MIGRACJA – MARZENIA O WOLNOŚCI. GDZIE LEŻĄ GRANICE NASZEJ TOLERANCJI?

Migracja jest od lat jednym z głównych i najbardziej elektryzujących tematów rozmów w Unii Europejskiej. 20 grudnia Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w tym temacie, decydując się na przyjęcie pakietu migracyjno-azylowego. Choć porozumienie pomyślnie przegłosowano, w Brukseli nadal słychać głosy sprzeciwu. Pakietu bronią między innymi Niemcy, którzy mówią o „obowiązkowej solidarności” krajów unijnych, jednak część państw obawia się „przymusowej relokacji” uchodźców. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv w serii reportaży pokazuje, jak wyglądają realia migracji i sytuacja uchodźców i uchodźczyń.
Pakiet migracyjno-azylowy zapewnia stałą współpracę i solidarność państw członkowskich UE w kryzysie migracyjnym i zobowiązuje do przyjęcia konkretnej liczby uchodźców na teren danego kraju. Procedury składania i rozpatrywania wniosków azylowych mają być łatwiejsze – znacznie zmniejsza to szansę na przymusową deportację. Jednak osoby, które nie otrzymają azylu lub innej formy ochrony, prawa pobytu lub zamieszkania, czeka natychmiastowy i przymusowy powrót do ojczyzny. Państwa członkowskie mają mieć możliwość monitorowania czy migranci, którym nakazano deportację faktycznie opuścili kraj unijny. Nad problemami uchodźców pochyliła się platforma ARTE.tv w swoich reportażach. Ich autorzy starają się ukazać realia w obozach dla uchodźców, życie podczas wędrówki po niebezpiecznych terenach między krajami, czy niedociągnięcia w formalnościach i przeciążenie urzędów imigracyjnych.
Grecja: uchodźczyni, która marzy o wolności
- Czuję się jak ptak w klatce. Nieustannie marzę o wolności – mówi młoda Afganka Fereszta, która kilka ostatnich lat spędziła w obozach dla uchodźców. Obozy są jak więzienia. Ludzie, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia, przetrzymywani są tam długotrwale w niehigienicznych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach, w przepełnionych pomieszczeniach pod ścisłym nadzorem i czujnym okiem władz. Autor reportażu, Michael Unger, towarzyszy Fereszcie w szczególnym momencie jej życia – dziewczyna dostaje rower od organizacji humanitarnej i pierwszy raz wyjeżdża z obozu. Coś, co dla większości ludzi w Europie wydaje się trywialne, dla niej jest ogromnie ważnym wydarzeniem i pierwszą iskierką nadziei na przyszłość. Reportaż „Grecja: uchodźczyni, która marzy o wolności” można obejrzeć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/106894-000-A/arte-reportage/.
Szwecja: deportacja migrantów
Podczas fali migracji w 2015 roku, Szwecja przyjęła 162 877 osób ubiegających się o azyl. Wśród nich były 24 tysiące młodych i nieletnich Afgańczyków bez opiekunów. Szwedzkie urzędy imigracyjne szybko przestały być wydolne. Przez niekończącą się liczbę dokumentów i ludzi w kolejkach, nie nadążały z rozpatrywaniem wniosków przed osiągnięciem pełnoletności migrantów. Wielu z nich spotkała przymusowa deportacja do Afganistanu. Czy współczesna Europa dzięki nowym przepisom lepiej poradzi sobie ze stale rosnącą liczbą osób migrujących. Reportaż „Szwecja: deportacja migrantów” jest dostępny w ARTE.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/101715-000-A/arte-reportage/.
Jemen: migranci na pastwie mafii
Etiopski lud Oromo masowo migruje do Arabii Saudyjskiej. Mają nadzieję, że w tym bogatym kraju czeka ich lepsza przyszłość. Jednakże droga jest długa i niebezpieczna. Oromowie przebywają ją pieszo, bo za usługi przemytników trzeba słono zapłacić. Najtrudniej pokonać spalone słońcem góry na granicy z Dżibuti – pragnienie i zmęczenie wystawia tam na próbę nawet najbardziej zdeterminowanych podróżników. Tam, gdzie nie ma już lądu, Oromowie muszą zdać się na transport wodny. W małym porcie w Obocku migranci pod osłoną nocy są umieszczani na przeładowanych statkach, aby przedostać się przez Morze Czerwone. To jednak nie koniec ich podróży – kolejne niebezpieczeństwa czekają ich w Jemenie, gdzie wielu Oromów pada ofiarą lokalnych mafii i gangów. Są torturowani w celu wyłudzenia okupu od ich rodzin. Polscy widzowie mogą przekonać się jaką cenę są w stanie zapłacić za marzenie o dostatnim i bezpiecznym życiu oglądając reportaż ARTE.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/090427-000-A/arte-reportage/
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.