Komunikaty PR

PHOENIX ZNÓW JAKO „JOKER” W KINACH OD PAŹDZIERNIKA. ARTE.TV ZAPRASZA NA DOKUMENT

2024-09-17  |  01:00
Biuro prasowe

Na początku października do kin wchodzi druga część „Jokera”, kolejnego filmu stworzonego na bazie uniwersum DC Comics. Jednak produkcja ta odbiega od znanego nam kanonu filmów o super czy antybohaterach: stanowi raczej studium szaleństwa oraz historię narodzin zła. Uwagę tak widzów, jak i krytyków wzbudziła rola Joaquina Phoenixa, który za swoją grę został uhonorowany Oscarem w 2020 roku. Aktor od lat wzbudza w widzach skrajne emocje granymi przez siebie postaciami. Bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował dokument „Joaquin Phoenix. Aktor pełen skrajności” stanowiący wnikliwą biografię tego tajemniczego ekscentryka Hollywood.

Joker został powołany do życia w 1940 roku przez Billa Fingera, Boba Kane’a i Jerry’ego Robinsona. Wtedy ten jeden z najbardziej niepokojących złoczyńców w historii popkultury pojawił się w komiksie. Jego postać była wzorowana na bohaterze niemego filmu z 1928 roku „Człowiek, który się śmieje”, stanowiącego ekranizację powieści Wiktora Hugo pod tym samym tytułem. Ta mroczna, okrutna i socjopatyczna osobowość z przerysowaną mimiką klowna stała się głównym antagonistą Batmana oraz synonimem demonicznego i psychopatycznego mordercy z okrutnym poczuciem humoru. Jednak Todd Phillips, twórca nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu w Wenecji „Jokera”, zobaczył w nim kogoś dużo bardziej złożonego. Zaprezentował go jako postać niejednoznaczną, dającą duże pole do analizy, interpretacji, a może jako jeden z pierwszych okazał mu… współczucie i chęć zrozumienia. Po kinowej premierze w mediach rozgorzały dyskusje nad tym, który z aktorów: Jack Nicholson, Heath Ledger czy Joaquin Phoenix stworzył najciekawszą kreację kultowego złoczyńcy Gotham City. Ten ostatni za swoją mroczną, niepokojącą i niejednoznaczną kreację dostał Oscara. Była to rola wymagająca i wyczerpująca nie tylko psychicznie, ale także fizycznie, a sam aktor w wywiadach deklarował, że kocha ją i nienawidzi jednocześnie. W nowym filmie u jego boku występuje Lady Gaga jako Harley Quinn, co także wzbudza sporo emocji zwłaszcza po deklaracjach piosenkarki, że wspólnie we trójkę (z Phoenixem i Phillipsem) spotykali się i pisali niektóre sceny od nowa na… serwetkach. Tym razem para przestępców będzie próbowała uciec z zakładu psychiatrycznego Arkham, niosąc za sobą zniszczenie. Przed widzami jedyny w swoim rodzaju burzliwy romans i akcja pełna szalonych niebezpieczeństw.

Joaquin Phoenix często wciela się w postaci skomplikowane, trudne, skrajne i niezwykle wyraziste - był już Jokerem, Napoleonem, Kommodusem w „Gladiatorze” oraz profesorem, który za sprawą zbrodni odzyskuje sens życia w filmie Woody’ego Allena „Nieracjonalny Mężczyzna”. Teraz pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/111643-000-A/joaquin-phoenix/ będzie można zobaczyć go w dokumencie o… nim samym na ARTE.tv. Joaquin Phoenix jest dzieckiem amerykańskiego undergroundu. Dorastał w latach 80. w wielodzietnej rodzinie hipisów, artystów i mistyków. Jego rodzice należeli do sekty „Dzieci Boga”, z której uciekli przeprowadzając się do Los Angeles i przyjmując nowe nazwisko oznaczające Feniksa, co miało symbolizować odrodzenie. Jego życie naznaczyła tragiczna śmierć brata Rivera, z którym łączyła go wyjątkowa więź. Jak Joaquin Phoenix trafił do Fabryki Marzeń? Jaką rolę w jego życiu odegrał „Joker”? Jaki jest prywatnie? Polscy widzowie mogą przekonać się dzięki ARTE.tv.

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV

W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym
Film BRAK ZDJĘCIA
2024-12-12 | 08:54

Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

„To list miłosny do gier” – powiedział podczas tegorocznego gamescomu o serii „Secret Level” Tim Miller, współtwórca Blur Studio, reżyser, legenda efektów specjalnych i pomysłodawca
Film Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
2024-12-11 | 16:00

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

Już we wtorek, 17 grudnia, Viaplay zaprasza na premierę serialu „Udar” przedstawiającego historię warszawskiego bon-vivanta oraz gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.