Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem – nowy dokument już na Viaplay
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Nowy dokument o czołowych rosyjskich opozycjonistkach właśnie pojawił się na platformie streamingowej Viaplay. Produkcja śledzi losy kobiet prowadzących kampanię przeciw administracji Władimira Putina. Swoją postawą i działaniami udowadniają, że ,,nie poddadzą się, choćby miały stracić wszystko, co posiadają’’. Zdjęcia do filmu odbyły się w przeddzień wyborów w Rosji. Produkcja pokazuje, jak tamtejsza władza pozbywa się kolejnych osób, które postrzega jako zagrożenie. Film zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).
Film ‘FEARLESS: The Women Fighting Putin’ skupia się na historiach Wioletty, Luizy i Iriny, które zdecydowały się zostać w kraju i stawić czoła prezydentowi Rosji.
Wioletta Grudina to była koordynatorka sztabu rosyjskiego opozycjonisty i więźnia politycznego - Aleksieja Nawalnego, a obecnie jedna z czołowych aktywistek opozycji. W filmie otwarcie przyznaje, że rząd próbował ją zniszczyć. Pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi i regionalnymi w Rosji, cała organizacja Nawalnego została zdelegalizowana i uznana za ugrupowanie o charakterze ekstremistycznym. To wtedy Wioletta i jej koleżanki zdecydowały, że chcą rozpocząć karierę polityczną i walczyć z rządem Władimira Putina.
Jednak kiedy Wioletta ogłosiła, że będzie kandydować do Rady Miejskiej Murańska, pandemia została wykorzystana jako pretekst do umieszczenia jej na szpitalnym oddziale chorób płuc, mimo że testy wykazały całkowity brak zakażenia. Dziś ujawnia szokujące nagranie przedstawiające ówczesną sytuację, która miała na celu ją uciszyć i uniemożliwić start w wyborach samorządowych. Kobieta nie poddała się i po kilku tygodniach ogłosiła strajk głodowy. Po ośmiu dniach od tego momentu, mogła opuścić szpitalne więzienie. Otrzymała jednak zakaz kandydowania w wyborach, wobec Wioletty wszczęto postępowanie karne, a jej siedziba wyborcza została ostrzelana. Kobieta otwarcie przyznaje, że zdaje sobie sprawę, iż władza, której się sprzeciwia, jest w stanie zrobić wszystko, by ją uciszyć i ograniczyć jej polityczne wpływy.
W filmie występuje również Luiza Stein, należąca do znanego kolektywu protestu art-punkowego Pussy Riot, a także Irina Fatyanova, która jest niezależną kandydatką opozycji z Petersburga.
Film ukazuje trudne zmagania kobiet z bezwzględną władzą Władimira Putina. Podczas rozmowy z Luizą pada wiele wstrząsających słów. Według kobiety, aby być politykiem w Rosji, trzeba być gotowym na utratę wszystkiego - nawet własnego życia. Z kolei Irina twierdzi, że gdy jesteśmy świadkami niesprawiedliwości, trzeba walczyć w imieniu wszystkich i uświadamiać ludziom, jak wygląda rzeczywistość.
Podczas wyborów we wrześniu 2021 roku, partia ‘Zjednoczona Rosja’ (ros. Единая Россия, Jedinaja Rossija), z której wywodzi się Władimir Putin, zdobyła prawie połowę głosów. Według analityków wypowiadających się w dokumencie, znaczna część z nich mogła zostać sfałszowana. Wszystkie pozostałe partie zostały zatwierdzone przez władze Kremla, które wydały oświadczenie, że wybory były demokratyczne i uczciwe. Ambasada Rosji odmówiła jednak komentarza w tej sprawie.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.