Oscary 2022 – kto sięgnie po statuetkę?
8 lutego opublikowano listę nominowanych do 94. nagród Akademii Filmowej. Tegoroczne nominacje do Oscara zaskakują oryginalnością wyborów Akademii, choć pojawiły się również wyczekiwane przez krytyków tytuły. Szansę na Oscara mają także Polacy! Nominację otrzymał m.in. polski film krótkometrażowy „Sukienka” oraz Janusz Kamiński za zdjęcia do „West Side Story”. Czy sięgną po statuetkę?
W kategorii najlepszy film o nagrodę będą walczyć m.in.: „Diuna”, „King Richard: Zwycięska rodzina”, „West Side Story”, a także „Licorice Pizza”, „Belfast”, „Nie patrz w górę”, „Coda” czy „Psie pazury”. To właśnie ten ostatni film stał się faworytem analityków londyńskiej firmy Unibet, którzy oceniają, że ma on aż 66,67% szans na zdobycie Oscara w najważniejszej kategorii.
Najlepszy aktor i najlepsza aktorka
Nie sposób przy nominacjach Oscarowych nie wspomnieć o szansach najlepszych aktorek i aktorów. Faworytką zestawienia jest Nicole Kidman za rolę w filmie „Being the Ricardos”. Analitycy oceniają, że ma ona 50% szans
na odebranie statuetki na tegorocznej gali. Faworytem do Oscara dla najlepszego aktora jest Will Smith za rolę
w filmie „King Richard: Zwycięska rodzina”. Analitycy dają mu aż 75,19% szans na zdobycie nagrody.
„Sukienka” ze złotą statuetką?
Wśród nominowanych do Oscara znalazł się również film z Polski. Nagradzana i wyróżniana na festiwalach „Sukienka” będzie rywalizować o statuetkę w kategorii krótkometrażowy film fabularny. Jego reżyserem jest Tadeusz Łysiak z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że „Sukienka” ma 15% szans na otrzymanie Oscara w swojej kategorii.
Janusz Kamiński wśród faworytów za zdjęcia
Większe szanse na zdobycie statuetki analitycy dają Januszowi Kamińskiemu, który ma już na swoim koncie Oscary za „Listę Schindlera” w 1994 roku i za „Szeregowca Ryana” w 1999 roku. Tym razem nominację otrzymał za zdjęcia do filmu „West Side Story”. Analitycy londyńskiej firmy Unibet dają mu 20% szans na zdobycie nagrody.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.