Oscary 2023 - czy film "IO" Jerzego Skolimowskiego zostanie nagrodzony?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne rozdanie Oscarów. Będzie to już 95. ceremonia – w tym roku poprowadzi ją komik i prezenter telewizyjny Jimmy Kimmel. 24 stycznia 2023 roku poznaliśmy wszystkie nominacje do Oscarów, a w nocy z 12 na 13 marca polskiego czasu dowiemy się, kto otrzyma nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w poszczególnych kategoriach. Wśród nominowanych do prestiżowej nagrody – w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – znalazł się również polski film „IO” Jerzego Skolimowskiego. Czy ma szanse na zwycięstwo?
Czy Jerzy Skolimowski zdobędzie swojego pierwszego Oscara?
Już wkrótce dowiemy się, czy do grona zdobywców Oscara dołączy wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski – laureat między innymi Złotej Palmy w Cannes za najlepszy scenariusz za film „Fucha” z 1982 roku. Reżyser był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach i konkursach, lecz „IO” to pierwsza nominowana do Oscara produkcja Jerzego Skolimowskiego. Eksperci Unibetu podkreślają, że „IO” nie jest faworytem do wygranej, wskazują oni na dramat wyreżyserowany przez Edwarda Bergera – „Na zachodzie bez zmian”, jako niemalże pewnego zwycięstwa w tej kategorii, dając mu 92,3 proc. szans. Jednakże film Skolimowskiego zdobył już Nagrodę Jury na festiwalu filmowym w Cannes, a Akademia Filmowa niejednokrotnie zaskakiwała swoimi wyborami. Sam reżyser komentuje, że nie czuje się faworytem, jednak potwierdził, że osobiście pojawi się na rozdaniu filmowych nagród. Według analityków firmy Unibet film „IO” Jerzego Skolimowskiego ma 10 proc. szans na wygranie Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”.
Do kogo powędruje Oscar za najlepszy film pełnometrażowy?
Spośród wszystkich tytułów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego, najczęściej wymienia się dwie produkcje jako faworyzowane do zdobycia najbardziej prestiżowej statuetki w branży filmowej. Wyjątkowo zgodni są zarówno krytycy filmowi, jak i widzowie, wymieniając produkcje Daniela Kwana i Daniela Scheinerta „Wszystko wszędzie naraz” (USA) oraz Martina McDonagha „Duchy Inisherin” (Irlandia, Wielka Brytania, USA) wśród kandydatów do zwycięstwa. Który film zdobędzie złotego rycerzyka i przejdzie do historii? Według analityków Unibetu prawdopodobieństwo, że „Wszystko wszędzie naraz” otrzyma Oscara w kategorii „Najlepszy film”, wynosi 72,5 proc., a w przypadku filmu „Duchy Inisherin” szanse te oceniane są na 28,6 proc.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.