Komunikaty PR

SZACHY W ROLI GŁÓWNEJ, CZYLI „GAMBIT KRÓLOWEJ” OCZAMI SZACHISTY

2020-11-30  |  09:30
Biuro prasowe

Filmy, jak i seriale cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie te tworzone dla czołowych telewizji internetowych. Okres pandemii koronawirusa jeszcze bardziej wzmocnił ich pozycje na rynku, kiedy nie można wyjść do kina. Ludzie zamknięci w domach, pozbawieni jakiejkolwiek rozrywki chętnie sięgają po ciekawe tytuły zamieszczane na Netflixie czy HBO GO. Ostatnie tygodnie to niekończący się zachwyt nad nowym serialem – „Gambit Królowej”, w którym główną rolę odgrywa królewska gra, czyli szachy.

Jesienne wieczory to czas, kiedy większość z nas spędza w domach, pod kocem z kubkiem herbaty. Zamknięcie kin, teatrów czy też restauracji jeszcze bardziej sprzyja tej aurze. Coraz chętniej wykupujemy płatne subskrypcje telewizji internetowych, które oferują szereg seriali i filmów o różnej tematyce, a dzięki szeroko pojętnej globalizacji premiery najlepszych tytułów odbywają się w Polsce tego samego dnia, co w USA czy krajach Europy Zachodniej, więc nie musimy czekać na nowe sezony ulubionych seriali.

Przez ostatnie tygodnie najgłośniejszym serialem i bardzo dobrze ocenianym przez krytyków jest miniserial Netflix „Gambit Królowej”, opowiadający o młodej szachistce Beth Harmony, w którą wcieliła się Anya Taylor-Joy. Jej celem jest stanie się najlepszą z najlepszych. Serial osadzony jest w latach 60. i 70.  XX wieku i świetnie oddaje klimat tamtych lat w Stanach Zjednoczonych. Zarówno dekoracje przestrzeni, jak i stroje bohaterów genialnie wpasowują się w owe czasy. Jednak najważniejsze w tym serialu są szachy oraz bycie jak najlepszym w królewskiej grze.

Główną bohaterkę poznajemy, gdy jest małą dziewczynką i trafia do sierocińca. Tam poznaje wspaniałego mężczyznę, który zgadza się na udzielanie jej lekcji szachów. Okazuje się, że Beth ma niesamowity talent i bardzo szybko staje się lepsza od swojego nauczyciela. Widzi schematy i ruchy w szachach oraz bez wysiłku potrafi wizualizować sobie grę na szachownicy. Sprawy zaczynają nabierać tempa, kiedy jej adopcyjna matka odkrywa, że zamiłowanie Beth do szachów można obrócić w bardzo dobry zarobek. Kobiety zaczynają podróżować po całym kraju, a nawet i świecie, aby Beth mogła grać, stawać się coraz lepszą i zdobywać nagrody. Dzięki wielkiemu talentowi, pasji oraz zawzięciu Beth z każdą rozegraną partią staje się coraz pewniejsza siebie. Sen z powiek spędza jej jednak jeden z najwybitniejszych graczy tamtych czasów, Rosjanin – Vasily Borgov, w tej roli Marcin Dorociński. W serialu możemy obserwować niezliczone partie szachów, rozgrywane na turniejach, jak i te z przyjemności.

- Szachowo produkcja broni się znakomicie, ponieważ jednym z konsultantów merytorycznych był sam Garri Kasparow, który jest XIII mistrzem świata. Odtwórczyni głównej roli - Anya Taylor-Joy pobierała specjalnie lekcje szachów u Bruce’a Pandolfiniego, co wcale nie jest regułą u aktorów, którzy grają na planie w tę grę, a w rzeczywistości zwykle nie odróżniają wieży od gońca. Na potrzeby roli aktorka opracowała również swego rodzaju „choreografię palców", tworząc unikatowy sposób poruszania figurami na szachownicy. Dodatkowo cała historia jest niezwykle wciągająca i pokazuje cenę, jaką ponosi się za bycie geniuszem i kobietą jednocześnie, która walczy w męskim świecie szachów – mówi Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry oraz popularyzator  szachów w Polsce.

Coraz więcej seriali i filmów wykorzystuje szachy jako pretekst do opowiedzenia pewnej historii, jak np. niedawno emitowany w kinach polski film z udziałem Roberta Więckiewicza „Ukryta Gra”, który dostępny jest już na Netflix. Ale również i w naszych polskich serialach pojawia się ten motyw, chociażby w „Ojcu Mateuszu”, gdzie Artur Żmijewski w wielu scenach dla relaksu pogrywa w szachy.

- Mam nadzieję, że dzięki takim produkcjom, w których scenariusz oparty jest na grze w szachy coraz więcej osób będzie zainteresowanych tym sportem i  sami będą chętnie próbowali nauki szachów. Chciałbym, by rozgrywki szachowe stały się równie popularne, co inne sportowe turnieje w naszym kraju, jak i na świecie. Kiedyś szachy były uważne za zajęcie typowo męskie, a „Gambit Królowej” pokazuje, że również kobiety świetnie w nie grają i bardzo dobrze! Serdecznie zachęcam do korzystania z lekcji szachów, ponieważ rozwijają one kreatywność i umiejętność strategicznego myślenia, a przecież obie te umiejętności są bardzo pożądane przez pracodawców – dodaje Michał Kanarkiewicz.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Platige Image prezentuje VFX Showreel Biuro prasowe
2024-04-18 | 14:06

Platige Image prezentuje VFX Showreel

Czołowe polskie studio produkcyjne i postprodukcyjne, znane z realizacji efektów do takich tytułów, jak The Witcher, Shadow&Bone czy Blood Origin,  prezentuje najnowszy
Film NIESAMOWITE KRAJOBRAZY W NAGRADZANYM DOKUMENCIE NA ARTE.TV Z OKAZJI DNIA ZIEMI
2024-04-18 | 01:00

NIESAMOWITE KRAJOBRAZY W NAGRADZANYM DOKUMENCIE NA ARTE.TV Z OKAZJI DNIA ZIEMI

Od legendarnego parku Yellowstone, przez magię lasów Schwarzwaldu, po Arktykę - krainę wiecznego lodu. Prezenterka Bonné de Bod i reżyserka Susan Scott spędziły lata na
Film FRANCISCO DE GOYA: 196. ROCZNICA ŚMIERCI WYBITNEGO MALARZA NA ARTE.TV
2024-04-12 | 01:00

FRANCISCO DE GOYA: 196. ROCZNICA ŚMIERCI WYBITNEGO MALARZA NA ARTE.TV

Francisco Goya to najważniejszy hiszpański artysta przełomu XVIII i XIX wieku oraz jeden z największych mistrzów w historii sztuki: pionier nowoczesności i prekursor artystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Prawie 60 proc. Polaków podejmowało próby odchudzania. U większości efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

Trzech na pięciu Polaków ma za sobą próby odchudzania, a w tej grupie więcej jest kobiet – wynika z raportu Centrum Respo. Odchudzamy się z różnym skutkiem, najczęściej osiągamy efekty, ale okazują się one krótkotrwałe. Może o tym świadczyć informacja, że 54 proc. odchudzających się Polaków w ostatnich pięciu latach podchodziło do diety między dwa a pięć razy, a co 10. nawet częściej. Jak podkreślają autorzy raportu, to, że wielu Polaków się odchudza, nie jest niczym niepokojącym, ale jest kilka czynników, które czynią kulturę dietetyczną toksyczną. Jednym z nich jest wczesny wiek rozpoczynania odchudzania, ale też negatywne skutki diet, również dla zdrowia psychicznego.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.