ŚWIATOWA ŚMIETANKA ANIMACJI POKLATKOWEJ ZNÓW ZJECHAŁA DO ŁODZI
ŚWIATOWA ŚMIETANKA ANIMACJI POKLATKOWEJ ZNÓW ZJECHAŁA DO ŁODZI, GDZIE TRWA ANIMARKT STOP MOTION FORUM 2024
Przyjechali z różnych stron świata, by uczyć się od swoich mistrzów, rozwijać karierę i z nadzieją na najważniejsze statuetki rozpocząć realizację własnego filmu. Już po raz dziewiąty Łódź stała się centrum światowej animacji poklatkowej. Do 17 października, Mediateka MeMo podejmuje gości ANIMARKT Stop Motion Forum – wydarzenia, które przyciąga najwybitniejszych twórców i entuzjastów tej wyjątkowej formy sztuki filmowej.
Tegoroczne forum to inspirujące warsztaty, masterclassy i spotkania z laureatami Oscara, filmowcami nominowanymi do nagród BAFTA oraz uznanymi artystami z renomowanych studiów animacji. Wśród gwiazd tegorocznej edycji są się m.in. Melanie Coombs, Will Blecher, Francesca Maxwell i Delphine Nicolini.
– ANIMARKT to miejsce, gdzie przez pięć dni gościmy największe talenty branży animacji poklatkowej. Uznani eksperci przyjęli nasze zaproszenie, bo podzielić się swoją bezcenną wiedzą z początkującymi twórcami, których kariery mają szansę nabrać tempa, a my będziemy mogli cieszyć się nowymi, wspaniałymi produkcjami filmów poklatkowych – podkreśla Paulina Zacharek, prezeska MOMAKIN i współorganizatorka Forum.
Program ANIMARKT 2024 obfituje w wydarzenia. Sekcja Masters pozwala zgłębiać tajniki branży i poznać czołowych twórców stop-motion. Melanie Coombs, współproducentka oscarowego Pinokia Guillermo del Toro, podzieli się swoim doświadczeniem w pracy nad międzynarodowymi produkcjami. Will Blecher z legendarnego studia Aardman Animations opowie o kulisach powstawania takich hitów jak Baranek Shaun czy Wallace i Gromit. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać twórców najnowszych premier: Living Large i Savages. Francesca Maxwell, związana z takimi produkcjami jak Uciekające kurczaki czy Fantastyczny Pan Lis, przeprowadzi indywidualne konsultacje, a praktyczne warsztaty poprowadzą m.in. Chris Tichborne, weteran animacji znany z Boba Budowniczego i The House, oraz Alicia Canovas Verdu, która pracowała przy filmach Wesa Andersona i obecnie związana jest z Aardman Animations.
W części konkursowej 21 pomysłów na filmy stop motion z całego świata zawalczy o międzynarodowe uznanie i wsparcie produkcyjne projektów. W przygotowaniach twórcom pomagają znani w branży eksperci: Nancy Denney-Phelps, Nik Phelps, Christophe Erbes, Kike Ortega, Kerdi Oengo, Piotr Knabe. Na zwycięzców czekają nagrody, m.in. voucher o wartości 40 000 złotych, akredytacje na międzynarodowe festiwale związane z animacją, oprogramowanie i konsultacje. Zwycięzców poznamy podczas gali wieczorem 17 października.
– Tegoroczna edycja ANIMARKT Stop Motion Forum przyciągnęła rekordową liczbę 120 zgłoszeń z 33 krajów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu animacją poklatkową na całym świecie – mówi Marianna Piskorz, współorganizatorka Forum. – Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności i innowacyjności projektów, które wpłynęły do nas m.in. z Indii, Europy, Chile czy Stanów Zjednoczonych. – dodaje.
Sekcja Business ANIMARKTU to okazja do nawiązania cennych kontaktów branżowych. Spotkania takie jak Kawa z animacją przybliżą innowacyjny system Still Life, wspierający zarządzanie produkcją animacji poklatkowej. Obecni będą również reprezentanci czołowych studiów, takich jak LAIKA, Pangur Animation czy ShadowMachine.
ANIMARKT Stop Motion Forum to jedyne na świecie wydarzenie branżowe skupiające się na najważniejszych problemach i wyzwaniach związanych z produkcją animacji poklatkowej. Jego głównym celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i praktyk pomiędzy twórcami filmów poklatkowych, dystrybutorami, nadawcami, producentami, dostawcami usług animacyjnych i przedstawicielami branży z całego świata. Organizatorem wydarzenia jest Momakin, który łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Jego specjalnością są projekty stop motion.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.