Komunikaty PR

Trentino Film Festival po raz 69. od 30 kwietnia do 9 maja

2021-04-27  |  09:20
Biuro prasowe
Do pobrania IPTrentino ( 1.2 MB )

Od 1952 roku „Trento Film Festival: góry i kultura”, to miejsce prezentacji prac oraz platforma rozważań nad kulturą regionów górskich z różnych stron świata. Celem festiwalu jest nieustanna eksploracja i gotowość do prezentowania zmian w postrzeganiu gór, jak również otaczającej je przygody. Gościem specjalnym tej edycji będzie Grenlandia.

Po ogromnym sukcesie edycji "hybrydowej" z sierpnia 2020 roku, kiedy po raz pierwszy wprowadzono projekcje filmów w formie streamingu, historyczny przegląd górskiego kina i kultury powraca w tradycyjnym wiosennym terminie. Od 30 kwietnia do 9 maja publiczność będzie mogła zapoznać się z najlepszymi filmami i dokumentami poświęconymi górom i ekstremalnym rejonom naszej planety. Nie zabraknie również prezentacji projektów alpinistycznych oraz fascynujących, często niepublikowanych dotąd, dzieł literackich. Filmy pokazywane na festiwalu będą dostępne online do 16 maja tylko dla dziennikarzy, którzy dokonają akredytacji.

69. spotkania filmowe oferują jak zawsze bogaty program w podziale na różne kategorie. Począwszy od zróżnicowanej oferty Konkursu międzynarodowego, w którym wezmą udział filmy długo i krótkometrażowe aspirujące do nagrody „Genziana D’Oro”, po liczne niespodzianki szykowane w ramach Pokazów specjalnych (Proiezioni speciali) oraz pokazy w kategorii filmów przygodowych Alp&ism, etnograficznych Terre Alte, a także w kategorii kino Trydentu-Górnej Adygi w Orizzonti Vicini i kino naturalistyczne w Muse.Doc.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Grenlandia: bezgraniczny arktyczny obszar o wciąż rosnącym międzynarodowym znaczeniu zarówno ze względu na trudną sytuację klimatyczną, jak i jej skutki środowiskowe, ekonomiczne i geopolityczne. Program specjalny „Kierunek… Grenlandia” Trento Film Festival 2021 organizowany pod patronatem Ambasady Danii we Włoszech zaprasza uczestników festiwalu do odkrywania tego nadzwyczajnego i mało znanego miejsca.

Prezentacji filmów ponownie towarzyszyć będzie MontagnaLibri – największy na świecie przegląd wydawnictw górskich. Ze względu na premiery nowych propozycji wydawniczych stanowi on ważne wydarzenie dla tego branżowego rynku, jak i dla licznych miłośników tej dziedziny literatury.

Program Trento Film Festival 2021 będzie niedługo dostępny na stronie www.trentofestival.it

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych międzynarodowych dzieł, produkcji oraz reżyserów biorących udział w Trento Film Festival 2021, w podziale na kategorie:

Premiery, Konkurs międzynarodowy oraz Alp&Ism.

THE WALL OF SHADOWS (ŚCIANA CIENI)

reż. Eliza Kubarska (nagroda "Genziana d'Oro" przyznana przez Club Alpino Italiano dla najlepszego filmu poświęconego wspinaczce górskiej w ramach Trento Film Festival 2016)

(Polska, Niemcy, Szwajcaria)

Film przedstawia dylemat rodziny Szerpów (nepalskich tragarzy), która została poproszona przez ludzi z Zachodu o pomoc w czasie wędrówki po nigdy niezdobytej wschodniej ścianie imponującej góry Kumbhakarna. Droga prowadząca na szczyt jest nie tylko uważana za trudniejszą niż ta, która wiedzie na Mount Everest, ale zgodnie z lokalną religią Kirant jest świętą górą, na którą nie wolno się wspinać. Ojciec rodziny chciałby zarobić pieniądze potrzebne na edukację syna, matka z kolei, mimo że wspiera swoje dziecko marzące o profesji lekarza, jest nieugięta i uważa, że nie powinni wędrować po boskim ciele.

Reżyserka, Eliza Kubarska, dołącza do wyprawy po tym, jak rodzina zgadza się poprowadzić trójkę cudzoziemców. Kubarska obrazuje ich starania, jak najlepszej ochrony siebie w czasie wspinaczki, w niebezpiecznych warunkach, przy jednoczesnym wystawianiu na próbę przekonań religijnych. Czy bogowie Kumbhakarna wybaczą Szerpom ich nieposłuszeństwo?

Eliza Kubarska, również doświadczona alpinistka, rejestruje zapierające dech w piersiach majestatyczne krajobrazy, wyrażając szacunek dla duchowego wymiaru przyrody.

Konkurs

GODSPEED, LOS POLACOS!

reż. Adam Nawrot

 (Peru, Polska, USA)

Historia pięciu studentów stojących u progu dorosłości, którzy, umiejętnie pociągając za sznurki radzieckiego systemu, wyruszają na wyprawę kajakową po obu Amerykach, mając do dyspozycji sześciokołową ciężarówkę wojskową, sprzęt domowej roboty i dość skąpe doświadczenie w uprawianiu sportów wodnych. Ich epicka dwuletnia podróż, której kulminacją jest rekordowy pierwszy spływ kajakowy najgłębszym kanionem świata, stawia kajakarzy na sowieckich celownikach, ponieważ postanawiają oni wykorzystać swoją nowo zdobytą sławę do walki o demokrację w bloku wschodnim.

Alp&Ism

SELMA – AN ADVENTURE FROM THE EGDE OF THE WORLD

(SELMA – PRAWDZIWA PRZYGODA Z KOŃCA ŚWIATA)

reż. Maciej Jabłoński (Argentyna, Polska)

Niezwykła historia załogi polskiego jachtu S/Y "Selma Expeditions" i jej rejsu po najtrudniejszych wodach świata. Jedenastu członków załogi stawia czoła heroicznemu wyzwaniu, jakim jest dotarcie, po niemal 4 miesiącach spędzonych na malutkim jachcie, do Zatoki Wielorybiej na Antarktydzie – najbardziej wysuniętego na południe punktu na morskiej mapie świata. Jest to historia o niezwykłych osobowościach, o przekraczaniu ludzkich granic i o wytrzymałości.

Alp&Ism

Dla osób pragnących wziąć udział w festiwalu, zostanie uruchomiony formularz on-line na stronie internetowej www.trentofestival.it; możliwość składania zgłoszeń jest geolokalizowana dla Włoch.

Dziennikarze zagraniczni mogą wystąpić o akredytację, wysyłając zgłoszenie na maila: accrediti@trentofestival.it

(m.b.)

Trentino, 30 marca 2021

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)” Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”

Czwórka alkoholików i dwie cysterny spirytusu do przeszmuglowania w słusznej sprawie. Co może pójść nie tak? Odpowiedź widzowie poznają już 20 września, gdy
Film IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV
2024-07-18 | 01:00

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV

W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i
Film Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
2024-07-16 | 11:10

Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie w duchu Flow” realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem naszych gości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.