktorka, po blisko trzydziestu latach, przyjęła rolę w filmie „Princ Mamánek”, wcielając się w nadopiekuńczą królową-matkę. Zdradziła też swoje dalsze zawodowe plany, w których jest Daniel Olbrychski. Rozmowy będzie można posłuchać 18 lutego 2023 roku, w ostatnim z serii urodzinowych odcinków DROZDOWISKA – niezależnego podcastu o kulturze w Polsce i Czechach.
Z okazji drugich urodzin DROZDOWISKA pojawią się aż trzy nowe odcinki, zaplanowane na 14, 16 i 18 lutego 2023 roku. Ich gośćmi będą Grażyna Zielińska (Babka z „Rancza”), Jacek Fedorowicz oraz wspomniana Jana Nagyová. Tym samym, jak mówi sama autorka, w tych trzech odcinkach skumuluje się wszystko, co w DROZDOWISKU ważne: Spokojna rozmowa, pogłębiona analiza, teatr, literatura i film. Czyli kultura, w której wiele wątków się ze sobą łączy, a jeden wypływa z drugiego. Czyli Polska. Czyli Czechy. Czyli to, co uwielbiam i o czym chcę opowiadać.
DROZDOWISKO powstało po tym, jak Teresa Drozda, od 1992 roku związana z antenami Polskiego Radia (RDC, Jedynka, Trójka), zakończyła współpracę z publicznymi nadawcami i stworzyła własne miejsce w sieci – niezależny podcast o kulturze. Pierwszy odcinek pojawił się w wirtualnej przestrzeni 14 lutego 2021 roku, a kolejne publikowane są w tygodniowych odstępach. W listopadzie 2022 roku kanał został wyróżniony prestiżową KREATURĄ – nagrodą niezależnej kreacji.
Przez dwa lata (i sto odcinków) gośćmi DROZDOWISKA byli m.in. Barbara Krafftówna, Katarzyna Groniec, Magdalena Grzebałkowska, Radka Denemarková, Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Mariusz Szczygieł, Jan Peszek, Maciej Wojtyszko, Abelard Giza. Kanał relacjonował m.in. koszaliński festiwal „Młodzi i Film”, cieszyńskie „Kino na Granicy”, Warszawskie Targi Książki, Warszawskie Spotkania Teatralne i szereg festiwali muzycznych.
DROZDOWISKO jest dostępne bezpłatnie na platformach streamingowych i w czytnikach podcastów oraz na YouTubie. Kolejne odcinki emituje także internetowe Radio Danielka. Podcast finansują słuchacze poprzez platformy patronite.pl oraz buycoffee.to
Oprawę muzyczną stworzyła czeska artystka Dorota Barová, a oprawę graficzną Tomasz Broda.
Teresa Drozda jest także autorką podcastu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu „Capitol na ucho”, współpracuje z Teatrem Ateneum w Warszawie przy tworzeniu podcastu „Ateneum, słucham” oraz okazjonalnie z kanałem „WLot" – podcastem Wydawnictwa Literackiego.
Międzynarodowa premiera filmu od marki L.O.L. Surprise!™ dotarła do Polski!
ŚWIATOWA ŚMIETANKA ANIMACJI POKLATKOWEJ ZNÓW ZJECHAŁA DO ŁODZI
„Górski lekarz” wraca na antenę Romance TV!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.