PHOENIX ZNÓW JAKO „JOKER” W KINACH OD PAŹDZIERNIKA. ARTE.TV ZAPRASZA NA DOKUMENT
Na początku października do kin wchodzi druga część „Jokera”, kolejnego filmu stworzonego na bazie uniwersum DC Comics. Jednak produkcja ta odbiega od znanego nam kanonu filmów o super czy antybohaterach: stanowi raczej studium szaleństwa oraz historię narodzin zła. Uwagę tak widzów, jak i krytyków wzbudziła rola Joaquina Phoenixa, który za swoją grę został uhonorowany Oscarem w 2020 roku. Aktor od lat wzbudza w widzach skrajne emocje granymi przez siebie postaciami. Bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował dokument „Joaquin Phoenix. Aktor pełen skrajności” stanowiący wnikliwą biografię tego tajemniczego ekscentryka Hollywood.
Joker został powołany do życia w 1940 roku przez Billa Fingera, Boba Kane’a i Jerry’ego Robinsona. Wtedy ten jeden z najbardziej niepokojących złoczyńców w historii popkultury pojawił się w komiksie. Jego postać była wzorowana na bohaterze niemego filmu z 1928 roku „Człowiek, który się śmieje”, stanowiącego ekranizację powieści Wiktora Hugo pod tym samym tytułem. Ta mroczna, okrutna i socjopatyczna osobowość z przerysowaną mimiką klowna stała się głównym antagonistą Batmana oraz synonimem demonicznego i psychopatycznego mordercy z okrutnym poczuciem humoru. Jednak Todd Phillips, twórca nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu w Wenecji „Jokera”, zobaczył w nim kogoś dużo bardziej złożonego. Zaprezentował go jako postać niejednoznaczną, dającą duże pole do analizy, interpretacji, a może jako jeden z pierwszych okazał mu… współczucie i chęć zrozumienia. Po kinowej premierze w mediach rozgorzały dyskusje nad tym, który z aktorów: Jack Nicholson, Heath Ledger czy Joaquin Phoenix stworzył najciekawszą kreację kultowego złoczyńcy Gotham City. Ten ostatni za swoją mroczną, niepokojącą i niejednoznaczną kreację dostał Oscara. Była to rola wymagająca i wyczerpująca nie tylko psychicznie, ale także fizycznie, a sam aktor w wywiadach deklarował, że kocha ją i nienawidzi jednocześnie. W nowym filmie u jego boku występuje Lady Gaga jako Harley Quinn, co także wzbudza sporo emocji zwłaszcza po deklaracjach piosenkarki, że wspólnie we trójkę (z Phoenixem i Phillipsem) spotykali się i pisali niektóre sceny od nowa na… serwetkach. Tym razem para przestępców będzie próbowała uciec z zakładu psychiatrycznego Arkham, niosąc za sobą zniszczenie. Przed widzami jedyny w swoim rodzaju burzliwy romans i akcja pełna szalonych niebezpieczeństw.
Joaquin Phoenix często wciela się w postaci skomplikowane, trudne, skrajne i niezwykle wyraziste - był już Jokerem, Napoleonem, Kommodusem w „Gladiatorze” oraz profesorem, który za sprawą zbrodni odzyskuje sens życia w filmie Woody’ego Allena „Nieracjonalny Mężczyzna”. Teraz pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/111643-000-A/joaquin-phoenix/ będzie można zobaczyć go w dokumencie o… nim samym na ARTE.tv. Joaquin Phoenix jest dzieckiem amerykańskiego undergroundu. Dorastał w latach 80. w wielodzietnej rodzinie hipisów, artystów i mistyków. Jego rodzice należeli do sekty „Dzieci Boga”, z której uciekli przeprowadzając się do Los Angeles i przyjmując nowe nazwisko oznaczające Feniksa, co miało symbolizować odrodzenie. Jego życie naznaczyła tragiczna śmierć brata Rivera, z którym łączyła go wyjątkowa więź. Jak Joaquin Phoenix trafił do Fabryki Marzeń? Jaką rolę w jego życiu odegrał „Joker”? Jaki jest prywatnie? Polscy widzowie mogą przekonać się dzięki ARTE.tv.
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.