Nominacje dla 'Marzycielki' na festiwalach PRIX EUROPA i EnergaCAMERIMAGE
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Nominacje największego europejskiego festiwalu filmowego PRIX EUROPA, oraz największego i najbardziej znanego festiwalu poświęconego sztuce operatorów filmowych EnergaCAMERIMAGE właśnie zostały ogłoszone. Wśród produkcji konkurujących o prestiżowe tytuły znalazł się serial 'Marzycielka - stając się Karen Blixen', który miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes. To wspólne dzieło Viaplay i Zentropa, w którym w główną rolę wcieliła się Connie Nielsen ('Wonder Woman', ’Adwokat diabła’, 'Gladiator'), będąca jednocześnie producentką wykonawczą serialu. Zwycięskie tytuły poznamy w październiku i listopadzie.
Nominacja ‘Best TV Fiction’
PRIX EUROPA to jedyny taki festiwal w Europie. Co roku nagradza najlepsze produkcje telewizyjne, radiowe i cyfrowe, dzieląc zwycięskie tytuły na różnorodne kategorie. W tym roku jury doceniło serial ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’ umieszczając go na liście nominacji do tytułu ‘Best TV Fiction’. Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się 28 października w Poczdamie w Niemczech.
PRIX EUROPA
Tym, co wyróżnia festiwal spośród innych jest unikalny system głosowania, do którego zapraszani są przedstawiciele wszystkich nominowanych produkcji, co stwarza szerokie pole do wymiany opinii pomiędzy twórcami z całej Europy. Per Daumiller, jeden ze scenarzystów serialu 'Marzycielka - stając się Karen Blixen' będzie reprezentował twórców tego obrazu podczas pokazowego tygodnia (23-28 października), jednocześnie będąc również jurorem.
'Jesteśmy podekscytowani faktem, że wyjątkowa historia jednej z największych światowych pisarek i ikon kobiecości zyskuje uznanie międzynarodowej publiczności. Nominacja w plebiscycie PRIX EUROPA 2022 to kolejny element naszej misji wprowadzania historii, opowiedzianych w niepowtarzalnym, nordyckim stylu na ekrany na całym świecie.' – komentuje Filippa Wallestam, EVP i Chief Content Officer w Viaplay Group.
Nominacja do tytułu ‘najlepszego serialu roku’
EnergaCAMERIMAGE to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych z tradycją. Jury plebiscytu przyznaje nagrody najwybitniejszym światowym produkcjom już od 1993 roku. Tym razem wśród 10 produkcji pretendujących do miana ‘najlepszego serialu roku’ znalazła się również oryginalna produkcja Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’. Jury przedstawi zwycięzców wszystkich kategorii podczas festiwalowej gali 19 listopada.
EnergaCAMERIMAGE
Międzynarodowy festiwal odbywa się w Polsce i co roku wzbudza duże zainteresowanie twórców obrazów filmowych z całego świata. To jeden z najbardziej renomowanych festiwali kinematografii. Podczas EnergaCAMERIMAGE odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, warsztaty i seminaria prowadzone przez najwybitniejszych twórców. W związku z nominacją produkcji ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’ twórców serialu będzie reprezentować reżyserka produkcji Jeanette Nordahl wraz z autorem zdjęć Aske Fossem. Tegoroczny festiwal będzie miał miejsce w Toruniu i będzie trwał od 12 listopada aż do gali finałowej 19 listopada.
‘Misja przeniesienia na ekrany wewnętrznego świata tak złożonej i ikonicznej postaci jak Karen Blixen była dla nas niezwykle inspirującym wyzwaniem. Jesteśmy podekscytowani faktem, że zostaliśmy docenieni przez tak ważną branżową organizację jak EnergaCAMERIMAGE.’ – komentują Jeanette Nordahl i Aske Alexander Foss.
‘Zarówno możliwość współtworzenia tego serialu jak i otrzymanie tak ważnych branżowych nominacji jest dla nas ogromnym zaszczytem i powodem do dumy. ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’ to serial stworzony z prawdziwą pasją przez najbardziej utalentowanych duńskich twórców. Fakt, że wiele osób pokochało ten serial tak samo jak my jest dla nas bardzo ważny’ – dodaje Filippa Wallestam.
O SERIALU
'Marzycielka - stając się Karen Blixen' to opowieść o kobiecie, która próbuje odnaleźć swoje miejsce na Ziemi, nie zważając na oczekiwania rodziny czy społeczeństwa. Historia rozgrywa się w latach 30. i śledzi losy Karen Blixen po powrocie z Afryki Wschodniej do rodzinnego domu w Danii. Pisarka była wówczas po rozwodzie i borykała się z problemami zdrowotnymi i finansowymi, a jej marzenia legły w gruzach. Serial pokazuje drogę, którą przebyła z samego dna rozpaczy do spełnienia największego marzenia, którym był sukces pisarski, jaki udało się jej zdobyć dzięki ‘Pożegnaniu z Afryką’. Produkcja skupia się na wizualizacji jej najskrytszych myśli i magicznych opowieści, zawiera również retrospekcje z czasów, gdy mieszkała w ukochanej Afryce.
Sześcioodcinkowy serial jest produkcją Viaplay Originals i Zentropa Episode. Za jej stworzenie odpowiadają Marie Cecile Gade, Karoline Leth i Charlotte Hjordt we współpracy z Belga i Stage 5 przy wsparciu Public Service Fund, Nordisk Film & TV Fond, Wallimage, belgijskiego rządu federalnego Tax Shelter i współfinansowaniu Unii Europejskiej. Producentką wykonawczą z ramienia Viaplay jest Marlene Billie Andreasen. Międzynarodową dystrybucją zajmują się TrustNordisk i Viaplay Content Sales.
Serial 'Marzycielka - stając się Karen Blixen' jest dostępny wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.