NAJCHĘTNIEJ OGLĄDANE FILMY 2023 W ARTE.TV
Koniec roku to czas podsumowań – każda z platform telewizyjnych chce pochwalić się swoimi hitami i wynikami oglądalności. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv oferuje filmy dokumentalne, reportaże, fabuły oraz koncerty. W 2023 roku we wszystkich swoich kanałach w Polsce odnotowała wzrost widowni o 165% w stosunku do roku 2022. Oto filmowe podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy - najchętniej oglądane pozycje programowe 2023 ARTE.tv.
Platforma streamingowa ARTE.tv oferuje wartościowe treści budujące obraz naszej rzeczywistości, świata, w którym żyjemy. Przedstawia trudne, kontrowersyjne, a niekiedy niewygodne tematy. Oferuje poruszające reportaże, treści poszerzające horyzonty, ukazujące różnorodne zjawiska społeczne i polityczne, aktualne trendy oraz nietuzinkowe postaci. Prezentuje filmy analizujące historię, zróżnicowanie naszej kultury, omawiające temat sztuki, religii, ekologii, rozwoju technologii, ekonomii, czy przybliżające kulisy konfliktów zbrojnych. Oto wybór najchętniej oglądanych dokumentów ARTE z 2023 roku.
HISTORIA NUDYZMU
Dlaczego w większości miejsc na świecie nagość to tabu? Czemu kultura i religia uczą nas, jak się ubierać, czego nie pokazywać czy co ukrywać, a wersję sauté naszego ciała akceptują tylko w dzieciństwie lub podczas seksu? I jak do tego wszystkiego ma się naturyzm? Ten XIX-wieczny trend wyrósł z chęci połączenia się z naturą i dziś zaczyna wpisywać się w nurt „body positive”. ARTE.tv przygląda się historii nudyzmu z bliska w dwuodcinkowej serii.
Historia nudyzmu (1/2) - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
DŻIHAD W EUROPIE
Zamachy bombowe w Madrycie i zabójstwo reżysera filmowego Theo van Gogha w Holandii to tylko dwa przykłady licznych islamistycznych ataków terrorystycznych, które wstrząsnęły Europą w ostatnich dziesięcioleciach. Jak dżihad dotarł na nasz kontynent? Jaką rolę odegrały w tym wojny w Iraku i Syrii? Dlaczego przywódcom islamskim udało się zwerbować bojowników w Europie? Trzyczęściowy dokument ARTE.tv sięga do początków europejskiego dżihadu i szczegółowo śledzi jego ewolucję na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.
Dżihad w Europie - Polityka i społeczeństwo | ARTE po polsku
PRAWDA O MAGDALENKACH, CZYLI MROCZNA HISTORIA IRLANDII
10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-1996. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy tysiące kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr Magdalenek były instytucją powszechnie akceptowaną, bo pozwalały pozbyć się niewygodnych „upadłych” kobiet. Ostatni azyl zamknięto dopiero 25 września 1996 roku. Dokument „Zapomniane pralnie: Prawda o Magdalenkach” opowiada szokującą historię systemu, który zniewolił ponad 10 000 kobiet na dziesięciolecia. Jest świadectwem ich doświadczeń i pokazuje, jak nawet dziś podejmowane są próby tuszowania prawdy. Ten przełomowy obraz stanowi druzgocące oskarżenie sposobu, w jaki Kościół, państwo i społeczeństwo sprzysięgły się, aby zamknąć, uciszyć i zawstydzić całe pokolenie własnych sióstr i córek.
Zapomniane pralnie: Prawda o Magdalenkach - Mroczna historia Irlandii - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
SEN O ATOMIE, CZYLI PRAWDZIWA HISTORIA NAJGROŹNIEJSZEJ BRONI ŚWIATA I JEJ PRZECIWNIKA
Mógł być Oppenheimerem, ale wybrał inną drogę. Polski fizyk Józef Rotblat opuścił prestiżowy zespół naukowców pracujących nad Projektem Manhattan, mającym na celu stworzenie bomby atomowej. Poświęcił swoje życie walce z bronią jądrową w ramach pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash, którego celem było zachęcić naukowców do spotkań i refleksji nad rolą nauki w społeczeństwie. ARTE.tv przedstawia portret człowieka, który płynął pod prąd historii i otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1995 roku. Film w 2009 roku był nominowany do nagrody Kanadyjskiej Gildii Scenarzystów, a w 2010 roku otrzymał nagrodę Gemini przyznawaną przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną.
"Sen o atomie" - Film Erica Bednarskiego - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
PATODEWELOPERKA W POLSCE
Ostatnim krzykiem mody patodeweloperki w Polsce jest budowa małych, ciasnych, często ciemnych, a do tego bardzo drogich mieszkań. - Kiedy kicham, sąsiad zza ściany mówi „na zdrowie” – żartuje Patrycja Łepkowska, 23-letnia lokatorka jednego z mikromieszkań w warszawskim „Hongkongu”. Ceny za metr tutaj to 25 000 PLN, a na grupie osiedlowej jest zarejestrowanych 6.000 osób. Nadal przy astronomicznych cenach za metr, są one często jedyną opcją dla kupujących, bo nieruchomości liczą sobie tam do 25 m2. Reportaż „Polska – życie w mikromieszkaniu” ukazuje aktualny trend związany ze stale rosnącymi cenami nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach. Jednym z głównych bohaterów tego obrazu jest młody fotograf, który w ramach swojego projektu stworzył serię zdjęć mieszkańców takich „dziupli” podczas stylizowanych sytuacji codziennych. - Do takiego miejsca trzeba się przystosować i mieszkańcy się adaptują, bo nie mają innego wyjścia, natomiast nie jest przestrzeń do normalnego życia – komentuje fotograf, Filip Śmiałkowski.
Polska - życie w mikromieszkaniu - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter
Międzynarodowa premiera filmu od marki L.O.L. Surprise!™ dotarła do Polski!
ŚWIATOWA ŚMIETANKA ANIMACJI POKLATKOWEJ ZNÓW ZJECHAŁA DO ŁODZI
„Górski lekarz” wraca na antenę Romance TV!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Gwiazdy
Robert El Gendy: Halloween to zupełnie nie moja estetyka. Na początku listopada nie jest mi do śmiechu, raczej pogrążam się w zadumie
Prezenter zaznacza, że nijak nie potrafi się przekonać do świętowania Halloween. Uważa bowiem, że jest to zwyczaj zbyt komercyjny i nieprzystający do jego stylu. Jego zdaniem przełom października i listopada to nie czas na dobrą zabawę, maskaradę i upiorne stroje, ale na zadumę, refleksję i wspomnienia o naszych bliskich zmarłych.