Komunikaty PR

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU W ARTE.TV

2024-01-25  |  01:00
Biuro prasowe

27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r., na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. Co roku obchodzimy to święto, by pamiętać i zapobiegać podobnym aktom ludobójstwa w przyszłości. Platforma streamingowa ARTE.tv chcąc upamiętnić tę datę i oddać hołd ofiarom nazistowskiej ideologii przygotowała kilka filmów dokumentalnych, które można zobaczyć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-018462/holokaust/.

Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które miałyby uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym lub podobnym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. ARTE.tv przygotowało kilka produkcji, które mają przybliżyć historie świadków oraz miejsca, w których rozegrała się największa tragedia XX wielu.

SOBIBÓR – ANATOMIA OBOZU ZAGŁADY

Jesienią 1941 r. Heinrich Himmler powierzył dowódcom sił SS przeprowadzenie akcji „Reinhatdt”, czyli systematycznej zagłady wszystkich Żydów na terenach okupowanych. Już w 1942 r. naziści zaczęli mordować Żydów w komorach gazowych.  W okupowanej Polsce spędzano ich albo do getta, albo od razu do obozów śmierci. Naziści utworzyli w Polsce trzy obozy zagłady, między innymi ten w Sobiborze. Niewielka część przybyłych tam więźniów była wybierana do pracy. Reszta zostawała od razu skazywana na śmierć w komorach.  W obozie codziennie mordowano do dwóch tysięcy Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci.  Pod koniec wojny naziści starali się zatrzeć wszelkie ślady istnienia obozów, które stanowiły dowody ludobójstwa na nieznaną dotąd skalę. W 1943 r. Sobiborze więźniowie zorganizowali powstanie, dzięki któremu kilkudziesięciu osobom udało się uciec i przeżyć. Pozwoliło to zachować relacje świadków, poruszające historie ocalałych, opowiadające o życiu i mordach w obozie. „Sobibór – anatomia obozu zagłady” to niemiecki dokument w reżyserii Gabi Schlag, który prezentuje historię obozu w Sobiborze, przywracając pamięć o jego więźniach.

SOBIBÓR - ANATOMIA OBOZU ZAGŁADY | ARTE po polsku

WSPOMNIENIE CZASU HOLOKAUSTU

Dokument „Golda Maria” to poruszająca historia kobiety ocalałej z Auschwitz. W 1994 roku Patrick Sodelman nagrywa wywiad ze swoją babcią, Goldą Marią Tondovską, dokumentując jej podróż przez wojenne stulecie i jego okrucieństwo. Przed kamerą powracają jej wspomnienia, od dzieciństwa w Polsce, aż po życie dorosłej kobiety we Francji. Jej relacja dostarcza widzom żywego świadectwa Żydówki urodzonej w 1910 roku oraz horroru, jaki przeżyła. W 2020 roku Patrick i jego syn Hugo, przełożyli te wzruszające wyznania na uniwersalny i poruszający film, który był prezentowany podczas 70. festiwalu Berlinale oraz na Jerusalem Film Festival.

https://www.arte.tv/pl/videos/116884-000-A/golda-maria/

ŚWIADECTWO Z OBOZU KONCENTRACYJNEGO MAUTHAUSEN

Mauthausen, usytuowany w Austrii, był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych III Rzeszy. Z tego piekła udało się uciec hiszpańskiemu fotografowi Francisco Boixowi. Wcześniej, z pomocą hiszpańskich bojowników ruchu oporu, wykradł klisze zdjęciowe, które dokumentowały okrucieństwa esesmanów. W 1946 r., podczas procesu w Norymberdze, zdjęcia wywołane z klisz stały się ważnym materiałem dowodowym przeciwko dwudziestu czterem nazistowskim dygnitarzom oskarżonym o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Film „Obóz koncentracyjny Mauthausen” przywołuje tę historię.

https://www.arte.tv/pl/videos/093661-000-A/oboz-koncentracyjny-mauthausen/

SZLAKIEM KRYJÓWEK OCALAŁYCH

Natalia Romik wyruszyła w Polskę w poszukiwaniu kryjówek, w których chowali się Żydzi w czasie Holokaustu. Podczas swojej podroży odkryła niesamowite historie tych, którzy przeżyli dzięki schronieniu w zagłębieniu starego dębu, w cmentarnej krypcie, dziupli drzewa, szafach czy miejskich kanałach. W reportażu „Przetrwać Holokaust” tragiczna historia Zagłady jest punktem wyjścia do uniwersalnej refleksji na temat metod przetrwania w sytuacji zagrożenia życia, z którymi wiążą się cielesne, psychiczne i społeczne doświadczenie przetrwania. Dzięki inicjatywie badaczki, udaje się ocalić pamięć choć o niektórych ofiarach, których wola życia zwyciężyła śmierć.

RE: PRZETRWAĆ HOLOKAUST | ARTE po polsku

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV

W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym
Film BRAK ZDJĘCIA
2024-12-12 | 08:54

Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

„To list miłosny do gier” – powiedział podczas tegorocznego gamescomu o serii „Secret Level” Tim Miller, współtwórca Blur Studio, reżyser, legenda efektów specjalnych i pomysłodawca
Film Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
2024-12-11 | 16:00

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

Już we wtorek, 17 grudnia, Viaplay zaprasza na premierę serialu „Udar” przedstawiającego historię warszawskiego bon-vivanta oraz gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.