Premiera „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama
Nowy, trzyczęściowy miniserial Epic Drama pt. „Duchy z Enfield” to historia oparta na zdarzeniach opisanych przez Guya Lyona Playfaira w książce „This House is Haunted”. Główną rolę w filmie odtwarza popularny brytyjski aktor Timothy Spall (seria „Harry Potter”, „Jak zostać królem”), któremu na ekranie towarzyszą Matthew Macfadyen („Frost/Nixon”, „Duma i uprzedzenie”) i Juliet Stevenson („Podkręć jak Beckham”, „Uśmiech Mony Lizy”).
Historia oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce w pozornie zwyczajnym domu w Enfield (Londyn) w 1977 r., zamieszkiwanym przez samotną matkę Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero) wraz z czwórką dzieci. Jednak działy się tam niesamowite rzeczy, wykraczające poza ludzkie wyobrażenia, dlatego zdarzenie obiegło cały świat i nie schodziło z pierwszych stron gazet. Serial „Duchy z Enfield” przedstawia ten incydent sprzed ponad 40. lat i przybliża losy Janet Hodgson (Eleanor Worthington Cox) – 11-latki, która była świadkiem zjawisk paranormalnych, dziejących się zarówno w jej pokoju jak i nawiedzonym domu.
Akcja tego brytyjskiego serialu toczy się jesienią 1977 roku w jednej z dzielnic Londynu – Enfield. Pewnej nocy Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero), po tym jak położyła swoje dzieci do łóżka, słyszy w domu niepokojące dźwięki. Idzie na górę, aby zorientować się, skąd dobiegają hałasy. Wtedy dzieci – Margaret i Janet – opowiadają jej historię o komodzie, która w niewytłumaczalny sposób przesunęła się po pokoju.
Wkrótce sprawą zajmie się Maurice Grosse (Timothy Spall), specjalista zajmujący się badaniem zjawisk nadprzyrodzonych, który dostaje zgłoszenie od rodziny. Na miejsce przybywa również Guy Lyon Playfair (w tej roli Matthew Macfadyen) – doświadczony badacz zjawisk paranormalnych. Początkowo podchodzi on do sprawy z nutą sceptycyzmu, jednak obaj wraz z Grossem starają się rozwikłać zagadkę niezwykłych wydarzeń i pomóc młodej Janet Hodgson (Eleanor Worthington-Cox), która najdotkliwiej doświadcza obecności ducha.
„Duchy z Enfield” to gratka dla fanów gatunku. Akcja nabiera tempa, a muzyka klimatycznie buduje nastrój. Wszystko to sprawia, że z zapartym tchem przyglądamy się jak Maurice Grosse i Guy Lyon Playfair starają się rozwikłać dziwne i przerażające wydarzenia rozgrywające się przy 284 Green Street.
Premiera nowego, mrożącego krew w żyłach miniserialu „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama już w sobotę, 31 października o godz. 21:30.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.