Premiera „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama
Nowy, trzyczęściowy miniserial Epic Drama pt. „Duchy z Enfield” to historia oparta na zdarzeniach opisanych przez Guya Lyona Playfaira w książce „This House is Haunted”. Główną rolę w filmie odtwarza popularny brytyjski aktor Timothy Spall (seria „Harry Potter”, „Jak zostać królem”), któremu na ekranie towarzyszą Matthew Macfadyen („Frost/Nixon”, „Duma i uprzedzenie”) i Juliet Stevenson („Podkręć jak Beckham”, „Uśmiech Mony Lizy”).
Historia oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce w pozornie zwyczajnym domu w Enfield (Londyn) w 1977 r., zamieszkiwanym przez samotną matkę Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero) wraz z czwórką dzieci. Jednak działy się tam niesamowite rzeczy, wykraczające poza ludzkie wyobrażenia, dlatego zdarzenie obiegło cały świat i nie schodziło z pierwszych stron gazet. Serial „Duchy z Enfield” przedstawia ten incydent sprzed ponad 40. lat i przybliża losy Janet Hodgson (Eleanor Worthington Cox) – 11-latki, która była świadkiem zjawisk paranormalnych, dziejących się zarówno w jej pokoju jak i nawiedzonym domu.
Akcja tego brytyjskiego serialu toczy się jesienią 1977 roku w jednej z dzielnic Londynu – Enfield. Pewnej nocy Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero), po tym jak położyła swoje dzieci do łóżka, słyszy w domu niepokojące dźwięki. Idzie na górę, aby zorientować się, skąd dobiegają hałasy. Wtedy dzieci – Margaret i Janet – opowiadają jej historię o komodzie, która w niewytłumaczalny sposób przesunęła się po pokoju.
Wkrótce sprawą zajmie się Maurice Grosse (Timothy Spall), specjalista zajmujący się badaniem zjawisk nadprzyrodzonych, który dostaje zgłoszenie od rodziny. Na miejsce przybywa również Guy Lyon Playfair (w tej roli Matthew Macfadyen) – doświadczony badacz zjawisk paranormalnych. Początkowo podchodzi on do sprawy z nutą sceptycyzmu, jednak obaj wraz z Grossem starają się rozwikłać zagadkę niezwykłych wydarzeń i pomóc młodej Janet Hodgson (Eleanor Worthington-Cox), która najdotkliwiej doświadcza obecności ducha.
„Duchy z Enfield” to gratka dla fanów gatunku. Akcja nabiera tempa, a muzyka klimatycznie buduje nastrój. Wszystko to sprawia, że z zapartym tchem przyglądamy się jak Maurice Grosse i Guy Lyon Playfair starają się rozwikłać dziwne i przerażające wydarzenia rozgrywające się przy 284 Green Street.
Premiera nowego, mrożącego krew w żyłach miniserialu „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama już w sobotę, 31 października o godz. 21:30.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.