ŚWIATOWA PREMIERA „DREAM REQUIEM” RUFUSA WAINWRIGHTA Z MERYL STREEP NA ARTE.TV
Amerykańska aktorka Meryl Streep, ikona hollywoodzkiego kina, zdobywczyni 3 Oscarów, 9 Złotych Globów i dwóch Złotych Palm, w tym tegorocznej za całokształt twórczości, wystąpi w najnowszym recitalu „Dream Requiem” Rufusa Wainwrighta. Światowa premiera odbędzie się w piątek, 14 czerwca o godz. 20:00 w Auditorium de Radio France. Utwór poprowadzi fiński dyrygent Mikko Franck, wystąpi sopranistka Anna Prohaska wraz z Orkiestrą Filharmoniczną Francuskiego Radia. Transmisję z wydarzenia będzie można zobaczyć bezpłatnie na platformie ARTE.tv pod linkiem „DREAM REQUIEM” RUFUSA WAINWRIGHTA Z UDZIAŁEM MERYL STREEP | ARTE po polsku. Utwór będzie dostępny w sekcji ARTE Concert.
Rufus Wainwright, amerykański piosenkarz, dla którego nie istnieją rzeczy niemożliwe, skomponował „Dream Requiem” ku pamięci ofiar pandemii COVID-19. Jego utwór to połączenie dwóch muzycznych i twórczych pomysłów, które rozwinęły się i zaistniały razem przez dwa dramatyczne doświadczenia, które miały miejsce w 2020 roku - pandemię i pożary Kalifornii.
Napisanie Requiem w czasie pandemii Covid wydawało mu się zarówno bardzo ambitnym, jak i niezwykle trafnym pomysłem. Jak sam mówi: Requiem dla ludzi, których straciliśmy w tym kryzysie, dla przeszłości, od której jesteśmy odcięci i dla przyszłości, z którą nie wiemy jeszcze, jak się połączyć, Requiem dla kontaktów międzyludzkich, solidarności i ludzkiego głosu, z których wszystkie stały się niebezpieczne i zaraźliwe podczas pandemii. Zastanawiając się nad niedawnym wzrostem liczby klęsk żywiołowych, Rufus Wainwright połączył łaciński tekst mszy Requiem z apokaliptycznym wierszem Byrona „The Darkness”, napisanym po erupcji wulkanu Tambora w 1815 roku, która spowodowała coś, co nazwano „rokiem bez lata”. To właśnie ten wiersz, w czasie premiery „Dream Requiem”, ma wyrecytować Meryl Streep.
- Podobnie jak reszta świata, podziwiam Meryl Streep, odkąd zobaczyłem jej pierwszy film. Miałem przyjemność znać ją osobiście przez wiele lat i oprócz tego, że jest najbardziej niesamowitą aktorką, jest także jedną z najbardziej hojnych istot ludzkich, jakie znam. Jej udział w światowej premierze „Dream Requiem” to zaszczyt przekraczający wszystko, na co mogłem mieć nadzieję. Dziękuję Meryl za zaufanie i oddanie tej pracy swojego niezrównanego głosu, serca i ducha – mówi wzruszony Rufus Wainwright, komentując współpracę z aktorką.
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter .
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.