Oscary 2023 - czy film "IO" Jerzego Skolimowskiego zostanie nagrodzony?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne rozdanie Oscarów. Będzie to już 95. ceremonia – w tym roku poprowadzi ją komik i prezenter telewizyjny Jimmy Kimmel. 24 stycznia 2023 roku poznaliśmy wszystkie nominacje do Oscarów, a w nocy z 12 na 13 marca polskiego czasu dowiemy się, kto otrzyma nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w poszczególnych kategoriach. Wśród nominowanych do prestiżowej nagrody – w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – znalazł się również polski film „IO” Jerzego Skolimowskiego. Czy ma szanse na zwycięstwo?
Czy Jerzy Skolimowski zdobędzie swojego pierwszego Oscara?
Już wkrótce dowiemy się, czy do grona zdobywców Oscara dołączy wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski – laureat między innymi Złotej Palmy w Cannes za najlepszy scenariusz za film „Fucha” z 1982 roku. Reżyser był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach i konkursach, lecz „IO” to pierwsza nominowana do Oscara produkcja Jerzego Skolimowskiego. Eksperci Unibetu podkreślają, że „IO” nie jest faworytem do wygranej, wskazują oni na dramat wyreżyserowany przez Edwarda Bergera – „Na zachodzie bez zmian”, jako niemalże pewnego zwycięstwa w tej kategorii, dając mu 92,3 proc. szans. Jednakże film Skolimowskiego zdobył już Nagrodę Jury na festiwalu filmowym w Cannes, a Akademia Filmowa niejednokrotnie zaskakiwała swoimi wyborami. Sam reżyser komentuje, że nie czuje się faworytem, jednak potwierdził, że osobiście pojawi się na rozdaniu filmowych nagród. Według analityków firmy Unibet film „IO” Jerzego Skolimowskiego ma 10 proc. szans na wygranie Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”.
Do kogo powędruje Oscar za najlepszy film pełnometrażowy?
Spośród wszystkich tytułów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego, najczęściej wymienia się dwie produkcje jako faworyzowane do zdobycia najbardziej prestiżowej statuetki w branży filmowej. Wyjątkowo zgodni są zarówno krytycy filmowi, jak i widzowie, wymieniając produkcje Daniela Kwana i Daniela Scheinerta „Wszystko wszędzie naraz” (USA) oraz Martina McDonagha „Duchy Inisherin” (Irlandia, Wielka Brytania, USA) wśród kandydatów do zwycięstwa. Który film zdobędzie złotego rycerzyka i przejdzie do historii? Według analityków Unibetu prawdopodobieństwo, że „Wszystko wszędzie naraz” otrzyma Oscara w kategorii „Najlepszy film”, wynosi 72,5 proc., a w przypadku filmu „Duchy Inisherin” szanse te oceniane są na 28,6 proc.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.