Kultowa Arabela w DROZDOWISKU – w drugą rocznicę powstania podcastu.
iPublicity
Saturna 9
05-509 Józefosław
edyta.bach|ipublicity.pl| |edyta.bach|ipublicity.pl
501232302
www.ipublicity.pl
Jana Nagyová, czyli Arabela ze słynnego czechosłowackiego serialu pod tym samym tytułem, opowiedziała Teresie Droździe o swoim powrocie do zawodu. Aktorka, po blisko trzydziestu latach, przyjęła rolę w filmie „Princ Mamánek”, wcielając się w nadopiekuńczą królową-matkę. Zdradziła też swoje dalsze zawodowe plany, w których jest Daniel Olbrychski. Rozmowy będzie można posłuchać 18 lutego 2023 roku, w ostatnim z serii urodzinowych odcinków DROZDOWISKA – niezależnego podcastu o kulturze w Polsce i Czechach.
Z okazji drugich urodzin DROZDOWISKA pojawią się aż trzy nowe odcinki, zaplanowane na 14, 16 i 18 lutego 2023 roku. Ich gośćmi będą Grażyna Zielińska (Babka z „Rancza”), Jacek Fedorowicz oraz wspomniana Jana Nagyová. Tym samym, jak mówi sama autorka, w tych trzech odcinkach skumuluje się wszystko, co w DROZDOWISKU ważne: Spokojna rozmowa, pogłębiona analiza, teatr, literatura i film. Czyli kultura, w której wiele wątków się ze sobą łączy, a jeden wypływa z drugiego. Czyli Polska. Czyli Czechy. Czyli to, co uwielbiam i o czym chcę opowiadać.
DROZDOWISKO powstało po tym, jak Teresa Drozda, od 1992 roku związana z antenami Polskiego Radia (RDC, Jedynka, Trójka), zakończyła współpracę z publicznymi nadawcami i stworzyła własne miejsce w sieci – niezależny podcast o kulturze. Pierwszy odcinek pojawił się w wirtualnej przestrzeni 14 lutego 2021 roku, a kolejne publikowane są w tygodniowych odstępach. W listopadzie 2022 roku kanał został wyróżniony prestiżową KREATURĄ – nagrodą niezależnej kreacji.
Przez dwa lata (i sto odcinków) gośćmi DROZDOWISKA byli m.in. Barbara Krafftówna, Katarzyna Groniec, Magdalena Grzebałkowska, Radka Denemarková, Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Mariusz Szczygieł, Jan Peszek, Maciej Wojtyszko, Abelard Giza. Kanał relacjonował m.in. koszaliński festiwal „Młodzi i Film”, cieszyńskie „Kino na Granicy”, Warszawskie Targi Książki, Warszawskie Spotkania Teatralne i szereg festiwali muzycznych.
DROZDOWISKO jest dostępne bezpłatnie na platformach streamingowych i w czytnikach podcastów oraz na YouTubie. Kolejne odcinki emituje także internetowe Radio Danielka. Podcast finansują słuchacze poprzez platformy patronite.pl oraz buycoffee.to
Oprawę muzyczną stworzyła czeska artystka Dorota Barová, a oprawę graficzną Tomasz Broda.
Teresa Drozda jest także autorką podcastu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu „Capitol na ucho”, współpracuje z Teatrem Ateneum w Warszawie przy tworzeniu podcastu „Ateneum, słucham” oraz okazjonalnie z kanałem „WLot" – podcastem Wydawnictwa Literackiego.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.