"Prawda24" polskiego reżysera na platformie w USA
Karol Chwierut, utalentowany reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy, wkracza na światową scenę filmową prezentując swój debiutancki film "Prawda24". Film trafi na amerykańską platformę streamingową Entertainmint, później na Tubi należącą do Fox Corporation. To niebywały sukces reżysera i ogromna szansa dla twórców niezależnego kina. Ekipa już zabiega o dystrybucję produkcji w Polsce, mając nadzieję na pokazy w wybranych kinach studyjnych.
Polscy twórcy filmowi są od lat doceniani na świecie. To twórczość Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego zwróciła uwagę światowych krytyków i widowni na produkcje znad Wisły. Polskie produkcje wciąż święcą triumfy na wielu festiwalach, stając się często kultowymi i inspiracją dla kolejnych pokoleń filmowców.
"Prawda 24", film wyprodukowany i wyreżyserowany przez Karola Chwieruta to jego najnowsza produkcja, opowiadająca historię młodego aktora, który wchodzi w świat teorii spiskowych, starając się zdobyć sławę. Film, wyprodukowany niezależnie z prywatnych źródeł finansowania, rzuca światło na problem manipulacji mediów i konsekwencje, jakie niesie za sobą przejęcie władzy przez niewłaściwych ludzi. To również autotematyczna opowieść o poszukiwaniach własnej wartości będąc w cieniu rodziców. Chociaż w filmie pojawią się znane twarze, główną postać gra Jakub Ormaniec, obiecujący debiutant polskiego kina i bliski przyjaciel reżysera Karola Chwieruta. Główna faza produkcji, zdjęciowa, przebiegła bezproblemowo w styczniu 2021 roku. Jednak postprodukcja okazała się wyzwaniem, trwając aż do końca 2023 roku. "Prawda24" została stworzona bez wsparcia instytucji filmowych. Ekipa zdecydowała się na niezależność, chcąc stworzyć coś oryginalnego i poruszyć widzów na wielkim ekranie. Karol Chwierut dostrzega trudność w przyciągnięciu uwagi widza w erze bogactwa dostępnych treści i platform, gdzie wybór jest ogromny, a czas ograniczony. Pomysł na "Prawda24" zrodził się z konceptu człowieka grającego postać dla publiczności. Inspiracją był Alex Jones - teoretyk spiskowy ze Stanów Zjednoczonych, a elementy autotematyczne wplecione są głównie w relacje między postaciami.
Alan Biernat (główny bohater filmu), utalentowany młody aktor z problemami wymowy, staje przed trudnością znalezienia ról w branży filmowej. Zdesperowany, zaczyna nagrywać casting tape'y, jednak bezskutecznie. Pewnego dnia natrafia na scenariusz z tematem teorii spiskowych. Zamiast tradycyjnego castingu, postanawia podzielić się filmikiem online, co przynosi mu niespodziewaną popularność, choć nie z powodu aktorskiego talentu, lecz treści wypowiedzi. Z czasem Alan pogłębia swoje zainteresowanie teoriami spiskowymi, przenosząc je także na ekran. Stopniowo zaczyna w nie wierzyć, a granie roli staje się dla niego prawdziwym przeżyciem. Widzowie obserwują, jak aktor stopniowo staje się postacią z własnych filmów, zatracając się w wirze teorii spiskowych, które kiedyś tylko udawał.
Film będzie miał swoją premierę 30 stycznia na amerykańskiej platformie Entertainmint.
O reżyserze
W wieku 20 lat Karol objął stanowisko kierownika produkcji medialnej w polskim start-upie technologicznym. Podczas inwestycyjnej podróży do Dubaju, poznał Mitch'a Lowe, współtwórcę platformy Netflix, który zafascynowany filmem, wspomógł jego prezentację w Stanach Zjednoczonych. Efektem jest umowa zakupu produkcji przez platformę Entertainmint.com, gdzie “Prawda 24” będzie miała swoją premierę już 30 stycznia 2024 roku.
Nie spoczywając na laurach, młody reżyser, szykuje się do kolejnej produkcji. Plan zdjęciowy zaplanowany jest na czwarty kwartał 2024 roku w Los Angeles i Las Vegas. zapowiada kolejny krok w dynamicznej karierze tego młodego i utalentowanego twórcy.
Wartość artystyczna i niezależność produkcji "Prawda 24" zdobywają uznanie, otwierając przed Karolem Chwierutem nowe możliwości na światowej scenie filmowej.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Trwający Festiwal Mozartowski przyciąga tłumy melomanów. To jedno z najważniejszych wydarzeń w stolicy
Artystka zaznacza, że za sprawą Warszawskiej Opery Kameralnej jeszcze przez dwa tygodnie Warszawa będzie rozbrzmiewać Mozartem. Kolejna edycja festiwalu poświęconego temu wybitnemu kompozytorowi zajmuje ważne miejsce w kulturalnym kalendarzu stolicy i przyciąga tłumy melomanów. A przed nimi jeszcze sporo atrakcji. Alicja Węgorzewska szczególnie zaprasza na dwie premiery, jedną skierowaną do młodych odbiorców, drugą – dedykowaną koneserom. Niezwykle ciekawie zapowiada się także nowy sezon artystyczny w WOK-u. Twórcy już pracują nad kolejnymi spektaklami i nagrywają nowe płyty.
Muzyka
Mietek Szcześniak: Gdybym chciał zbudować karierę, tobym ją budował. Nigdy o tym nie myślałem, zawsze po prostu chciałem muzykować

Wokalista zaznacza, że płyta „Brothers”, którą nagrał z czarnoskórym chórem, to efekt jego amerykańskiej przygody. Nie planuje robić kariery za granicą, ale z entuzjazmem przyjął propozycję współpracy z ludźmi, którzy tak jak on kochają śpiewać i muzykować. Krążek utrzymany jest w klimacie starego rhytm’n’bluesa, gospelu i soulu. Producentem jest H.B. Barnum, który przez trzy dekady był kierownikiem muzycznym Arethy Franklin i produkował albumy Franka Sinatry.
Farmacja
Konieczna większa edukacja na temat dbania o zdrowie i dostępnych leków. To kluczowe dla rozwoju samoleczenia

Osoba o niskim poziomie świadomości zdrowotnej zapłaci ostatecznie za opiekę medyczną trzy razy tyle, ile osoba, która wie na ten temat więcej – wskazuje Jonathan Workman z AESGP. Świadomość to ważny element samoleczenia, czyli samodzielnego dbania o zdrowie i zajmowania się drobnymi dolegliwościami, które pełni coraz istotniejszą funkcję w przeciążonym systemie ochrony zdrowia. Dlatego eksperci wskazują na konieczność prowadzenia szeroko zakrojonych kampanii zdrowotnych, a w działania edukacyjne powinny się włączyć zarówno firmy farmaceutyczne, personel medyczny, jak i rząd.