"Prawda24" polskiego reżysera na platformie w USA
Karol Chwierut, utalentowany reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy, wkracza na światową scenę filmową prezentując swój debiutancki film "Prawda24". Film trafi na amerykańską platformę streamingową Entertainmint, później na Tubi należącą do Fox Corporation. To niebywały sukces reżysera i ogromna szansa dla twórców niezależnego kina. Ekipa już zabiega o dystrybucję produkcji w Polsce, mając nadzieję na pokazy w wybranych kinach studyjnych.
Polscy twórcy filmowi są od lat doceniani na świecie. To twórczość Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego zwróciła uwagę światowych krytyków i widowni na produkcje znad Wisły. Polskie produkcje wciąż święcą triumfy na wielu festiwalach, stając się często kultowymi i inspiracją dla kolejnych pokoleń filmowców.
"Prawda 24", film wyprodukowany i wyreżyserowany przez Karola Chwieruta to jego najnowsza produkcja, opowiadająca historię młodego aktora, który wchodzi w świat teorii spiskowych, starając się zdobyć sławę. Film, wyprodukowany niezależnie z prywatnych źródeł finansowania, rzuca światło na problem manipulacji mediów i konsekwencje, jakie niesie za sobą przejęcie władzy przez niewłaściwych ludzi. To również autotematyczna opowieść o poszukiwaniach własnej wartości będąc w cieniu rodziców. Chociaż w filmie pojawią się znane twarze, główną postać gra Jakub Ormaniec, obiecujący debiutant polskiego kina i bliski przyjaciel reżysera Karola Chwieruta. Główna faza produkcji, zdjęciowa, przebiegła bezproblemowo w styczniu 2021 roku. Jednak postprodukcja okazała się wyzwaniem, trwając aż do końca 2023 roku. "Prawda24" została stworzona bez wsparcia instytucji filmowych. Ekipa zdecydowała się na niezależność, chcąc stworzyć coś oryginalnego i poruszyć widzów na wielkim ekranie. Karol Chwierut dostrzega trudność w przyciągnięciu uwagi widza w erze bogactwa dostępnych treści i platform, gdzie wybór jest ogromny, a czas ograniczony. Pomysł na "Prawda24" zrodził się z konceptu człowieka grającego postać dla publiczności. Inspiracją był Alex Jones - teoretyk spiskowy ze Stanów Zjednoczonych, a elementy autotematyczne wplecione są głównie w relacje między postaciami.
Alan Biernat (główny bohater filmu), utalentowany młody aktor z problemami wymowy, staje przed trudnością znalezienia ról w branży filmowej. Zdesperowany, zaczyna nagrywać casting tape'y, jednak bezskutecznie. Pewnego dnia natrafia na scenariusz z tematem teorii spiskowych. Zamiast tradycyjnego castingu, postanawia podzielić się filmikiem online, co przynosi mu niespodziewaną popularność, choć nie z powodu aktorskiego talentu, lecz treści wypowiedzi. Z czasem Alan pogłębia swoje zainteresowanie teoriami spiskowymi, przenosząc je także na ekran. Stopniowo zaczyna w nie wierzyć, a granie roli staje się dla niego prawdziwym przeżyciem. Widzowie obserwują, jak aktor stopniowo staje się postacią z własnych filmów, zatracając się w wirze teorii spiskowych, które kiedyś tylko udawał.
Film będzie miał swoją premierę 30 stycznia na amerykańskiej platformie Entertainmint.
O reżyserze
W wieku 20 lat Karol objął stanowisko kierownika produkcji medialnej w polskim start-upie technologicznym. Podczas inwestycyjnej podróży do Dubaju, poznał Mitch'a Lowe, współtwórcę platformy Netflix, który zafascynowany filmem, wspomógł jego prezentację w Stanach Zjednoczonych. Efektem jest umowa zakupu produkcji przez platformę Entertainmint.com, gdzie “Prawda 24” będzie miała swoją premierę już 30 stycznia 2024 roku.
Nie spoczywając na laurach, młody reżyser, szykuje się do kolejnej produkcji. Plan zdjęciowy zaplanowany jest na czwarty kwartał 2024 roku w Los Angeles i Las Vegas. zapowiada kolejny krok w dynamicznej karierze tego młodego i utalentowanego twórcy.
Wartość artystyczna i niezależność produkcji "Prawda 24" zdobywają uznanie, otwierając przed Karolem Chwierutem nowe możliwości na światowej scenie filmowej.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.