MIGRACJA – MARZENIA O WOLNOŚCI. GDZIE LEŻĄ GRANICE NASZEJ TOLERANCJI?
Migracja jest od lat jednym z głównych i najbardziej elektryzujących tematów rozmów w Unii Europejskiej. 20 grudnia Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w tym temacie, decydując się na przyjęcie pakietu migracyjno-azylowego. Choć porozumienie pomyślnie przegłosowano, w Brukseli nadal słychać głosy sprzeciwu. Pakietu bronią między innymi Niemcy, którzy mówią o „obowiązkowej solidarności” krajów unijnych, jednak część państw obawia się „przymusowej relokacji” uchodźców. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv w serii reportaży pokazuje, jak wyglądają realia migracji i sytuacja uchodźców i uchodźczyń.
Pakiet migracyjno-azylowy zapewnia stałą współpracę i solidarność państw członkowskich UE w kryzysie migracyjnym i zobowiązuje do przyjęcia konkretnej liczby uchodźców na teren danego kraju. Procedury składania i rozpatrywania wniosków azylowych mają być łatwiejsze – znacznie zmniejsza to szansę na przymusową deportację. Jednak osoby, które nie otrzymają azylu lub innej formy ochrony, prawa pobytu lub zamieszkania, czeka natychmiastowy i przymusowy powrót do ojczyzny. Państwa członkowskie mają mieć możliwość monitorowania czy migranci, którym nakazano deportację faktycznie opuścili kraj unijny. Nad problemami uchodźców pochyliła się platforma ARTE.tv w swoich reportażach. Ich autorzy starają się ukazać realia w obozach dla uchodźców, życie podczas wędrówki po niebezpiecznych terenach między krajami, czy niedociągnięcia w formalnościach i przeciążenie urzędów imigracyjnych.
Grecja: uchodźczyni, która marzy o wolności
- Czuję się jak ptak w klatce. Nieustannie marzę o wolności – mówi młoda Afganka Fereszta, która kilka ostatnich lat spędziła w obozach dla uchodźców. Obozy są jak więzienia. Ludzie, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia, przetrzymywani są tam długotrwale w niehigienicznych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach, w przepełnionych pomieszczeniach pod ścisłym nadzorem i czujnym okiem władz. Autor reportażu, Michael Unger, towarzyszy Fereszcie w szczególnym momencie jej życia – dziewczyna dostaje rower od organizacji humanitarnej i pierwszy raz wyjeżdża z obozu. Coś, co dla większości ludzi w Europie wydaje się trywialne, dla niej jest ogromnie ważnym wydarzeniem i pierwszą iskierką nadziei na przyszłość. Reportaż „Grecja: uchodźczyni, która marzy o wolności” można obejrzeć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/106894-000-A/arte-reportage/.
Szwecja: deportacja migrantów
Podczas fali migracji w 2015 roku, Szwecja przyjęła 162 877 osób ubiegających się o azyl. Wśród nich były 24 tysiące młodych i nieletnich Afgańczyków bez opiekunów. Szwedzkie urzędy imigracyjne szybko przestały być wydolne. Przez niekończącą się liczbę dokumentów i ludzi w kolejkach, nie nadążały z rozpatrywaniem wniosków przed osiągnięciem pełnoletności migrantów. Wielu z nich spotkała przymusowa deportacja do Afganistanu. Czy współczesna Europa dzięki nowym przepisom lepiej poradzi sobie ze stale rosnącą liczbą osób migrujących. Reportaż „Szwecja: deportacja migrantów” jest dostępny w ARTE.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/101715-000-A/arte-reportage/.
Jemen: migranci na pastwie mafii
Etiopski lud Oromo masowo migruje do Arabii Saudyjskiej. Mają nadzieję, że w tym bogatym kraju czeka ich lepsza przyszłość. Jednakże droga jest długa i niebezpieczna. Oromowie przebywają ją pieszo, bo za usługi przemytników trzeba słono zapłacić. Najtrudniej pokonać spalone słońcem góry na granicy z Dżibuti – pragnienie i zmęczenie wystawia tam na próbę nawet najbardziej zdeterminowanych podróżników. Tam, gdzie nie ma już lądu, Oromowie muszą zdać się na transport wodny. W małym porcie w Obocku migranci pod osłoną nocy są umieszczani na przeładowanych statkach, aby przedostać się przez Morze Czerwone. To jednak nie koniec ich podróży – kolejne niebezpieczeństwa czekają ich w Jemenie, gdzie wielu Oromów pada ofiarą lokalnych mafii i gangów. Są torturowani w celu wyłudzenia okupu od ich rodzin. Polscy widzowie mogą przekonać się jaką cenę są w stanie zapłacić za marzenie o dostatnim i bezpiecznym życiu oglądając reportaż ARTE.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/090427-000-A/arte-reportage/
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.