Mroczna strona brytyjskiej rodziny królewskiej – ‘Prince Andrew: Banished’
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas@publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
W dokumencie ‘Prince Andrew: Banished’ zobaczymy mroczną stronę brytyjskiej rodziny królewskiej. Produkcja ujawnia niecodzienne aspekty wychowania księcia Andrzeja - syna królowej Elżbiety II, młodszego brata króla Karola III - oraz jego lekkomyślność, których kulminacją były powiązania z sutenerką Ghislaine Maxwell i oskarżenia o gwałt. Jego królewska pozycja dawała mu poczucie bezkarności, ale tylko do czasu… Film dokumentalny jest już dostępny za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay.
‘Prince Andrew: Banished’ odsłania burzliwą historię tego, jak książę Yorku Andrzej – bogaty playboy, oficer brytyjskiej Royal Navy i jednocześnie ukochany syn Elżbiety II - swoim zachowaniem sprowadził skandal na tysiącletnie dziedzictwo brytyjskiej rodziny królewskiej. Dzięki niepublikowanym wcześniej wywiadom z królewską służbą, dziennikarzami, członkami kręgu towarzyskiego księcia oraz zespołem prawników, którzy ujawnili zarzuty, produkcja zagłębia się w świat przywilejów, zazdrości, pożądania i chciwości, które popchnęły Andrzeja najpierw w bliską znajomość z notorycznymi przestępcami seksualnymi Jeffreyem Epsteinem i Ghislaine Maxwell, a następnie w skandal, który grozi upadkiem Domu Windsorów.
Książę Andrzej zawsze zajmował nietypowe miejsce w hierarchii Pałacu Buckingham. Pomimo że żył nieco w cieniu matki i brata, sam również ściągał na siebie uwagę paparazzi i tabloidów licznymi romansami i kłopotliwym małżeństwem. Był rozpieszczany jako ulubiony syn królowej, ale ten uprzywilejowany status wiązał się też z marginalizacją jego osoby. Odległa perspektywa zostania kolejnym królem Wielkiej Brytanii sprawiła, że mógł więcej czasu poświęcić na wystawne przyjęcia i znajomości z możnymi tego świata, w tym także z multimilionerem Jeffreyem Epsteinem.
Andrzejowi, członkowi rodziny królewskiej Windsorów trudno było zaimponować. Jednak taką osobą był Jeffrey Epstein – znany na całym świecie finansista i posiadacz największej prywatnej rezydencji na Manhattanie oraz własnej wyspy. Andrzej poznał Epsteina przez Ghislaine Maxwell, będącą ówczesną partnerką Epsteina i jednocześnie koleżanką księcia z czasów uniwersyteckich.
Negatywną kulminacją znajomości Andrzeja z Epsteinem i Maxwell był pozew cywilny złożony przez Virginię Giuffre, którą rzekomo Epstein i Maxwell zmusili do uprawiania seksu z księciem. Andrzej bronił się publicznie w mediach, w tym m.in. w głośnym wywiadzie dla BBC w 2019 roku, podczas którego twierdził, że nigdy nie spotkał Virginii i ledwo znał Ghislaine. Ta rozmowa podważyła jego wiarygodność i podniosła jeszcze więcej zagadkowych kwestii odnośnie jego powiązań z ludźmi, którzy nigdy nie powinni znaleźć się w pobliżu członka rodziny królewskiej. Czy książę Andrzej wykorzystywał seksualnie w przeszłości młode kobiety? Odpowiedzi na to i inne pytania poznamy w filmie dokumentalnym ‘Prince Andrew: Banished’. Produkcja jest już dostępna na platformie streamingowej Viaplay.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.